Auckland

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Auckland

Auckland je největším městem Nového Zélandu, hlavním novozélandským leteckým přístavem (zde pravděpodobně přistanete) - ale také ohromnou vesnicí. S 1,3 miliónu obyvatel zabírá oblast dvakrát tak velkou jako Londýn. Pro mnoho turistů je Auckland pouhou přestupní stanicí na cestě za přírodními krásami. Avšak jestliže máte trochu času, pak můžete setrvat alespoň den až dva. Milovníci městského života si tu přijdou na své.

Fotografie ke článku

Po příletu na mezinárodní letiště máte několik možností: pronajmout si vůz přímo na letišti, nechat se odvézt autobusem do centra města nebo jít rovnou na stopa - z letiště se dá při troše štěstí vyrazit přímo směrem na jih.

Autobusová linka z letiště do centra - www.airbus.co.nz

Pro vás, kteří se rozhodnete setrvat ve městě, nabízí centrum několik velkých backpackerů - levných mládežnických hotelů i nespočet možností luxusnějšího ubytování. Info o hostelech www.backpack.co.nz , ubytování lze zajistit i na www.truetravel.cz

Troška z historie:

Zemská kůra mezi místy Waitemata a Manukau je příliš tenká, což způsobuje, že během každých několika set let magma najde trhlinu, vytryskne na povrch a vytvoří další sopku. Naposledy se tak stalo před šesti sty léty a tehdy vznikl ostrov Rangitoto Island. Maorský kmen Kiwi Tamaki obýval toto území v době příchodu Evropanů v opevněné vesnici Maungakiekie (dnešní One Tree Hill ). Ale souboje s kmenem Ngabuhi a následně neštovice, proti kterým nebyli samozřejmě odolní, způsobily vylidnění této oblasti. Toho využili osadníci a od počátku čtyřicátých let se město začalo rozrůstat. Tehdy hlavní město Nového Zélandu přišlo o svůj titul roku 1865, kdy se jím stal Wellington. Dnešní Auckland je kosmopolitní město, mezinárodní centrum s bohatým kulturním a nočním životem.

Centrum města je moderní změtí mrakodrapů s kancelářskými prostory. Vévodí mu nová dominanta města - Sky Tower ( www.skycity.co.nz ). Věž 328 metrů vysoká nabízí za jasného dne výhled na celé město a přístav. Páteří centra je ulice Queen street. Ta je plná obchodů, kaváren, barů a restaurací. Původní centrum bylo podle dobových fotografií vybudováno ve viktoriánském slohu, ale v šedesátých létech dvacátého století buldozery téměř vše srovnaly se zemí a místo toho se postavilo mnoho "světových" oblud ze skla a betonu. Asi nejhezčí je procházka kolem přístavu. Od přístavní budovy Ferry Building z roku 1912 můžete odplout na nejbližší ostrovy a poloostrovy. Námořní muzeum najdete na západním konci ulice Quay Street. V jeho blízkosti v přístavu Viaduct Harbour kotví luxusní jachty milionářů. Odsud je možné vyplout na krátkou projížďku v jachtě určené pro slavný závod American Cup. Nový Zéland je znám jako země majitelů lodí; vlastní ji každý patnáctý obyvatel. V Aucklandu ale jedna loď připadá na pět obyvatel, a proto se nedivte ohromným přístavům - "parkovištím" se stovkami lodí. Můžete také pokračovat přes padací most do nové čtvrtě Wynyard Quarter s North Wharf, kde jsou nové restaurace, rybí trh a jezdí tam znovuzrozená historická tramvaj.

Ke krátké procházce a odpočinku vyzývá Albert Park. Na jeho východní straně se rozprostírá areál aucklandské university.

U parku se nalézá galérie Auckland Art Gallery - www.aucklandartgallery.com . V ní najdete díla českého rodáka Bohumíra Lindauera .

Naproti přístavu je poloostrov Devonport. Dostanete se na něj trajektem od Ferry Building. Z něj je nádherný výhled na panoráma centra s vysokými mrakodrapy a také uniknete městskému ruchu.

Od Ferry Building si můžete udělat výlet na některé z mnoha přilehlých ostrovů. Rangitoto Island a Motutapu Island jsou vhodné k jednodennímu výletu, zatímco třeba na Great Barrier Island můžete strávit i několik dnů.

Auckland Domain je rozsáhlé území na východ od centra určené k odpočinku, s pěknou parkovou úpravou. Zde najdete muzeum se sbírkami maorského umění , s komplexem mapujícím vývoj v oblasti Polynésie a vzpomínky na nedávnou historii světových válek, kde Novozélanďané hráli význačnou úlohu - ač jako jsou národ malý.

Info o muzeu www.aucklandmuseum.com

Přilehlá čtvrť kolem ulice Parnell Road byla naštěstí zachráněna před demolicí a modernizací. Zde na vás dýchne atmosféra starého Aucklandu s nepostradatelnou spoustou obchůdků a míst k posezení. Je tu také největší dřevěný kostel na světě.

Západním směrem od centra se musíte vydat do aucklandské ZOO a do dopravního muzea známého jako MOTAT. Množství nadšenců zde udržuje nádherné sbírky věnované všem odvětvím dopravy, od lokomotiv po jedinečné exempláře letadel. K muzeu se dostanete z centra, z ulice Customs Street.

Městská autobusová doprava je z našeho pohledu ve velice žalostném stavu. Není radno se na ni předem spoléhat , vzhledem k velkým vzdálenostem odlehlých čtvrtí, nízké frekvencí intervalů a nešťastnému hvězdicovému systému, kdy linky nepropojují okolní čtvrtě. Pouze centrum dobře obsluhují pravidelné linky autobusů. Informace o MHD najdete na www.maxx.co.nz

Info o městě:

www.aucklandtourism.co.nz

www.aucklandnz.com

Martin Slíva, 8. července 2003/12

Poslední aktualizace: 31.05.2012 06:35:26, shlédnuto: 8589 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.