Auta Škoda na Novém Zélandu

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Auta Škoda na Novém Zélandu

novy_zeland_skodaV roce 2001 jsem během putování narazil na několik stodvacítek, taky jsem s pár lidmi o Škodovkách mluvil a jeden farmář se zmínil o jakémsi autě Trekka. Teprve doma v Čechách jsem zapátral v roce 2003 ve Škoda muzeu a zjistil pár zajímavých informací a mnohé další jsem získal přímo na Novém Zélandě na podzim 2004.

Do Austrálie a teoreticky i na Nový Zéland se vyvážely již vozy Laurin&Klement před první světovou válkou. Auta Škoda se na Nový Zéland vyvážela až do počátku devadesátých let, posledních deset let byl vývoz přerušen. Roku 2002 se auta Škoda vrátila na novozélandský trh.

Fotografie ke článku

Zajímavou kapitolou se stala výroba novozélandských aut TREKKA v letech 1967 až 1972. Prostřednictvím Motokovu se vyvážel úplný podvozek Škody Octavia Super, na který se stavěla karosérie novozélandské konstrukce. O auto byl zájem především mezi farmáři, obchodníky, stavebníky, lesní správou. Dokonce se několik set kusů vyvezlo do Austrálie. Škoda Trekka je značena škodováckým letícím šípem a novozélandským ptákem Kiwi. Samozřejmě nezůstalo jen u Trekky, ale montovaly se i "normální" škodovky (100/110).

Novozélanďané jsou v automobilovém světě extrémně konzervativní, škodovky do nedávna (a v odlehlých oblastech stále) provázela nevalná pověst bývalé komunistické produkce. Známé vtipy: Víte proč má škodovka zadní sklo vyhřívané - to aby vás při tlačení nezábly ruce. Nebo: Víte jak zdvojnásobit cenu škodovky? Natankujte plnou nádrž benzínu.

V dnešní době se na Novém Zélandu naopak prodávají jen nadstandardně vybavené škodovky, bohužel tomu odpovídá i cena. Škoda na první pohled rozhodně patří mezi dražší vozy, i když poměr cena/výbava z ní naopak dělá cenově praktické vozidlo. Navíc její nízká spotřeba (v porovnání s dováženými japonskými vozy) je velkou výhodou, zejména na zdejších velkých vzdálenostech. V neposlední řadě jsou auta Škoda Superb nebo Octavia nádherná, zde na Novém Zélandu neokoukaná.

Novozélandská nabídka aut Škoda je zde - skoda.co.nz.

Martin Slíva, 23.5. 2003 / 2012

Poslední aktualizace: 16.06.2012 14:01:25, shlédnuto: 3156 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.