Bay of Plenty a Rotorua

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Bay of Plenty a Rotorua

Jestliže pojedete od poloostrova Coromandel, pak určitě po silnici č.2 dolů podél zálivu Bay of Plenty. Záliv spojuje poloostrov Coromandel a East Cape. Jeho pláže se zlatavým pískem vyzývají ke koupání, surfování a lenošení na sluníčku.

Největším městem zálivu je Tauranga. Rychle rostoucí město se v období letních prázdnin přeplní domácími turisty a těžko se tu najde ubytování. Tady se vyplatí jen projet městem a uhánět dál. Můžete se zastavit v přímořském letovisku Mount Maunganui, které oplývá nádhernými plážemi. Původní sopka je s pevninou spojena úzkou šíjí a na ní je stojí nespočet hotelů a restaurací.

Te Puke - "hlavní město ovoce kiwi" , nekonečné sady na kterých se pěstují lahodné plody kiwi. Mimochodem, víte, že jsou původem z Číny? Kiwi, botanicky aktinídie ovocná (Actinidia deliciosa), je popínavá rostlina. Kiwi připomínalo chutí angrešt, a proto se anglicky nazývalo Chinese gooseberry - čínský angrešt.

Whakatane je malým městem u zálivu na cestě k East Cape, do Gisborne nebo národního parku Te Urewera. U města se nacházejí dva zajímavé ostrovy. Prvním je Whale Island, či Motuhora Island. Ten je spravován DOC, je zbaven všech škůdců a zajišťuje tak domov mnoha ohroženým druhům ptáků, tučňákům a třem druhům ještěrek.

White Island je aktivním vulkánem neustále vypouštějícím páru. Bílým ostrovem ho nazval kapitán Cook, jelikož byl neustále zahalen v bílé mlze páry. Můžete se k němu vydat lodí - www.whiteisland.co.nz, vrtulníkem - www.vulcanheli.co.nz nebo si ho prohlédnout z letadla.

Město Rotorua se nachází necelé čtyři hodiny jízdy autem z Aucklandu na jih. Dostanete se k němu z Hamiltonu po silnici č.1, posléze č.5 nebo z Bay of Planty po silnici č.33. Lázeňské město na břehu stejnojmenného jezera patří mezi hlavní turistické magnety, a to díky slavným gejzírům a geotermální aktivitě. Že jste přijeli do města, poznáte podle všudypřítomného zápachu zkažených vajec. Sirovodíkové plyny unikají z bezpočtu děr v zemi.

Město a okolí je známé nejen termální aktivitou, ale také maorskou kulturou. Obojí je dnes podřízeno turistickému průmyslu, a proto všude najdete hotely i další ubytovací zařízení spolu s reklamami na všemožné turistické atrakce.

Vesnice a stejnojmenná oblast Whakarewarewa leží tři kilometry jižně od centra města Rotorua. V dnešní době je hlavní novozélandskou gejzírovou atrakcí. Vedle gejzírů yellowstoneských je jedním z mála míst na světě, kde se dají spatřit gejzírová pole. Obsahuje na pět set geotermálních pramenů v mnoha rozličných formách - jako oblaka páry vystupující ze země, bahenní krátery, vroucí chloridová jezírka. Gejzíry jsou hlavní atrakcí. Nejvýznamnější je gejzír Pohutu, který obvykle dosahuje výšky osmnácti metrů (někdy až dvakrát tolik).

Whakarewarewa není jen geotermální atrakcí, ale nabízí také možnost zevrubného seznámení se s maorskou kulturou. Na geotermálním poli totiž stojí maorská vesnice kmene Tuhourangi-Ngati-Wahiao. Dnes v ní bydlí jen několik starousedlíků, většina potomků vesničanů žije ve městě a v okolí. Původní ráz vesnice je uchováván a přizpůsoben k využívání pro turistický průmysl. V dnešní době je horní část údolí Whakarewarewa známa jako Te Puia - zde se nalézají gejzíry a škola maorských řemesel. Chcete-li poznat co nejvíce z maorské kultury a přitom disponujete jen omezeným časem, vyplatí se navštívit toto místo, kde je vše soustředěno na malé ploše.

Právě ve Whakarewarewa je nejvíce gejzírů, a to sedm na termální pláni Geyser Flat (pouze dva jsou činné). Bývalo jich více, ale některé z nich během minulého století zanikly nebo se nadlouho odmlčely. Terasa s gejzíry bývala obklopena termálními jezírky. Ta byla teprve v sedmdesátých letech dvacátého století zarovnána a zatravněna.

V Rotorua nezapomeňte navštívit maorskou vesnici Ohinemutu. Ta byla původní osadou kmene Ngati Whakaue (který byl součástí kmene Te Arawa). Místo bylo vybráno pro svoji polohu u jezera a hojnost geotermálních pramenů a průduchů, které se používaly pro vaření, koupele a topení. Ohinemutu v období před příchodem Evropanů bývala centrem a křižovatkou regionu, přes ni lidé procházeli do dalších osad. Dnes je Ohinemutu předměstím města Rotorua, ale vesnici zůstal její význam. Vévodí jí nádherně vyřezávané marae zvané Tama-te-kapua. Marae je přístupné veřejnosti pouze v rámci prohlídky s místním maorským průvodcem. Původní anglikánský kostel St Faith's Church byl vysvěcený roku 1885. Je vyzdobený maorskými řezbami, v pravém okně s výhledem na jezero je rytina, která zobrazuje Ježíše Krista v maorském plášti, jak kráčí po vodě jezera Rotorua. Ve vesnici se nalézá obchůdek s maorskými předměty a v něm má dílnů významný řezbář Tony Kapua (jedna z jeho nedávných velkých zakázek byla pro místní nemocnici). Budete-li chtít originální maorské dřevořezby, pak právě zde je vhodné místo k jejich nákupu. Mějte na paměti, že Ohinemutu není turistický skanzen, ale normální živá vesnice, a proto respektujte veškeré zákazy a pravidla.

V Rotorua doporučujeme navštívit maorské kulturní představení - seznámíte se s maorskými zvyky, tanci, jejich bývalým způsobem života. Ve městě vystupuje několik skupin, ale opravdu hodnotný zážitek naleznete u dvou - tří. Nechte si poradit, představení stojí za to.

V okolí leží několik dalších jezer, která jsou přes léto vítaným místem odpočinku. Mezi ně patří jezera Okataina a Tarawera. Kolem nich vede turistická stezka, která se dá projít za den dva. Místy kamenitá cesta vede po lesem obklopené straně obou jezer a mezi nimi leží malý kemp (bez vody a WC) u břehu jezera Tarawera - největšího v okolí. Na jeho východním konci naleznete další kemp v Tarawera Outlet, jednom z míst, odkud se dá vystoupat na sopku Tarawera. Dvě hodinky chůze od kempu je vodopád Tarawera Falls vynořující se uprostřed ze skály z podzemní řeky a s ohromným rachotem padající dolů. Hora Mount Tarawera, 1111metrů vysoká, je sopka, která vybuchla 10.června 1886 a zničila tři maorské vesnice, přilehlé okolí a způsobila tak záhubu 153 lidem. Na stěnách kráteru je krásně vidět navrstvení lávy v barevných odstínech od červené po černou. Dodnes kolem vrcholu nic neroste a nestabilní lávová masa pomalu eroduje. Z vrcholu sopky je nejlepší výhled na celé okolí, dokonce jsou za jasného počasí vidět hory Tongariro a Ruapehu u dalekého Taupa. Pro zdatné jedince je výstup na horu otázkou dopoledne, ale raději si vyhraďte celý den (bohužel individuální výstup na sopku byl zakázán, v současné době se na sopku smí poze s organizovanou výpravou). V blízkosti sopky je z popela vykopána jedna z vesnic pohřbených během erupce, Buried Village, přístupná pro návštěvníky.

Dalším místům v okolí Rotorua se budeme věnovat v příštím díle.

Informace o městě Rotorua a okolí - www.rotoruaNZ.com

Martin Slíva 2003/2012

Poslední aktualizace: 06.05.2012 03:39:02, shlédnuto: 4357 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.