Cena auta, WOF, REGO

Nacházíte se v sekci: Informace před odletem » Cena auta, WOF, REGO

Na co si dát pozor před koupí auta a kolik za něj zaplatit?

Než si auto koupíte, trvejte na osobní prohlídce a vyzkoušení auta. Nikdy nekupujte auto přes internet bez jeho vyzkoušení neplaťte ani zálohu.

Cena auta se samozřejmě odvíjí od roku výroby, počtu najetých kilometrů a aktuálního stavu (technický stav automobilu zde nebudeme popisovat, auta na Novém Zélandu jsou taky jen auta, a tak se k technickému stavu vozidla stavte jako doma v ČR, bohužel také na Novém Zélandu umí přetočit tachometr ;).

Specifikum Nového Zélandu a podle čeho se cena může lišit je, zda auto vlastní WOF a REGO. Obojí naleznete na předním skle vozidla spolu s daty, do kdy jsou platné.

WOF warrant of fitness - technický průkaz, Nový Zéland

WOF - technický průkaz

Warrant of fitness, tedy něco jako jednoduší verze naší technické, běžně vyslovované jako "wof".

Za nový WOF zaplatíte mezi 40-50NZD a můžete ho získat téměř u každého automechanika.

POZOR- bez platného WOF nesmí vůz na silnici a při zastavení policií vám hrozí pokuta!

Při přidělování nové WOF vyplňuje automechanik formulář, kde zapisuje stav vozidla - brzdy, světla, řízení atd. Často i když vozidlo WOFkou projde, automechanik do speciální kolonky napíše, co by se mělo nechat v blízké budoucnosti opravit. Proto při nákupu auta neváhejte požádat majitele o tento formulář a důkladně si ho přečtěte.

Často se může stát (a z vlastních zkušeností se stává, že jeden automechanik vám WOFku nepřidělí, ale o vesnici dál ji již získáte).


Registrace auta (REGO) na Novém Zélandu

REGO - registrace auta

Vozidlo by mělo vždy být registrované na současného vlastníka. A stejně jako s WOF, bez platné registrace vozidla nesmíte legálně na silnici. REGO (běžně vyslovované jako "rýdžo" :) bez problému zařídíte na každé poště. Vyplníte zde formulář o typu vozidla, SPZ, vaše jméno apod. Zaplatíte poplatek a získáte kartičku (viz obrázek), kterou si dáte za sklo. Více informací naleznete zde. (Ačkoliv je zde možnost se zaregistrovat online, my jako občané ČR registraci online nemůžete provést).

Ceník za registraci pro osobní automobily k lednu 2014 (ceny jsou uvedeny v NZD)

Petrol driven - 1301-2600cc

291.08

431.25

Petrol driven - 2601-4000cc

322.13

462.30

Non-petrol driven - 1301-2600cc

361.77

572.64

Non-petrol driven - 2601-4000cc

392.82

603.69


Dle výše uvedeného ceníku vidíte, že se vyplatí pečlivě sledovat, do kdy je REGO a WOF platné. Pořídíteli auto za 3000 NZD a za měsíc musíte obě aktualizovat, může vás to vyjít až na 550 NZD navíc! (Nemluvě o tom, co vám sdělí automechanik, že je potřeba vyměnit atd.)

A jak se tedy pohybují ceny vozů?

Když pomineme to, zda vůz nakupujete v Auckladnu či ne, na vesnici či ve městě, v sezóně či mimo sezónu, na Severním či na Jižním ostrově, od místního či od cestovatele (tyto rozdíly mohou činit až několika sto dolarové rozdíly!), tak ceny vozů (vybrali jsme pouze ty kategorie, které jsou nejčastěji pořizované baťůžkářmi :) se pohybují v rozmezí:

- zachovalý osobní vůz (10 let a více) - cca 1500 NZ

- zachovalý osobní vůz varianta combi - po úpravě lze přespat ve dvou lidech (10 let a více) - 2200 NZD

- starší dodávka - 3000 NZD

Při nákupu dodávek si opravdu dejte pozor na technický stav vozidla - tyto vozy projedou opravdu celý Nový Zéland a zažijí se svými cestovateli mnohé. Majitelé těchto vozů často nemají dostatečné finanční prostředky, a tak jejich technický stav je často horší. Ceny se již několik let pohybují kolem 3000 NZD - jako by čas zde neměl svoji roli… Takže dodávka je starší a straší, ale většinou do ni nikdo nechce investovat, ale prodává ji za stejnou (ne-li) vyšší cenu!


Poslední aktualizace: 23.05.2014 00:58:47, shlédnuto: 5260 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.