Češi na Novém Zélandu IV. - motocykly Jawa a CZ

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Historie Nového Zélandu » Češi na Novém Zélandu IV. - motocykly Jawa a CZ

Jawa má své kořeny také u protinožců na Novém Zélandu

V listopadu 2006 se na Novém Zélandu jela Motocyklová Šestidenní a naši jezdci se jí velice úspěšně zúčastnili. Při tomto výletu na druhý konec světa většinu z nich ani nenapadlo, že se na Nový Zéland svého času dovážely a také tam dokonce montovaly české motorky - zejména Jawy.

Fotografie ke článku

O jejich "památku" dokonale pečuje pan Allan Cleaver, "Jawa man", jak mu zde přezdívají. Na tohoto muže jsme narazili zcela náhodně během pátrání po souvislostech mezi motocykly Jawa a Novým Zélandem. Navíc jsme zjistili, že bydlí poměrně blízko, proto nám zvědavost nedala, zavolali jsme mu a domluvili si návštěvu. Čekali jsme mnohé, ale tak zapáleného nadšence opravdu ne.

Začátky
Allan si Jawu zamiloval už v šedesátých letech, kdy si jako devatenáctiletý koupil Jawu 125 model 355 u Tappers, dealera Jawy ve městě Invercargill. Tou dobou ještě neměl řidičský průkaz, tak si ji musel domů odtáhnout. Po získání řidičského oprávnění začátečníka na ní ujel 10 tisíc mil, ale postupně získal dojem nedostatečného výkonu. Proto se v roce 1962 vrátil k Tappers a našel u nich jediný kus typu Jawa 350 model 354 v kombinaci tmavě modré a šedé. Koupil ji a sloužila mu několik let. Allan vzpomíná: "Na Jawách jsem měl rád jejich design, pěkně vypadající ochranné plechy - Jawy vypadaly mnohem lépe a moderněji než motorky ostatních výrobců. Jawa mě nikdy nenechala ve štychu, všude mě spolehlivě dovezla."

Montáž Jaw na Novém Zélandu
Během rozhovoru jsme zjistili, že se Jawy na Nový Zéland nejen dovážely, ale dokonce přímo montovaly a nejen Jawy. Na přelomu padesátých a šedesátých let se Laurie Summers, importér Jaw, rozhodl pro jejich montáž na Novém Zélandu. Tou dobou byla na dovoz hotových výrobků uvalena vysoká daň, proto se vyplatilo motorky zde montovat (stejně jako Škodovky) . Jawy měly v logu písmena NZ montovaly se dva modely 353 (250cc) a 354 (350cc). Také se zde montovaly skútry NZETA na základě Čezety 501/05 (smontováno kolem 4000ks, nejméně 25% komponentů domácí novozélandské produkce) a prý se také montovala Jawa ČZ model 470 Cocky. Posledně jmenovaný model byl určený zejména pro farmáře. Tou dobou to byl první motocykl tohoto zaměření na NZ trhu, proto se Cocky hodně prodávaly. Díky špatné elektrické výzbroji byly ale nespolehlivé a výrazně poškodily jméno značky ČZ. Údajně je lze dodnes spatřit na některých farmách, bohužel převážně jako odložené vraky. Tou dobou měl na veškerý vývoz z ČR monopol Motokov. Možná mezi vámi čtenáři existují pamětníci, nebo máte archivní materiály, kde se dají najít přesná data a informace, jak o vývozu, tak o montáži na Novém Zélandu. Pokud se někdo takový najde, budeme rádi ozve-li se.

Allanova rodinná léta a návrat k Jawám
Allanova Jawa 350 najela do roku 1966 34 tisíc mil k plné spokojenosti a bez problémů. Toho roku se Allan oženil se svoji dosavadní spolujezdkyní - Winifred a motocykl prodal. Jawy musely na čas odejít z jeho života, než mu odrostly tři děti. Roku 1986 znovu zakoupil starý dobrý model 354 a začal s jeho důkladnou renovací. Tehdy poprvé zjistil, jak je obtížné získat originální náhradní díly, však také ani v době jejich slávy nebyly moc potřeba. Allan se začal pídit po náhradních dílech nejen na Zélandu, ale i v Austrálii, v tehdejším Československu a Británii. Zjistil, že není sám, kdo zoufale shání náhradní díly. Nejprve začal nakupovat díly pro svoji potřebu, ale vždy něco zbylo a tak je začal distribuovat dál do světa. Allan říká: "Před lety zájem o zastoupení Jawy upadl - nebyla po nich poptávka, ale nyní je poptávka po náhradních dílech vysoká s rostoucím počtem zájemců o jejich renovaci. Někdo musí být zodpovědný za distribuci náhradních dílů." Pro mě je ohromným potěšením pomáhat dalším nadšencům udržovat stroje v provozu, vždyť je Jawa mým celoživotním hobby. Allan shání náhradní díly kde se jen dá. Jeho největší nákup proběhl roku 1999 - tehdy Allan koupil 5 tun náhradních dílů od dealera z australského Melbourne. Později přidal od bývalého největšího novozélandského dealera veškeré zbylé náhradní díly, převážně na Jawa 638 včetně posledních neprodaných motocyklů Jawa 640. V jeho garáži se nalézá poklad - tisíce náhradních dílů na Jawy z let 1950 až 2000. Allan balíky s náhradními díly posílá nejen po Novém Zélandu, ale také do Austrálie, Velké Británie, USA, Kanady, Norska, Dánska a mnoho z nich dokonce zpět do země původu - do České republiky.

Nový Zéland | motocykly Jawa a CZSoučasná Allanova sbírka
Allan během posledních let zrekonstruoval několik modelů, další čekají na renovaci. Asi nejvíc řeknou fotografie a výčet modelů které v současné době vlastní: 1951 - CZ 150cc, 1961 - Jawa 354 350cc, 1962 - Jawa-CZ 455 250cc, 1964 Jawa 05 50cc (Pionýr), 1988 - Jawa 638 350cc, 1993 Jawa 640 350cc.
Allan také vlastní největší novozélandskou sbírku publikací, prospektů a časopisů věnovaných Jawám (v současné době hledá chybějící čísla magazínu Czech Motor Review, může někdo pomoci?). Na dálku stále sleduje dění v Jawě, jak napovídají prospekty z posledních let. Nyní Allan žije v malém městečku Cromwell na jihu Jižního ostrova spolu s Winifred, ta mu pomáhá vyřizovat emailovou korespondenci, zatímco on tráví hodiny ve své garáži, nebo je na cestách po NZ.
On sám doufá, že časem jeho syn Jason převezme sbírku a prodej náhradních dílů.

Další pátrání?
Allan nám dal několik kontaktů na další pamětníky a bývalé prodejce. To však bude běh na dlouhou trať - přece jen je pro nás hledání česko-novozélandských vztahů pouhým koníčkem a volného času je málo. Během hledání na internetu jsme našli kupodivu poměrně hodně inzerátů jak na nákup, tak prodej Jaw a skútrů NZETA, bohužel velice málo informací, které se věnují novozélandské historii motorek Jawa. Budeme rádi za jakékoliv informace, které by nám mohly pomoci. Zajímají nás nejen Jawy, ale i dovoz Škodovek a nákladních vozů Tatra (jediné co nyní víme je, že se Tatry na Nový Zéland skutečně dovážely, ale kdy a kolik?).

Současný klub sběratelů skútrů NZeta - www.nzeta.com

Článek vyšel v říjnovém čísle (2006) magazínu Supermoto.

Martin Slíva a Vlaďka Kennett

Poslední aktualizace: 12.03.2013 00:57:56, shlédnuto: 5246 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.