Chaty a přístřešky v horách a lesích

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Chaty a přístřešky v horách a lesích

Na samotě u lesa, aneb novozélandské chaty na územích vzdálených od civilizace

Chaty, boudy a přístřešky mají dlouhou tradici na novozélandských cestách. Koncem devatenáctého století se lidé dostávali do vnitrozemí pěšky po zbudovaných stezkách. Po cestě se stavěly první chaty určené k přenocování během desítky kilometrů dlouhých pochodů. Tehdy je využívali hlavně prospektoři - hledači zlata. Některé stavěli farmáři na vzdálených koncích svých pozemků, to aby se nemuseli vracet zpět do vzdáleného domu. Jejich počet rostl v období od třicátých do padesátých let s hlubšími zásahy do dosud nedotčené krajiny. Každopádně nejvíce chat se postavilo v šedesátých a sedmdesátých létech. Tou dobou se stavěly hlavně pro lovce vysoké zvěře, jejíž počty se měly zredukovat. Od konce sedmdesátých let vzrůstalo jejich využití turisty. Postupně se začaly stavět chaty s větším počtem lůžek již přímo určené k turistickým účelům. Roku 1987 byla založena organizace Department of Conservation. Ta postupně převzala správu nad většinou z tisíce chat rozmístěných po celé zemi.

Chaty většinou postavené uprostřed lesů na odlehlých místech jsou otevřené, obvykle se základním vybavením - kamny, palandami s matracemi, vodou z potoka nebo s dešťovou vodou sbíranou do nádrže ze střechy. Za pobyt v nich se platí, předem si musíte koupit "lístky" opravňující k přespání a ty pak v chatě znehodnotíte. Jak vidíte, je to vedeno na základě čestnosti a skutečně většina lidí to dodržuje. Jen na nejpopulárnějších místech se setkáte se strážcem chaty který se v sezóně stará o její provoz.

Mezi jedny z nejstarších chat se zajímavou historií patří i dvě následující - Asbestos Cottage a Bealey Spur Hut. Mimochodem se v nich za nocleh platit nemusí.

Asbestos Hut

Asbestos Cottage se dnes nachází na území národního parku Kahurangi. Chata byla postavena pravděpodobně roku 1897 těžební firmou z města Christchurch. Ta ji postavila v blízkosti skal v kterých prospektoři pátrali po azbestu. Nejzajímavější část historie chaty spadá do období mezi léty 1914 až 1953. Na tu dobu se stala domovem samotářského páru. Oba dva, Henry Chaffey a Annie Fox utekli před puritánskou společností do hor. Annie se zamilovala do Henryho a svého hrubého manžela a dvě děti opustila. Tou dobou do blízkosti chaty žádná cesta nebo silnice nevedla (dnes je asi šest kilometrů od úzké silničky kolem řeky Takaka) a Henrymu trvalo dva dny aby došel z měst Motueka nebo Takaka se zásobami do chaty. Nosil na zádech 80 kg zásob a prý si na cestu kupoval láhev whisky. Ta byla vždy na jejím konci prázdná. Annie po prvních sedm let nespatřila jinou ženu. 5.dubna 1932 byli v chatě oddáni anglikánským a presbyteriánským farářem. Prý si k slavnostní snídani dali pečenou kozu, brambory a chleba s whisky a vodou. Henry se živil hledáním nerostů, pokoušel se podpořit komerční využití ložisek azbestu a lovil zvěř pro vlastní obživu i na prodej. On a Annie měřili dešťové srážky pro meteorologickou stanici od roku 1923 po celých 28 a půl roku. Henry byl díky jeho aktivitám a pořizování zásob pravidelně ve spojení s vnějším světem. Ale Annie zůstala samotářská. Chatu za celá léta opustila pouze jednou, z důvodu naléhavé operace v nemocnici v Nelsonu. Annie obdělávala malé záhony v okolí chaty. Jejich úroda byla doslova vydřená, v nadmořské výšce 900 metrů se ovoci a zelenině moc nedařilo. Henry zemřel roku 1951 během návratu s proviantem z města do chaty ve věku 83 let. Annie se přestěhovala k příbuzným do Timaru, ale nebyla schopna se přizpůsobit a 14.6. 1953 si vzala život.

Chata historického významu ve spojení s těžbou azbestu i s tímto mimořádným párem byla vyhlášena národní kulturní památkou. V roce 1997 byla rekonstruována a zůstává dále k využití se svými čtyřmi lůžky pro všechny návštěvníky.

Její nádherné atmosféře přidá i blízké okolí spolu Arthur Range a náhorní planinou.

Bealey Spur Hut

Jednoduchá chata s lehkou dřevěnou konstrukcí pobytá vlnitým plechem a bez oken. Byla postavena roku 1925 majiteli farmy Cora Lynn Station. Byla používána jako shromaždiště ovcí v oblasti zvané "Powers Country", kde se páslo až 6 tisíc ovcí. Chata byla známa také jako Top Hut nebo Musterer's, či Top Horse Hut. V blízkosti chaty jsou pozůstatky plechových psích bud a zbytky ohrady pro ovce a koně. Jako shromaždiště se chata přestala používat v roce 1978 kdy přilehlé pozemky byly přičleněny k národnímu parku Arthurs Pass. V chatě je destička s úryvkem ze zážitků jistého cestovatele. Ten poznamenal, že ač poznal desítky chat, tak tato patří mezi nejnepohodlnější. A to musím i sám potvrdit, i když tak rozsáhlé zkušenosti nemám. Ale její výborná poloha vše vynahradí při výstupu na Bealey Spur. Ten se dá zvládnout během jednoho dne. Nejlepší je však přespat v chatě a vychutnat si večer západ a ráno si přivstat a vystoupit na hřeben přivítat východ slunce.

Martin Slíva

Napsáno pro a převzato z Lidé a Země č.8, 2002

Poslední aktualizace: 01.07.2012 11:14:58, shlédnuto: 2743 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.