Doporučené oblečení pro pěší tůry

Nacházíte se v sekci: Informace před odletem » Doporučené oblečení

"Není špatné počasí, ale jen špatné oblečení"
... tímto mottem se řídí naši kamáradi a současně majitelé příborské firmy Alpisport, která se zabývá výrobou sportovního oblečení ze špičkových materiálů již od roku 1991.
Tým Alpisportu testoval nové materiály přímo v klimatických podmínkách Nového Zélandu po dobu jednoho měsíce. Po tuto dobu zde zažil opravdu vše - od tropických veder, vichru, silného deště až po kroupy. Přesto náš tým putoval krajinou v úžasné pohodě, svůj pobyt si v této překrásné zemi plné jezer, lesů a hor vychutnal a díky kvalitnímu oblečení ho nezaskočily ani rozmary počasí.

Nyní trochu rad k nezaplacení - jak se dobře vybavit - přímo od majitelů firmy Alpisport:
Milí přátelé, milovníci přírody a dobrodružství,
abyste se ze svých cestovatelských výletů z jakéhokoliv koutu světa vraceli vždy v pohodě a ve zdraví, je potřeba dodržovat určitá pravidla pro výběr vhodného oblečení. Ani sebelepší technická bunda nefunguje bez správného spodního oblečení. Rozlišujeme variabilní systém tří vrstev, které se dají navzájem kombinovat. Ten si upravujete dle své potřeby:

I. vrstva
Je tvořena základním prádlem, které musí být z lehkých savých vláken. Ty odvádí pot od těla, na povrchu se pot odpaří a měkká vnitřní vrstva prádla tak zůstává suchá a příjemná! Plně tuto funkci plní materiál Polartec Power Dry.

II. vrstva
Jde o tzv. izolační vrstvu, která se dá nosit samostatně nebo slouží jako vložka pod technickou bundu. Udržuje vás stále v teple a pohodlí v různých klimatických podmínkách, je prodyšná. Materiál Polartec Wind Pro patří k světovým špičkám (používám bundu Jasper, viz snímek).

III. vrstva
Slouží jako ochrana proti dešti a větru a velmi cenná je i vlastnost prodyšnosti. Za jednu z nejlepších vodovzdorných a prodyšných tkanin je světovými odborníky na textilie považována novinka od firmy Toray (Japonsko): Entrant-HB? a Entran-DT?.

Oblečení z materiálu ENTRANT se mi velice osvědčilo. Velice náročné podmínky zvládlo na výbornou - osobně vřele doporučuji (bunda Evolution, kalhoty Dynamic).

Všechny tyto materiály naleznete v kolekci oblečení NEW ZEALAND a můžete si je objednat na adrese http://www.alpisport.cz/ nebo zakoupit ve firemních prodejnách ALPI SPORT v Příboře nám.S.Freuda nebo v Olomouci na adrese Pekařská 15 (prostory ADRENALIN CENTRUM).

Obutí
Na Zélandu najdete velice obtížný terén. Kromě některých nejpopulárnějších túr bývá povrch stezek neudržovaný, kamenitý, plný kořenů, po dešti velice bahnitý. Boty by měly být pevné, kotníčkové, tak aby dobře držely nohu na nestabilním povrchu. Úspěšně byly vyzkoušeny boty Conero od firmy Aku, které obstály ve všech podmínkách na výbornou. Jak na nestabilním povrchu, tak během dlouhodobé chůzi v dešti, kdy se stezka proměnila v potok.

Jako levnější a dostačující náhrada za boty Conero se nabízejí boty Range.

Osobně bych pro delší a náročné túry doporučil celokožené boty Utah, které používám a skvěle se osvědčily (například skvěle zvládly den "brodění" ve vodě a bahně - nohy byly po celou dobu v suchu).

Ponožky
Bez kvalitních ponožek se nedá využít komfortu, který boty poskytují. Dnes se vyrábějí speciální ponožky pro outdoorové aktivity. Ty jsou vyrobeny ze směsi umělých a přírodních materiálů. Bavlna by v nich neměla být obsažena, naopak přirozenou součástí je vlna.
Během expedice bylo vyzkoušeno několik párů ponožek od různých výrobců. Nejlépe se osvědčily ponožky Aku.

Dovozcem a distributorem bot a ponožek Aku je firma Alpisport, můžete si je objednat na adrese www.alpisport.cz .

Návleky na nohy
Během chůze v dešti, po mokré louce, během brodění, chůze ve sněhu potřebujete chránit přechod mezi botou a nohavicí kalhot. Proto se používají speciální návleky, které zabrání vniknutí vlhkosti, vody a smetí do bot. Měly by patřit k základní výbavě každého trempa.

Alpisport vyrábí velice praktické návleky na zip. Nemusí se navlékat přes botu, dají se rychle operativně použít podle potřeby (katalogové číslo 607).

Maruška a Richard Vantuchovi, Alpisport

(Místy jsme do textu kurzívou vepsali poznámky o svých zkušenostech z Čech, Švédska a Nového Zélandu. M&V)

Bunda Jasper a kalhoty Dynamic jsou velice univerzální - osvědčily se nejen při túrách, ale i při lyžování...

Poslední aktualizace: 04.11.2011 14:14:27, shlédnuto: 5784 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.