Nacházíte se v sekci: Práce na NZ » Jak hledat práci

Hledání práce

Jak a kde hledat práci na Novém Zélandu

Díky navýšení kvóty programu WHS pro Českou republiku v roce 2005 na 1200 občanů a lehčí dostupností letenek na Nový Zéland, stále narůstá počet lidí se zkušenostmi s prací na Novém Zélandu a také blogů, které radí jak a kde si práci najít. Při čtení těchto článků je důležití si uvědomit, že autor, případně autoři, na Novém Zélandu pravděpodobně strávili také pouze jeden rok na WHS a jejich zkušenosti se mohou týkat jenom jedné možnosti, té které zažili právě oni.

Při čtení a hledání informací o hledání práce na Novém Zélandu je nutné si udržovat určitý odstup a informace brát pouze jako informace, v žádném případně dogma. V oboru kde pár lidí neuspělo, neznamená, že není nemožné získat práci. Samozřejmě jsou zaměstnání, které získáte snadněji a zaměstnání, kde se častěji můžete setkat s odmítnutím. V neposlední řadě závisí i na úrovni vaší angličtiny.

Úvod do problematiky hledání práce naleznete zde.

Hledání práce

Než začneme s výčtem některých možností, jak si na Novém Zélandu najít práci, tak doporučujeme, se nejdříve zamyslet jaký je cíl vaší cesty. Práci totiž budete hledat jinak, pokud víte, že celý rok chcete cestovat z místa na místo a hledáte práci sezónní. Nebo se chcete pokusit najít práci v oboru nebo práci co vás baví a jste ochotni na rok zůstat u jednoho zaměstnavatele a pracovat na hlavní pracovní poměr.

Práci hledám před odletem na Nový Zéland

Pokud nechcete využít služeb pracovních agentur, tak asi nejpoužívanějším zdrojem hledání informací je v dnešní době google.

Tento způsob hledání práce je vhodný pro ty, co by chtěli najít práci v oboru, který je zajímá nebo by případně zajímal a jsou ochotni zůstat u jednoho zaměstnavatele na delší dobu. Internet vám nabídne přehled požadavků, jaký po vás potenciální zaměstnavatel bude vyžadovat. Hledat můžete jak podle vyhledávání dané profese a přímo posílat zaměstnavateli emailem své CV nebo namátkou kontrolovat weby typu našeho práce.cz.

Nejčastěji používané webové stránky k hledání práce na NZ jsou http://www.trademe.co.nz/jobs trade_me(trademe je něco jako naše aukro, ale často se používá právě i na hledání práce) a http://www.seek.co.nz/. Samozřejmě pokud do vyhledávače dáte "job new zealand", tak najdete další výčet webů, kde můžete zkusit své štěstí.

U toho způsobu hledání práce je důležité si uvědomit, že málokdy vám zaměstnavatel slíbí práci předem - tedy než dorazíte na Nový Zéland. Ale pokud ho vaše CV zaujme, může vám nabídnout práci s podmínkou, že vás nejprve chce potkat při osobním pohovoru. Ne jen, že zaměstnavatel vás chce osobně potkat, ale u cizinců je to i prověření mluvené angličtiny. Sama mám zkušenost se získáním práci v oboru. Nalezla jsem si firmu, u které jsem chtěla pracovat, poslala jsem emailem CV a byla jsem pozvána na osobní pohovor a práci získala.

Práci hledám po příletu na Nový Zéland

Pokud už jste na Novém Zélandu a práci nemáte domluvenou, případně ani pohovor, nezoufejte. Na Novém Zélandu o práci nouze není, a jestli pracovat chcete, tak si ji určitě najdete.

Samozřejmě zkontrolujte internet, zda zrovna v okolí někdo nenabízí práci, která by se vám líbila. V případě že jste na místě, kde se vám líbí a rádi byste zde zůstali, tak můžete zkusit jít se osobně zeptat na práci do místních hotelů, restaurací, barů, obchodů apod., a to i v případě, že nikde není, že někoho hledají. Často jsou nabídky práce vyvěšeny i na plakátcích/letácích v místních obchodech a nástěnkách.

Chcete-li hodně cestovat, tak nejjednodušším způsobem je práce na farmách - sběr ovoce. Tady se vyplatí jet farmu po farmě a oslovit osobně farmáře a domluvit se na podmínkách práce, žití apod. Tento způsob práce je často doplněn i práci v hostelech (např. Base), kde můžete za pár hodin práce zůstat pár dnů/týdnů bydlet zadarmo (někdy i se stravou). Sezónní práci můžete nalézt i na webu http://www.backpackerboard.co.nz/work_jobs/index.php.

Důležitým faktorem k získání práce je i KDE PRÁCI HLEDÁTE. Všeobecně platí pravidlo, že práci naleznete snadněji na Jižním ostrově a na místech vzdálených od velkých měst. Důvod je celkem jednoduchý, většina Novozélanďanů chce žít poblíž měst, a celkově na Severním ostrově žije více obyvatel.

Dále také záleží KDY PRÁCE HLEDÁTE. V oblasti ubytování a stravování snadněji získáte práci v letní sezónně - prosinec až březen. Při sběru ovoce záleží, zda sbíráte třešně (polovina prosince), jablka (konec února), hrozny, kiwi, meruňky…. V lyžařském centru naleznete práci od června do září (záleží na zimě). V lyžařském centru se můžete hlásit o práci v restauraci, v půjčovně, vlekař, instruktor a mnoho dalších pozicí, dle vaší úrovně angličtiny a předchozích zkušeností.

Seznam lyžařských středisek naleznete zde.

Poslední aktualizace: 22.01.2014 20:39:03, shlédnuto: 8550 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.