Krysa Kiore

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Krysa Kiore

Kiore
Rattus exulans

Kiore je pojmenování krysy rodu rattus exulans ve staré maorštině. Mimo Kiore žijí na Novém Zélandu ještě dva další druhy krys: Norská krysa (Rattus norvegicus) a krysa obecná: (Rattus rattus).
Na rozdíl od ostatních dvou druhů Kiore byla na ostrovy Nového Zélandu zavlečena už v 10. stol. Polynésany, pro něž sloužila jako zdroj proteinů na jejich cestách.
Kiore má pestrý jídelníček zahrnující semena, ovoce, hmyz, plazi, vajíčka a ptáčata. Původní novozélandská fauna a flóra se vyvíjela bez přítomnosti savčích predátorů (od rozpadu Gondwany před 80 miliony lety), a proto je špatně vybavena, aby kiore mohla konkurovat.
DOC dohlíží na 230 z 600 ostrovů Nového Zélandu, 15 z nich obývá Kiore (např. ostrov Stewart a Fiorland). V roce 1995 vydal DOC listinu na eliminaci kiore a ostatních hlodavců z ostrovů a je při tom využíváno několik metod; např: kladení pastí, lepů či jedů. Mezi jedy se nejvíce používá antikolaguant, což je činidlo zabraňující srážení krve. Přesto je na pevnině vzácná a početnější populace se vyskytují jen na některých ostrovech. V součastnosti není Kiore chráněna zákonem.
Kiore neboli polynéská krysa je jedna ze tří nejrozšířenějších krys na světě, vyskytující se od Bangladéše po Velikonoční ostrovy. Její zavlečení do přírody křehkých ostrovů polynéskými osadníky je jedna z největších biologických katasrof za posledních 10 000 let
Kiore se brzy rozšířila na obou centrálních ostrovech a je zodpovědná za lokální nebo úpné vyhynutí spousty živočišných druhů.

Olga Lechnýřová

Poslední aktualizace: 02.11.2011 14:59:26, shlédnuto: 2493 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.