Kůň roku - vrchol NZ jezdecké sezóny

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Kůň roku - vrchol NZ jezdecké sezóny

Vše připraveno na novozélandského Koně roku 2006

Hastings, zátoka Hawke´s Bay, Nový Zéland

Odpočítávaní do začátku jednoho z největších svátků v jezdeckém světě Nového Zélandu začalo. Celá oblast Hawke´s Bay finišuje s přípravami akce, která slibuje být nejlepší za celou historii existence této prestižní soutěže, letos oficiálně nazvané dle generálního sponzora The Kelt Capital 2006 Horse of the Year Show. Uskuteční se ve dnech 15.-19. 3. na kolbištích jezdeckého areálu u města Hastings.

Na akci se má podle přihlášek sjet na 2500 koní a 1750 jezdců, soutěžit se bude celkem na 25 arénách. Pro pořadatele a všechny zúčastněné strany je to mamutí úkol, zejména zkoordinovat všechny články tak, aby do sebe zapadaly. Na pozadí celé akce se bude pohybovat přes 300 dobrovolníků, rozpočet se vyšplhal na 1 milion NZD (cca 16 mil Kč), z toho 600 000 NZD činí podíl sponzorů.

Závodníci, rozhodčí i stavitelé tratí se sjedou z celého světa. V přehlídce jezdectví a novozélandského chovu se představí všechny jeho sféry ? od parkurů přes drezuru, eventing (všestrannost), spřežení, parforsní honební styl, westernové ježdění, polocross, vidět bude možné rozmanitá plemena koní.

Definitivní eso celé akce je plánováno na neděli, kdy se uskuteční The Bell Tea Horse of the Year ? soutěž, při které se novozélandská skoková elita utká o tento nejprestižnější titul.

Vítězem loňského ročníku se stal John Cottle s valachem Telegraph, který poté dominoval celé uplynulé sezóně. Tato dvojice spolu již v současné době nesoutěží, nicméně na startovní listině je celá řada zájemců, dychtících spatřit své jméno vyryté na vítězném poháru?

Národní pýcha třech zemí ? Austrálie, Nového Zélandu a poprvé startující tým Jihoafrické republiky ? bude bojovat o hlavní titul Koně roku 2006. Čtyři nejlepší z každého státu se současně utkají při nedělní soutěži Poháru národů, odveta se pak bude konat ve dnech 11. ? 14. 4. v jihoafrickém Johannesburgu. Zajímavostí Poháru národů je fakt, že všichni jezdci pojedou na zapůjčených koních, schopných skočit minimálně 1,3m. Australané navíc dorazí do země ještě o něco dříve, aby se mohli zúčastnit dvoukolové testovací série proti týmu NZ. První z testů proběhne v Gisborne pod názvem The Larsen Sawmilling Equestrian Championship již tento týden, druhý test bude právě součástí Koně roku. Pro tuto sérii budou jezdci závodit na svých koních.

K prvnímu střetu dojde již ve čtvrtek během rámcové soutěže Jardine Equine Insurance Norwood Gold Cup. Pozornost na mezinárodní úrovni však daleko více přitáhne páteční The Bomac Grand Prix, kteréžto soutěži byl exkluzivně přiznán statut oficiální kvalifikační soutěže pro Světové jezdecké hry (World Equestrian Games, WEG). Národní organizace jezdeckého sportu (Equestrian Sports New Zealand) obdržela toto udělení zejména zásluhou Leopolda Palacia z Venezuely, který se účastní Koně roku 2006 jako hlavní stavitel tratí. Ty budou postaveny právě podle standardů WEG a pro jezdce, kteří o účast na WEG usilují, to proto bude výborná příležitost si podobnou trať vyzkoušet ?nanečisto?.

Současně se očekává velká bitva na drezurním obdélníku mezi Novým Zélandem a Německem.

Na kvalitě drezurních obdélníků si dali pořadatelé nejvíce záležet, jako novinku použili 25mm silnou vrstvu speciálního písku, který do doby konání částečně proroste travou a má poskytnout soutěžícím prvotřídní povrch.

Pětidenní jezdecké klání doprovodí několik edukačních seminářů, vedených odborníky na různá témata ze světa jezdectví i chovu, ale vše nebude jen o koních. Soutěž budou podporovat také nejrůznější doprovodné a zábavné akce tak, aby si i ti, co své nadšené příznivce jezdectví jen doprovodí, přišli na své.

Vše bude zakončeno během pozdního nedělního odpoledne slavnostním dekorováním vítězů a následným obřím barbecue, které by co do objemu nemělo za vlastní soutěží zůstat pozadu.

Vlaďka Slívová, březen 2006

Poslední aktualizace: 04.11.2011 14:09:07, shlédnuto: 1784 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.