Ledovce Jižních Alp Nového Zélandu

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Geologie Nového Zélandu » Ledovce Jižních Alp

Ledovce Jižních Alp Nového Zélandu

Neve ledovce Franz Josef, Nový Zéland

Cestou po Západním pobřeží (West Coast) Jižního ostrova Nového Zélandu zcela jistě zastavíte u místních ledovců - Franz Josef a Fox. Oba jsou velmi snadno dostupné a tedy hojně navštěvované, jsou však také významným přírodním unikátem - jsou dva z pouhých třech ledovců na světě, které díky strmosti svahů po kterých stékají, procházejí pásmem teplého deštného pralesa téměř až do moře (kam dříve skutečně dosahovaly!)

Ať už jste kdekoliv na světě a plánujete výlet na ledovec, doporučuji předem zkontrolovat počasí - chystáte se totiž do nejvíce deštivé oblasti. A Nový Zéland není výjimkou. Na západním pobřeží Jižního ostrova, kde naleznete většinu známých ledovců, se roční srážky pohybují kolem 2000 - 10000mm, často až 18000mm!

Jak vzniká ledovec?

Kdyby zde však nepršelo, nemohlo by v horách tolik sněžit a nebyl by zde žádný ledovec. Každý ledovec vzniká v horách, kde je relativně rovná plocha, které se říká akumulační zóna, často také névé. Některá névé v Jižních Alpách naakumulují přes 30 metrů sněhu ročně. Nový sníh stlačuje spodní, starší vrstvu sněhu a díky této kompresi se sníh přeměňuje v led.

Jednoduše si celý proces lze představit jako když v zimě uděláte sněhovou kouli. Tím, že sníh neustále stlačujete, koule se stává kompaktnější a postupně se sníh přemění na led. Celý proces se ještě urychlí, pokud si sundáte rukavice. Teplo vašich dlaní zahřívá horní vrstvu sněhu, která taje dovnitř koule. Teplo z dlaní můžeme přirovnat k létu, kdy slunce roztává horní vrstvy sněhu.


Nový Zéland, West Coast - s průvodcem na ledovci

Proč je ledovec někdy bílý, někdy modrý?

Každý kdo se vydá na ledovec sní, že získá nejen úžasný záběr několika odstínů modré barvy ledu, ale i jeden z největších zážitků svého života. Lézt po čtyřech v modravých ledových tunelech, procházet se v hlubokých trhlinách a pózovat v ledových jeskyních, tak může vypadat jedna z klasických výprav do ledového království. Ale proč je modrá barva ledu často skryta a nejčastěji vidíte ledovec bílý?

Jak už víme, ledovec vzniká kompresí sněhu. Během tohoto procesu se mění jeho struktura a vzduch je vytlačován ven. Hustota modrého ledu je vysoká - čím méně vzduchu, tím tmavší barva. Je to dáno tím, že krystalická struktura ledu absorbuje všechny vlnové délky světla, kromě té nejkratší - modré.

Vybavte si duhu a představte si, že ledem mohou projít všechny její barvy, kromě té co je úplně dole - modré. Mezi místními průvodci se říká, že pokud byste byli ptákem, viděli byste tento led jako fialový.

V momentě, kdy na led dosáhne slunce, led taje (obsahuje více vzduchu) a pomalu se mění v bílý. Proto vydat se na ledovec po několikadenním dešti není vůbec špatný nápad - déšť doslova umyje ledovec od starého a roztálého sněhu a máte větší šanci vidět modrý led.

Vždy když mluvím o ledovci, často ho přirovnávám k jídlu a pití (nejeden klient si stěžoval, že když mě poslouchá tak už se vidí v hospodě). A tak i pro modrou barvu mám své přirovnání. Jako "pivní národ" máme své pivo rádi s pořádnou pěnou. U správně načepovaného piva vidíte dvě barvy - bílou pěnu (obsahující více vzduchu) a zlatavý mok - stejná tekutina, jiná hustota - stejné je to s ledovcem...

I pokud však pivu neholdujete, ale máte svůj drink, který byste si rádi ochladili, věřte tomu, že pokud byste do něj dali místo klasického ledu kostku "modrého ledu", vydržela by vám až na čtyři skleničky (díky velmi malému množství vzduchu).


Ledovec Franz Josef, Nový Zéland

Kdy ledovec roste a kdy taje?

Ledovec můžeme rozdělit na dvě části. Již zmiňovaná akumulační zóna - tedy místo, kde ledovec roste - a zóna ablační, kde dochází k tání ledovce. Zda ledovec roste nebo taje záleží na množství sněhových srážek. Pokud je sněhu dostatek, akumulační zóna narůstá a ledovec tak roste. Naopak, pokud sněží málo, více prostoru tak získává zóna ablační. Jednoduše řečeno, ledovec se "živí" sněhem. Jakmile má dostatek sněhu tloustne, když sněží málo, tak hubne.

Díky své lehké dostupnosti se ledovce Franz Josef a Fox staly nejnavštěvovanějšími ledovci na Novém Zélandu. Většina knižních průvodců a webů však neaktualizovala své informace a fotografie a lákají tak turisty na obrázky zachycené před pár lety. Od roku 2008 ledovec Franz Josef a Fox od roku 2009 však tají více než přirůstají. A tak pokud se dnes vydáte údolím Waiho, které vás zavede k ledovci Franz Josef, budete nemile překvapeni, že konec ledovce není již vidět tak jako právě v roce 2008.

Rozcestnik pěších stezek ve Franz Josef, Nový Zéland

To však neznamená, že byste měli tento výlet vynechat. Na světě nenaleznete mnoho dalších míst, kde máte možnost projít se deštným pralesem s výhledem na ledovec. Bystré oko pozorovatele zachytí i tzv. trim line, tedy místa, kde díky vegetaci poznáte, v jaké výšce se ledovec nacházel před několika lety.

Zajímají vás ledovce podrobněji? Pak doporučujeme krátkou 10-20min procházku na vyhlídku Sentinel Rock, kde naleznete informační tabuli s obrázky ledovce v minulosti. Nebo se sami v údolí rozhlédněte - jakmile vyjdete z deštného lesa do údolí, nacházíte se na místě, kde byl ledovec na konci 19. století. Po stranách údolí uvidíte linie oddělující vyšší a nižší vegetaci - zde byl ledovec zhruba před 100 lety a blízko ledovce, kde nevidíte žádnou vegetaci, pouze kamení, byl ledovec v roce 2008.


Kolik ledovců je na Novém Zélandu?

Na Novém Zélandu naleznete přes 3000 ledovců rozlohou větší než jeden hektar. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Tasman Glacier, Franz Josef Glacier a Fox Glacier.


Mohu se na ledovec vydat sám?

Pokud máte dostatek zkušeností a potřebné vybavení můžete se na ledovec vydat sami. Ujistěte se však, že máte odpovídající pojištění. Zaměstnanci DOC denně kontrolují stav ledovce a vyznačují bezpečnou vzdálenost pro veřejnost. A tak se často velice špatně pojišťovnám vysvětluje, co jste dělali za vyznačenou hranicí. Pro vaši bezpečnost a větší zážitek doporučujeme využít služeb místních průvodců, kteří nabízejí výlety po ledovci (informace o výletech v češtině na ledovci Franz Josef zde).


Který ledovec je lepší - Franz nebo Fox?

Obě údolí, oba ledovce, nabízejí krásné a nezapomenutelné výhledy a dobrou zprávou je, že nikdy nezvolíte špatně ať se vydáte na jeden či druhý. Ledovce Franz Josef a Fox jsou jako dvojčata - stejné, ale stále každý originální. Jak jsem již zmiňovala, řídit se radami na internetu či knižních průvodců může být ošemetné, jelikož se zde krajina, a hlavně samotný ledovec mění ze dne na den.

Situace v roce 2013

Vodopády v údolí Waiho, Nový Zéland

Franz Josef Glacier - po 10 min deštným pralesem vás cesta zavede do údolí Waiho Valley. Cesta většinou vede středem údolí, takže máte výhled na obě strany hustě zalesněných svahů. Po pravé straně stéká trojitý vodopád Trident Fall a na jaře či po silném dešti je údolí vodopády doslova zaplaveno. Konec ledovce není z veřejné stezky vidět, ale i tak je za dobrého počasí jasný výhled na střední část ledovce i s hlavním ledopádem. Trim line lze lehce najít. Procházku je možné si prodloužit několika krátkými značenými vycházkami v okolí.

Fox Glacier - z parkoviště vede cesta k ledovci po levé straně údolí s výhledem na impozantní ledem vyhlazené stěny, nicméně oproti cestě k ledovci Franz Josef nemáte příležitost projít se místním pralesem. Cesta ale vede blízko řeky, ve které můžete s trochou štěstí spatřit plovoucí kusy ledovce. Ze dvou zdejších vyhlídek je možné spatřit celou dolní část ledovce.

Domnívám se, že cesta za ledovcem Franz Josef je zajímavější - deštný prales a vegetace, naučné a informační tabule, možnost dalších procházek přímo z parkoviště. Pokud je však vaším cílem lov ledovcových fotografií, pak bych zvolila ledovec Fox. Přístupová cesta za ledovcem je u Fox Glacier o něco fádnější, ale samotný výhled na Fox Glacier vám to jistě vynahradí.

Jana Halaszová
Poslední aktualizace: 16.05.2014 04:01:41, shlédnuto: 3242 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.