Marlborough Sounds

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Marlborough Sounds

Nový Zéland | mapa Marlborough SoundsMy všichni, kdo připlouváme na Jižní ostrov, se po překonání úžiny Cook Strait vnoříme do malebného labyrintu (v případě pěkného počasí) mořských úžin, zátok, poloostrovů a ostrovů s hustým lesním porostem nebo travnatými svahy pozemků farem, které se před námi jeden po druhém pozvolna vynořují z vody. To vše se souhrnně nazývá Marlborough Sounds. Na konci plavby úžinou Queen Charlotte Sound nás očekává město Picton, počátek putování po Jižním ostrově. Rádi bychom zmínili leteckou alternativu k trajektu. Společnost Sounds Air pravidelně létá z Wellingtonu do Pictonu nebo do města Nelson.

Až se trochu nadechneme a porozhlédneme, informační centrum je kousek od přístavu, můžeme vyrazit za mnoha aktivitami po blízkém i vzdáleném okolí. Zmiňme celou oblast Marlborough spolu s národním parkem Abel Tasman: obě oblasti jsou přes léto cílem davů turistů (od vánoc do začátku února). Možná proto by stálo zato se sem raději vydat před začátkem nebo až na konci sezóny.

Marlborough je nejznámější novozélandskou vinařskou oblastí, jejímž srdcem je město Blenheim. Marlborough a oblast kolem města Nelson si během jara a léta dopřávají mnohem více slunce než většina jiných míst na Novém Zélandu. Mírné klima panuje po většinu roku, i když je často poněkud větrné.

Marlborough Sounds - Port Underwood, Queen Charlotte a Pelorus Sound

Fotografie ke článku

Je to jedna z oblastí, kde se dá zastavit třeba na týden a za pěkného počasí bude stále co dělat. Trajektem přijedete do Picton a v informačním centru hned spatříte mnoho nabídek na různé aktivity. Také najdete širokou škálu ubytování od toho nejlevnějšího až po luxusní hotely.
Čtyřtisícové městečko nabízí mnoho příležitostí poznat přilehlé vody. Počínaje túrou Queen Charlotte Track, přes kajaky, potápění, plavby na jachtě až třeba po vyhlídkové lety. Asi nejlepší způsob je v kajaku nebo plavbou v najaté lodi, případně můžete využít služeb některé z pravidelných turistických linek lemujících kouzelné zátoky s plážemi a ostrovy. Kdo má zájem o původní maorskou tvorbu, pak navštivte obchůdek Gateway Gifts v přístavu Picton. Našli jsme tam opravdu pěkné a hlavně originální věci, navíc za rozumnou cenu.
Putování začneme od východního, méně známého okraje. Waikawa je klidnějším a příjemnějším protějškem Pictonu, je zde také velké kotviště s desítkami jachet. Leží na cestě do velkého zálivu Port Underwood a po téhle vyhlídkové trase se dá dostat až do města Blenheim.
Klikatící se silnice vás vyvede na vrchol hřebenu nad zálivem, odkud je krásný výhled na okolí. Dnes jsou okolní kopce uměle zalesněny a těžba jehličnatého dřeva se zdá být jedním z hlavních odvětví místního průmyslu. Asfaltová silnička vás dovede až do přístavu, kde se nakládá vytěžené dřevo. Pak už ale pokračuje prašná cesta a ta se vlní nahoru a dolů tak, jak stoupá a zase sklouzává z jednoho zálivu do druhého. Port Underwood býval významnou velrybářskou osadou, stejně jako některé další lokality v Marlborough. Život ve vodní říši se po nájezdů velrybářů pomalinku vzpamatovává, velryby jsou sice vzácný úkaz, ale je zřejmá širší přítomnost brodících ptáků, lachtanů a někdy i tučňáků. Také delfíni často brázdí zdejší pobřeží.

Queen Charlotte Scenic Drive může být pastí pro váš časový itinerář a předpokládanou délku jízdní doby. Ne že by silnice byla nějak obtížná, pouze je místy užší a vlní se jako had. Ale cestou je mnoho výhledů, které stále lákají k zastavení, a tím prodlužují pobyt. Proto, jestliže svítí slunce na obloze, tak si raději nechte na krátký úsek od Pictonu do Havelocku třeba i půl dne, vychutnejte si báječné výhledy a zaposlouchejte se do monotónního koncertu cikád.
Pravou lahůdkou Marlborough Sounds však není Queen Charlotte, ale Pelorus Sound. Změť malých zátok, pláží, ostrovů a ostrůvků - to je ten pravý ráj pro ploužení se v kajaku kolem desítek kilometrů pobřeží. Jen to má jeden háček - přístup je relativně obtížný - dále od všech hlavních tras, navíc část přístupové silnice je prašná. Přesto dát si dva dny navíc a spočinout třeba v Elaine Bay stojí za to. Samozřejmostí by měly být kajaky. Majitel půjčovny kajaků Explore Pelorus a pohodář Neil McLennan vás rád zasvětí do plavby na mořském kajaku. A nebojte se vln, je to krytý záliv.

Pro pěší průzkum okolí je nejvhodnější Nydia Track. Spojuje místo Duncan Bay u zálivu Tennyson Inlet se zálivem Kaiuma Bay. Odtud se dostanete do vesnice Havelock vodním taxi přes úžinu nebo se vrátíte z konce slepé cesty Kaiuma Bay Rd. Stezka je dlouhá 22 km a vede skrz bujný les. Setkáte se s velkolepými výhledy na rozvětvené vodní plochy úžiny. Kemp naleznete u zátoky Nydia Bay.

Dalsi aktivitou, kterou bychom doporučili snad každému, je "vodní safari". Můžete si sami vyzkoušet řídit malý motorový člun a vydat se s průvodcem na půldenní, či celodenní plavbu po Marlborough Sounds. Tento unikátní způsob prohlídky zálivů ukáže po zemi jinak nepřístupná zákoutí s původním pralesem, seznámíte se s mušlí farmou, spatříte nádherné scenérie, vodní faunu. Teď je třeba jen mít plavky, foťák, krém na opalování (aspoň třicítku!) a hurá objevovat pláže, zvědavé ptáky weka a vodní život.
Informace o oblasti: www.destinationmarlborough.com

Poslední aktualizace: 04.04.2012 10:08:20, shlédnuto: 4284 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.