Milford Track - Národní park Fiordland

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Milford Track - Národní park Fiordland

Milford Track

se nalézá v srdci Národního parku Fiordland, který je součástí územního celku Te-Wahipounamu patřícího ke světovému dědictví pod ochranou UNESCO.

Milford Track je také nazýván nejkrásnějším trekem světa. Vlastně dostal toto označení náhodou. A to když roku 1908 redaktor londýnského časopisu Spectator změnil původní autorské pojmenování "Pozoruhodná cesta" na senzačnější titulek "Nejkrásnější cesta světa". Zkušenosti cestovatelů dávají tomuto titulku za pravdu. Cesta (53.9 km) vede několika údolími vymodelovanými ledovci, kolem vodopádů, přes alpský průsmyk a nabízí nespočet malebných výhledů na okolní hory. Milford Track se jde čtyři dny, jedním směrem od jezera Te Anau k Milford Sound (přístup z obou stran pouze lodí po vodě). Tento track patří mezi Great Walks a noclehy v chatách se musí dlouho předem zamluvit u DOC (povolen omezený počet trempů) . Stanování je zakázáno!

Lokalita

Milford Track je situován do jihozápadní oblasti Jižního ostrova. Track začíná na konci jezera Te Anau a končí u fjordu Milford Sound. Te Anau je nejbližším městem a najdete v něm širokou nabídku ubytování, obchodů a dalších služeb.

Track

Důvodů proč jít Milford Track je mnoho. Od té doby co byl popsán jako nejkrásnější túra světa se stal jedním z nejpopulárnějších novozélandských treků, s roční návštěvností kolem 14 tisíc turistů. Track se v turistické sezóně (konec října až konec dubna) může jít pouze jedním směrem, od Glade Wharf do Milford Sound. Maximální počet lidí vpuštěných na track je 40 během jednoho dne.

Rezervace jsou nezbytné, garantují ubytování v chatách během chůze.

Turisté mohou očekávat:

 • některé části stezky mají nerovný kamenitý povrch s vyčnívajícími kořeny
 • po dešťových srážkách lze očekávat chůzi ve vodě až do výše hladiny jednoho metru
 • přechod nepřemostěných potoků
 • promoknutí a zablácené boty jsou nezbytnou součástí absolvování Milford Tracku

Přístup k tracku

Abyste mohli jít Milford track, potřebujete zajistit dopravu do Te Anau Downs (vlastní nebo autobus), poté lodní dopravu do Glade Wharf. Lodní dopravu je nutné zajistit také od Sendfly Point (konec tracku). Celá oblast nemá pokrytí signálem sítí mobilních telefonů.

Vzdálenosti a čas potřebný k dopravě

 • z Te Anau do Te Anau Downs - (27km) 30 minut
 • z Milford Sound do Te Anau - (120km) 2 hodiny
 • z Milford Sound do Divide - (35km) 30 minut
 • z Queenstown do Te Anau - (197 km) 2 hodiny
 • z Invercargill do Te Anau - 1 hodina 45 minut
 • z Dunedin do Te Anau - 3 hodiny 30minut
 • z Christchurch do Te Anau - 8 hodin

Doporučuje se, aby turisté měli rezervaci dopravy nejméně týden před začátkem, neboť množství sedadel je u některých služeb limitované.

Dopravci uvedení v naší nabídce jezdí denně, alternativní způsoby přepravy vám představíme a zajistíme na požádání.

Během zimní sezóny neexistuje pravidelná doprava k začátku a od konce tracku, turisté si musí vše rezervovat předem. Dopravu vám rádi na požádání zajistíme.

Bezplatné parkování najdete u informačního centra Fiordland National Park Visitor Centre. Ti, kteří si přejí návrat do Queenstownu v den skončení tracku si musí rezervovat autobus odjíždějící v 15.00 z Milford Sound.

Turisté, kteří si přejí využít vyhlídkovou plavbu po Milford Sound (doporučujeme, nabízíme kompletní balíček), si musí rezervovat loď z konce tracku v 14.25, zajistit rezervaci pro vyhlídkovou plavbu a pro autobus odjíždějící v 17.00. Jestliže si přejete prodloužit pobyt v Milford Sound, pak se nabízí ubytování v Milford Sound Backpackers Lodge. Nebo také můžete využít noční plavby po Milford Sound.

Během rezervační sezóny se track dá absolvovat pouze jedním směrem ? od Lake Te Anau do Sandfly Point - turisté musí trávit 4 dny / 3 noci na tracku, vždy jednu noc v každé z chat - Clinton - Mintaro - Dumpling.

Během zimní sezóny se může jít oběma směry, s maximem noclehů 2 noci v jedné chatě.

Průvodce po tracku

První den, 5 km, 1 - 1.5 hodiny

Z Glade Wharf půjdete 1km k Glade House, který je prvním místem noclehu pro turisty s průvodcem. Minete Glade House, přejdete po největším a prvním z devíti lanových mostů, skterými se během cesty setkáte. Během slunečného dne to je pěkné místo k zastavení na svačinu, v blízkosti jsou WC. Nezávislí turisté pokračují dál atraktivním pabukovým lesem klem řeky Clinton a asi po jedné hodině dorazí ke Clinton Hut. V blízkosti chaty najdete v řece tůně vhodné ke koupání a dřevěný chdníček vás zavede mezi močály. Správce chaty vás během odpoledne může provést po okolí ? zda vás provede záleží na množství jeho pracovních povinností.

Během rezervační sezóny musíte první noc přespat v Clinton Hut, turisté začínající předchozího dne jsou ubytováni v další chatě Mintaro.

Den druhý, 16.5 km, 6 hodin

Od chatyClinton se postupně stoupá, tak jak track lemuje řeku Clinton River k jejímu zdroji, jezeru Mintaro, na dně průsmyku Mackinnon Pass. Cesta prochází lesními úseky, překračuje několik potoků, které za je třeba vydatného deště přebrodit. Stezka také prochází mnoha lavinovými cestami, které jsou během nebezpečného období označeny. Buďte neustále opatrní, řiďte se podle počasí. Jednu hodinu chůze od Clinton Hut dosáhnete Clinton Forks. Najdete tam toalety. To bývalo původní místo prvního noclehu nezávislých turistů. Změna toku řeky toto místo podemlela. Asi po dalších 40 minutách chůze najdete sesunutý svah. Ten se zřítil roku 1982 a za ním vytvořil jezero. Odsud k vodopádům Hirere Falls (kolem 20 minut chůze) je stezka za velkých dešťů náchylná k záplavám. Toalety najdete u Hirere Falls guided-walk shelter. O kousek dále již uvidíte první výhled na Mackinnon Pass a na ledovcová pole Pompolona. Od Hirere Falls půjdete asi hodinu k potoku Marlenes Creek. Ten během mohutných dešťů může způsobit problémy. Autobusová zastávka leží kousek před potokem, kde najdete i toalety. Poté, co minete chatu turistů s průvodcem Pompolona Hut, vystoupáte a sejdete k lanovému mostu

. Odsud to je přibližně jeden a půl hodiny do chaty Mintaro. Vegetace se začíná měnit, přizpůsobující se vyšší nadmořské výšce. Poté, co projdete otevřenou plochou znova vstoupíte do lesa a projdete nejstrmějším úsekem Milford Tracku. Po 40 minutách chůze lesem přijdete k Mintaro Hut. Turisté musí během rezervační sezóny v chatě zůstat.

Den třetí, 14 km, 6 hodin

Z Mintaro Hut vede pěkně upravá hodovitá stezka přímo do sedla. Asi po dvou hodinách výstupu dojdete k Mackinnon Memorial. Cestou se vynoří úžasné výhledy na jezero Mintaro a na Clinton Canyon. U memoriálu se zastavte a pořádně se rozhlédněte, lze vyjít na krátký několikaminutový postranní track. Pak pokračujete na nejvyšší bod stezky a můžete si odpočinout v boudě Pass day shelter, v ní v sezóně najdete také plynový sporák a můžete si připravit jídlo nebo čaj. Toaleta s nejhezčím výhledem v celém Fiordlandu je umístěna kousek od boudy.

Osmikilometrový sestup k chatě Dumpling vede přes obtížný kamenitý terén. Cestou se otvírají úžasné výhledy na okolní hory. Toto je pro mnoho tururistů nejobtížnější úsek tracku. Ve spodním úseku si dopřejte chvíli odpočinku, vaše nohy a klouby vám budou vděčné. Most přes Moraine Creek, první během sestupu je přibližně v jedné třetině cesty od Quintin Hut. Krátce poté stezka lemuje říčku s mnoha vodopády. Tento úsek je na mnoha místech opatřen dřevěným chodníkem a schody až lanovému mostu Roaring Burn. Stezka poté vede po břehu řeky, na které je vodopád Dudleigh Falls, který je přibližně ve dvou třetinách cesty dolů. Kamenitá hadovitá stezka vede k k patě hory. Odsud můžete odbočit vlevo, přejít lanový most k Quintin Huts (chata pro turisty s průvodcem), batoh schováte v boudě a půjdete se podívat na vodopády Sutherland Falls. Nebo můžete pokračovat stále dolů do Dumpling Hut.

Postranní track k vodopádu Sutherland Falls je hodný veškeré námahy. Batoh nechte v boudě Quintin public shelter a a jděte vlevo k Sutherland Falls - zpáteční cesta trvá kolem hodiny a půl. Od boudy cesta trvá přibližně jednu hodinu dolů k Dumpling Hut. Asi po dvaceti minutách cesty je výborný výhled na vodopády. Kousek před chatou Dumpling Hut půjdete po vyvýšeném dřevěném chodníku. Za tmy je to dobré místo k pozorování svítících červů. Tůňku vhodnou ke koupání najdete hned naproti chatě.

Den čtvrtý, 18 km, 5.5 - 6 hodin

Tento den většina turistů začne cítit předchozí dny chůze. V hlavní chatě je plán nadcházející trasy a časů - určitě stojí za pozornost. Stezka jemně klesá dolů údolím podál řeky Arthur. Za hodinu a půl dojdete k historické chatě Boatshed. Najdete zde toalety. Přejdete druhý největší lanový most, místo vhodné ke sledování pstruhů a úhořů. Od mostu půjdete dalších dvacet minut k vodopádu MacKay Falls a k Bell Rock. Bell Rock je zrádná skála, která byla nesená vodou a cestou drtila okolní skály. Po další hodině přejdete závěsný most přes Poseiden Creek.

Ke konci devatenáctého století byl kámen ze skal za pomoci výbušnin lámán gangy vězňů, kteří pracovali kolem řeky Arthur a kolem jezera Ada. Asi po další hodině cesty dorazíte k vodopádům Giant Gate Falls. U nich najdete přístřešek a toalety. Je to ideální místo pro přestávku a občerstvení. Odsud trvá cesta ke konci kolem hodiny a půl.

Záplavy mohou způsobit uzavření tracku. Jestliže se tak stane, pracovníci DOC - správcové chat vás na to upozorní.

Během sezóny je třeba opustit chatu Dumpling nejpozději kolem osmé-deváté hodiny, abyste stihli loď, která odplouvá ve 14.25pm nebo v 15.15pm ze Sandfly Point do Milford Sound. Plavba lodí trvá přibližně 20 minut.

Zvládnu to ujít?

Milford Track může jít jakákoliv fyzicky zdatná osoba. Budete muset nést všechno vaše vybavení a jídlo na čtyři dny cesty přes nerovný kamenitý terén s mnoha nadzemními kořeny a blátem, s velkým stoupáním a prudkým klesáním. Milford Track není doporučován dětem mladším deseti let.

Fyzická kondice a doopravdy kvalitní vybavení vám umožní příjemné prožití a vychutnání celé túry, nehledě na vlivy počasí.

Je doporučováno, abyste jeden až dva měsíce před absolvováním tracku začali trénovat. Naplánujte si pěší pochody, vyzkoušejte si nesení těžkého batohu na zádech do prudkého stoupání, případně do schodů.

Ubytování

Na trase najdete tři chaty patřící pod Department of Conservation; Clinton, Mintaro a Dumpling. Během rezervační sezóny v chatách v hlavní místnosti najdete plynové sporáky, stoly, lavice, studenou vodu, osvětlení a kamna.

Ložnice jsou opatřeny palandami s matracemi. Umývárny mají pouze studenou vodu, jsou beze sprch, toalety jsou splachovací. Turisté musí chaty opustit vždy uklizené, veškerý odpad si nesete sebou.

U každé chaty najdete správce. Ti jsou vybavení rádiovým spojením pro případ zavolání pomoci a pro získání předpovědi počasí.

Pro vaši vlastní bezpečnost vyplňte během příchodu do každé z chat ?návštěvní knihu?

Kempování a nocování mimo chaty je na Milford Tracku zakázáno. Chaty a zařízení pro turisty s průvodcem nejsou nezávislým turistům k dispozici.

Toalety

Používejte prosím pouze toalety v chatách, u bud a přístřešků. Jestliže to není možné, pak zahrabejte odpad pod zem. Pitná voda v chatách pochází z potoků a jezer.

Co vzít sebou

Následující výstroj je nezbytná, nehledě na počasí prvního dne. Většina výstroje se dá zapůjčit v Te Anau. Velký výběr potravin najdete v supermarketech v Te Anau, malý obchod se základními potravinami najdete u Milford Sound.

Oblečení

Budete musit mít aspoň jedno oblečení pro cestu a druhé suché pro pobyt v chatě a na spaní. V chatách není možné věci sušit. Oblečení vás chrání a nesete ho pro své bezpečí. Na vašem bezpečí závisí bezpečí ostatních účastníků.

Prosím vezměte na vědomí: bavlněné oblečení jako jsou džíny a trička není vhodné. Je doporučené oblečení z polypropylenu, které rychle schne.

Upozornění: oblečení ze syntetických materiálů je hořlavé.

 • Pohorky: musí být pohodlné a dobře prošláplé
 • Ponožky: (vlna/polypropylene) 2 páry
 • Kraťasy: (bavlna/ nylon)
 • Triko s dlouhým rukávem: (bavlna/polypropylene)
 • legíny/kalhoty: (bavlna/polypropylene)
 • vesta/bunda: (vlna/polar fleece)
 • tílko/tričko: (vlna/polypropylene)
 • rukavice (s ustřiženými prsty): (bavlna/polypropylene)
 • nepromokavá bunda, pláštěnka, pončo: (nepromokavé, větru odolné, s kapucí)
 • Bavlněná čepice, kšiltovka proti slunci. Další pár ponožek, spodní prádlo, tričko nebo lehká vesta (pamatujte, že syntetické oblečení je hořlavé).

Osobní výbava

 • Batoh: s velkou nepromokavou vložkou
 • Spací pytel: dobré kvality
 • Zápalky/ zapalovač: v nepromokavém obalu
 • Baterka: náhradní baterie
 • Pro stolování: nůž, vidlička, lžíce, talíř, hrnek
 • Pro vaření: hrnec/pánev/ešus/štětku na mytí
 • Osobní hygienické potřeby: mýdlo, pasta na zuby, toaletní papír, malý ručník (neperte prádlo a nepoužívejte mýdlo v jezerech a potocích)
 • Krabička první pomoci: repelent proti hmyzu, krém s filtrem proti slunci, sada náplastí, léky na úlevu od bolesti, rozmanité obvazy
 • Souprava k přežití: pokrývka, píšťalka, papír, tužku, zásoby jídla na den navíc.
 • Láhev na vodu: (během dne musíte pravidelně pít)
 • Dále lze vzít: sluneční brýle, fotoaparát, lehké přezuvky do chaty, na spaní špunty do uší (ložnice jsou pro více lidí)

Jídlo (cestou neexistuje možnost doplnění-nákupu zásob)

 • Potrava by měla málo vážit, měla by se dát rychle uvařit, měla by mít vysokou energetickou hodnotu?
 • Snídaně: cereálie, chleba, něco k namazání (med)
 • Oběd: sušenky, sýr, salám, margarín, džem, ovocný nápoj v prášku, ovoce
 • Večeře: instantní polévka, těstoviny/rýže, sešená zelenina/ovoce, sýr, dehydrované jídlo.
 • Dále budete potřebovat: sušenky, čokoládu, muesli tyčinky, čaj/kávu, sušené mléko, jídlo navíc pro případ zdržení se na tracku.

Voda

Budete potřebovat pravidelně pít, i během chladnějších dnů, tak abyste zabránili dehydrataci. Měli byste mít zásobu vody pro případ zatoulání se. V některých místech se může vyskytovat giardia (způsobuje průjmové onemocnění) . Testy kvality vody se dělají pouze příležitostně. Pitná voda v chatách pochází z blízkých potoků a jezer. Jestliže si přejete vodu ošetřit, pak ji vařte po pět minut, použijte filtr nebo chemické ošetření.

Počasí

Národní park Fiordland je proslulý pro vysoký průměr dešťových srážek a náhlé změny počasí. Nepředvídatelné počasí může způsobit nízké teploty, sněžení, bouřku, silný vítr, hustý déšť, který může způsobit náhlé zaplavení stezky. To vše se může stát kterýkoliv den v roce. Pamatujte si, že podchlazení může za deště postihnout každého. Počítejte nejméně s jedním deštivým dnem. Správné oblečení je podmínkou. Prosíme abyste před nástupem na track zkontrolovali aktuální podmínky a předpověď počasí.

Během zimních měsíců může být většina území nad úrovní lesa pokryta sněhem. To může způsobit neprůchodnost tracku. Přechod přes průsmyk Mackinnon Pass může být velice riskantní záležitostí. Stezka prochází šesti lavinovými úseky od 6 Mile do Quintin Hut. Zde je vysoká pravděpodobnost výskytu lavin. Prudké svahy údolí jsou příčinou rychlých nenadálých lavin, lavinová pole navíc nejsou pozorovatelná. Největší nebezpečí bývá během sněžení a deště nebo následně poté. Lavinové nebezpečí se může vyskytnout rychle během 24 hodin. Zimní přechody by měly být prováděny pouze zkušenými a dobře vybavenými skupinami.

Poslední aktualizace: 16.12.2011 12:51:37, shlédnuto: 4215 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.