Northland - mezi Whangarei a Auckland

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Northland - mezi Whangarei a Auckland

Článek - Northland - mezi Whangarei a Auckland

Pojedeme po silnici č.1 z Kawakawa směrem na Whangarei. Před ním můžeme odbočit k členitému pobřeží. Tam se u Tutukaka nalézá další místo vhodné pro potápění, kde se prohání mnoho zástupců rybí říše a také leží vraky lodí.

Info - www.diving.co.nz

Na cestě přes Whangarei se můžete stavit u vodopádů Whangarei Falls, kde řeka Hatea River padá z výšky do 26 metrů hlubokého kaňonu. Jenom nenechávejte věci v autě bez dozoru, občas se tu krade. Nejméně na půl dne je návštěva Whangarei Heads a blízké pláže Ocean Beach.

Info stránky o městě a okolí najdete na adrese www.whangareinz.com

U Waipu lze odbočit na pobřežní silnici k útesům Mangawhai Cliffs, většina lidí asi bude uhánět dál směrem na Auckland.

Ve Wellsfordu je třeba se rozhodnout zda se vydat na západní pobřeží po silnici č.16 nebo jet po hlavní silnici č.1.

Na silnici č.1 se ve Warkworth může odbočit k východnímu pobřeží, k mysu Cape Rodney. U něj se nalézá mořská rezervace a je to další vhodné místo k potápění.

Asi kilometr od hlavní silnice č.1 se nalézá malá vesnička Puhoi. Ta má pro Čechy zvláštní význam. Sem v roce 1863 přišla první skupina emigrantů z tehdejší Rakousko - uherské monarchie. Původně žili v okolí městečka Stod na jih od Plzně a mluvili německým dialektem. Přesto se považovali za Čechy - Bémy. V několika skupinách sem přijelo na sto osmdesát přistěhovalců. Jejich potomci jsou dnes roztroušeni po celém Novém Zélandě. O mateřské zemi mají většinou již jen matnou představu, ale přesto udržují dochovanou tradici a pořádají taneční večírky v dobových krojích. Každý rok se sejdou potomci českých přistěhovalců o víkendu nejbližším k datu 29.června - toho dne sem roku 1863 prvně přišli.

Ve vesničce najdeme hotel s pěknou hospodou. Ta vypadá trochu jako muzeum s mnoha fotografiemi a relikviemi.

Najdeme i malé muzeum, kde se člověk dozví i historii příchodu Čechů na Zéland. Jeden z psaných průvodců je dokonce česky.

Pojedeme li po silnici č.16, pak máme možnost se z Helensville vydat na plavbu po rozlehlém Kaipara Harbour.

Odbočka ze silnice č.16 k vesnici Muriwai Beach nabízí další zajímavost. Na konci pláže Muriwai najdeme na skalním výběžku kolonii terejů (Ganett).Tyto krásné ptáky lze spatřit také na dalších dvou místech - kousek od města Hastings na Cape Kidnappers a pak na severu Jižního ostrova na poloostrově Farewell Spit. K pláži Muriwai je nejsnadnější přístup a proto se hodí k zastávce a pozorování těchto majestátných ptáků. Také je zde vhodné místo k surfování.

Západní pobřeží kousek před Aucklandem je přirozeným výletním místem pro obyvatele města. Vysazené borové lesy slouží ke zpevnění písečných dun. Okolí je protkáno mnoha stezkami. Cyklisté zde najdou speciální terénní trasy, kde se můžou vyřádit na horských kolech.

Dále se silnice č.16 promění v příměstskou dálnici a dovede řidiče téměř až do centra Aucklandu.

Předměstí Aucklandu, stejně jako samotné město, tvoří rozsáhlé zahradní čtvrti. Ze silnice č.1 se dá odbočit na poloostrov do čtvrti Devonport, kam se dostaneme také pravidelnou lodní dopravou z centra města. Z Devonportu je nádherný výhled na centrum s přístavem.

Internetové stránky o Northlandu:

Všeobecné info - www.northland.org.nz

Info pro potápěče - Northland

Autor: 2003/2012 Martin Slíva

Poslední aktualizace: 30.04.2012 11:09:41, shlédnuto: 4552 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.