Northland - severní cíp Severního ostrova

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Northland - severní cíp Severního ostrova

Northland

Na sever od Aucklandu se nalézá úzký, 350 kilometrů dlouhý pruh země. Prakticky nezná zimní období, kromě ranních přízemních mrazíků. Subtropické podnebí zajišťuje teplé počasí po celý rok. Na konci u mysu Cape Reinga se setkávají vody Tasmanova moře a Pacifiku. O něco níže v oblasti kolem zálivu Bay of Islands zraje tropické ovoce - citrusům a banánům se zde velice dobře daří. Pláže omývá teplejší voda než kdekoliv jinde a změť ostrůvků a zálivů přímo vyzývá k plavbě na jachtě nebo jen podél břehu v kajaku. Pro potápěče je zde pravý ráj. Západní pobřeží pokrývají poslední zbytky lesa s Kauri stromy - mezi nimi se najdou největší dochované novozélandské exempláře. A nesmíme zapomenout na české předky některých dnešních obyvatel.


View Larger Map

Putování začneme na nejvzdálenějším cípu u mysu Cape Reinga. Ten je pro Maory místem s vysokým náboženským významem. Podle maorské tradice všechny duše zemřelých putují sem na mys, do stromu pohutukawa, po jehož kořenech sklouzávají do podzemního světa (reinga), a pak do moře. O něco dále znovu vystoupí z oceánských vod na Ohaua - nejvyšší bod ostrovů Three Kings Islands, aby se zde naposledy rozloučily před návratem do země jejich předků.

Fotografie ke článku

Roku 1966 byla velká část území, bývalá farma Te Paki, vykoupena státem a od té doby podporuje regeneraci území a návrat původní fauny a flóry.

Po území "farmy" Te Paki vede několik pěkných stezek - většinou kolem pobřeží a po ohromných písečných dunách. Celá oblast kolem mysu patří k dalším přírodním pozoruhodnostem Nového Zélandu. Ač se většina lidí zaměřuje pouze na Ninety Mile Beach a maják u Cape Reinga, Te Paki stojí určitě za pozornost.

V Sandy Bay a ve Spirit Bay jsou kempy zřízené místním "ministerstvem životního prostředí" - Department of Conservation (dále jen DOC).

Nocleh (od kempu po backpacker) a některé aktivity se dají zajistit ve Waitiki Landing, kde najdete také poslední obchod a benzínovou pumpu. Je to ideální místo pro objevování severního cípu ostrova. www.waitikiholidaypark.co.nz

Ninety Mile Beach a cesta mezi Kaitaia a Cape Reinga

Ninety Mile Beach je ve skutečnosti dlouhá 102 kilometrů. Vede od Tauroa Peninsula (jižní konec) až ke Scott Point. Pláž se používá za odlivu jako silnice - jízda autem je fascinující. Je ale určena pouze pro auta 4WD - nemálo aut nezodpovědných řidičů skončí zahrabáno a uvězněno v písku.

Cestou po silnici 1f dolů na jih minete po levé straně záliv Taraera Bay. Mezi zálivem a mořem je místo s názvem Kokota, kde se vyskytují písečné duny z nejčistšího křemičitého písku na světě. Za slunečného počasí jsou vidět z dálky od silnice jak "září". Je to také místo, kde se ptáci břehouši shromažďují před odletem do vzdálené Sibiře.

Cesta po pláži začíná / končí před územím "farmy" Te Paki. Zde najdete další písečné duny. Na nich můžete válet sudy, sjíždět je na bobech nebo provozovat sandboarding (jízda na prkně jako je snowboard).

Během cesty k samotnemu mysu Cape Reinga mnoho návštěvníků mine nádhernou pláž Rarawa, pokrytou sněhově bílým pískem. Zde můžete přenocovat v kempu odboru životního prostředí DOC a vychutnat si atmosféru tohoto magického místa.

U osady Waiharara je možno vidět jak se těžila zkamenělá pryskyřice stromů kauri ? www.gumdiggerspark.co.nz .

U Waipapakauri Beach pak najdete další kemp - www.ninetymilebeach.co.nz

V Awanui je malé "království stromů kauri". Můžete zde obdivovat nádherný nábytek a umělecké výtvory zhotovené z tohoto vzácného dřeva - www.ancientkauri.co.nz .

Kaitaia je malé městečko, které slouží jako zásobovací středisko pro celou severní oblast. Najdete zde bohatou nabídku ubytování a také informační kancelář.

Jižně pod Kaitaia se nabízí několik zajímavých túr či vycházek. Pod Ahipara můžete objevovat pozůstatky těžby pryskyřice ze stromů kauri, u silnice č.10 najdete jezero Ohia, kde leží zkamenělý les stromů kauri.

Další oblastí, která stojí za návštěvu je poloostrov Karikari Peninsula, který vybíhá severním směrem a odděluje zátoku Doubtless Bay od Rangaunu Harbour. Nejkrásnější zátokou tohoto poloostrova je určitě Matai Bay, což je vlastně dvojzátoka rozdělená skalnatým výbežkem. Zde můžete strávit několik dní lenošením na nádherných plážích posetých jemným bílým pískem a utábořit se přímo u pláže v kempu odboru životního prostředí DOC.

Více se dozvíte na webu DOC o túrách kolem Kaitaia a Cape Reinga

Poslední aktualizace: 06.05.2012 05:46:57, shlédnuto: 7466 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.