Northland - východní pobřeží

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Northland - východní pobřeží

Tato oblast bývá označována jako jedno z nejlepších míst k potápění, proto se mu bude více věnovat.

Od mysu Cape Reinga se vydáme po silnici č.10 po východním pobřeží. Hned na začátku nás čeká v předchozím díle zmíněný poloostrov Karikari s Doubtless Bay a Cape Karikari. Zde je pěkné potápění z lodi u Matai Bay Pinnacle.

Budeme pokračovat přes Cable Bay k Whangaroa Harbour. Oblast zálivu Whangaroa Bay a jeho okolí je dalším výchozím místem pro milovníky potápění a vodních sportů. Přístup lodí je od Mahinepua Bay, Tauranga bay, Whangaroa a Taupo Bay, s viditelností 15 metrů pod hladinu.


Mezi nejkrásnější místa určitě patří Matauri Bay s dlouhou písečnou pláží. Na severnim okraji zátoky si můžete vyběhnout na vyhlídku Matauri Bay Hill, odkud se vám naskytne nádherný pohled na celou oblast a přilehlé ostrovy Cavalli Islands. Na vrcholu kopce stoji památník věnovaný potopené lodi Rainbow Warrior, jehož součástí je bronzová hnací vrtule dříve patřící této lodi.
U ostrova Cavalli Island se nalézá vrak lodi Rainbow Warrrior, která byla Francouzy potopena v aucklandském přístavu. Také zde uvidíte bohatý život rybí říše, zvláště žraloky a baraccudy.

Záliv Bay of Islands patří mezi novozélandské klenoty. Jeho nádherná pobřežní scenérie, nespočet malých zálivů, výběžků a ostrůvků, nádherné pláže, průzračná modrá voda a teplé podnebí sem láká nespočet turistů. Tuto oblast si nejlépe užijete během plavby lodí - jak spojené s rybolovem nebo na plachetnici.

Kerikeri - městečko vzdálené 25 kilometrů od Paihia. Slouží jako středisko obsluhující okolní sady s tropickým ovocem. V roce 1819 si toto místo pro svou činnost vybral první anglický misionář. A zde se nachází nejstarší novozélandský dům evropského stylu - "Mission Station" postavený roku 1821. U řeky najdeme nejstrarší kamennou stavbu na Novém Zélandu 'Old Stone Store', která byla postavena v roce 1835. Kdyř přejdeme most, můžeme se vydat na procházku proti proudu řeky k 3.5 km vzdálenému vodopádu Rainbow Falls. K tomuto velkolepému vodopádu se lze také dostat po silnici z Waipapa Road.

Rewa's willage je rekonstrukcí maorské rybářské vesnice. Nachází se na ulici 1 Landing road.

Více se o městečku dozvíte na www.kerikeri.co.nz

Paihia je turistické centrum zálivu Bay of Islands. Zde je vše podřízeno turistickému ruchu. Přesto nespočet ubytovacích kapacit v hlavní turistické sezóně nestačí a je dobré si předem zamluvit ubytování - obzvlášť hledáte-li něco levnějšího. Několik společností nabízí plavby k Hole in the Rock - plavíte se krátkým tunelem ve skalním útesu - tuto plavbu nedoporučujeme - domníváme se, že to jsou vyhozené peníze. Asi nejlepší možností jak si zde užít, je půjčit si kajak nebo vyplout do vod zálivu na některé z jachet nabízejících svezení.

Informace o tomto výletním středisku jsou na adrese www.paihia.co.nz

Russell je malá vesnička spící po většinu roku. V letním období se ale přes den zaplní výletníky z Paihia. Toto nejstarší evropské osídlení má velice zajímavou historii. V třicátých létech devatenáctého století se jmenovalo Kororareka. Městečko plné velrybářů a námořníků bylo známo jako "Hell Hole of the Pacific - Pekelné doupě Pacifiku". Záznam z roku 1836 říká: " V současnosti je to nechvalně známé místo. Domnívám se, že se skládá z většího počtu mizerů, lumpů a podvodníků, než kterékoliv jiné místo podobné velikosti na světě". A misionáři Kororareku nazvali sídlem Satanovým. Chování neurvalců a opilců bylo přímo výzvou k příchodu misionářů. Ti postupně krotili toto nepřátelské prostředí a zanechali po sobě dvě nejstarší budovy - kostel a tiskárnu určenou pro tisk a rozšiřování náboženských pojednání. V roce podepsání smlouvy Treaty of Waitangi bylo Kororareka největším osídlením na Novém Zélandu. Ale vzhledem k jeho pochybné pověsti byl titul hlavního města přenechán Aucklandu. Postupně zástupci Maorů začali být rozčarováni z nedodržování smlouvy. A proto v letech 1844-45 vzplály první boje mezi přistěhovalci a Maory, jejichž důsledkem bylo vypálení městečka. Během jeho znovuvzkříšení se vládní úřady rozhodly ho přejmenovat na Russell - to aby se zapomnělo na jeho špatnou minulost.

Z Rawhiti (29 km od Russellu) se dá jít túra k mysu Cape Bret. U něj je možné přespat v bývalém domě strážce majáku. Pro cestu zpět můžete využít vodní taxi.

Waitangi - v roce 1833 král Wiliam IV. na žádost přistěhovalců volajících po nastolení práva a pořádku vyslal britského občana jménem James Husby. On postavil dům který se stal o sedm let později svědkem podepsání památné smlouvy Treaty of Waitangi - na jejím základě byla Maory postoupena suverenita Británii výměnou za (pochybnou - pozn.autora) ochranu.

Dnešní Waitangi je místem prvořadého historického významu. Původní dům byl rekonstruován do přibližné podoby z doby, kdy se podepisovala smlouva; je zde také v letech 1934 až 1940 postavené Marae - maorský společenský dům s nádhernými ukázkami řezbářského umění Maorů. Prohlédněte si válečnou kanoi (waka) - nejdelší kanoi na světě. Dlouhá 35 metrů, postavená ze dvou kusů kmenů stromu kauri, pobere 80 válečníků - veslařů a dalších padesát členů posádky. Každým rokem je k výročí podepsání Treaty of Waitangi spuštěna slavnostně na vodu.

Nesmíme také zapomenout na přírodní krásy a zajímavosti. Jednou z nich je nesporně procházka od ústí řeky Waitangi, vedoucí tři kilometry proti proudu. Cestou po dřevěné lávce se prochází lesem ze stromů mangle (mangrove), rostoucích v místech zalévaných slanou vodou přílivu. Na konci cesty čeká vodopád Haruru Falls.

Prestižní golfové hřiště zase připomíná, že golf je na Novém Zélandě sportem nejen pouze pro vybrané, ale lidovým, a to i co se týče nákladů na jeho provozování.

Kawakawa je malé městečko na cestě do/z Bay of Islands. Zde se zastavte na veřejných záchodcích. A to i když nemáte potřebu - navrhl a postavil je mezinárodně uznávaný rakouský architekt Friedrich Hundertwasser. V sedmdesátých létech dvacátého století se stal místním rezidentem a roku 1986 získal novozélandské občanství. Opravdu je potěšením navštívit tyto překrásné záchodky - a jsou zdarma!

Městečko je domovskou stanicí historické železnice, do nedávné doby provozuschopné. Proto se fandové mašinek určitě zastaví na nádraží.

Autoři: 2003 Martin Slíva, 2012 doplnila Alena Pokorná

Poslední aktualizace: 28.04.2012 05:58:44, shlédnuto: 4857 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.