Northland - západní pobřeží

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Northland - západní pobřeží

Pojedeme - li po silnici č. 12 od severu k západnímu pobřeží, pak na mapě určitě zaujme Hokianga Harbour, dlouhý klikatící záliv táhnoucí se hluboko do vnitrozemí. Kdo má trochu víc času, pak se může podívat po okolí, případně se nechat inspirovat na adrese hokianga.co.nz.

Hned pod ním se vynoříme u jediného kusu země se souvislým porostem stromů kauri - u Waipoua Forest a Trounson Kauri Park, které chrání poslední zbytky původně běžných obřích stromů. Stálo by za to se s nimi trochu seznámit:

Stromy kauri

Kauri, česky damaroň jižní (Agathis australis, čeleď ARAUCARIACEAE - Blahočetovité), není ani nejvyšším, ani se nechlubí největším obvodem. Ale jeho gigantický kmen se od kořenů směrem ke koruně téměř nezužuje oproti kalifornským sekvojím a to ho řadí mezi největší existující stromy. Dokonce na množství vytěženého zpracovatelného dřeva je největším stromem na světě. Vyrůstá do výšky do výšky 30 až 60 metrů, průměr kmene dosahuje 3 až 7 metrů.

Roste po mnoho staletí, nejstarší stromy se dožívají úctyhodného věku kolem 2000 let (nejstarší zaznamenaný měl 4000 let). Mladé stromy mají po první století kónický tvar kmene (tvar stromu je podobný např. našim smrkům), poté se začne vyrovnávat. Během dospívání stromu spodní větve z kmene odpadávají a vytváří se košatá koruna stromu, kmen poté zůstává rovný a holý v celé své délce.

Waipoua Forest a Trounson Kauri Park severně od Aucklandu chrání poslední zbytky původně běžných stromů kauri. Ojedinělé exempláře najdeme také na dalších místech až po Tauranga, několik snadno dostupných stromů je na poloostrově Coromandel. Stromy z obou parků byly zachráněny svojí odlehlostí. Půda s lesy byla korunou vykoupena již roku 1876, ale po dekády se debatovalo o jejím osudu. S příchodem dvacátého století zesílil nátlak veřejnosti na záchranu těchto lesů, ačkoliv se v čtyřicátých létech dřevo těžilo pro válečný lodní průmysl.

Lesy Waipoua a Trounson

Les Waipoua je domovem stromu Tane Mahuta, největšího stromu - krále lesů. Tisíc pět set let starý strom je 51,5 metrů vysoký a jeho obvod měří 13,77metru.

Les je důležitý také jako útočiště mnoha zástupců fauny. Žijí v něm například ohrožení ptáci North Island kokako a brown kiwi.
Samotné lesy se stromy kauri patří do obecné kategorie novozélandských jehličnatých lesů. Ale díky monumentalitě těchto stromů, které lesu dominují, jim byla dána vlastní kategorie "kauri les". Stromy kauri jsou v lese roztroušeny, až na výjimky nerostou jeden vedle druhého. Součástí lesa jsou tenčí nebo menší jehličnany, většinou rimu, miro a mountain totara. Ty zase rostou nad ještě nižšími stromy jako jsou tawa, taraire a towai. Při zemi rostou různé druhy křovin, mnohá místa zarůstají husté záhony trávy kauri grass (Astelia trinervia).
Stále se odlupující kůra stromů kauri znemožňuje růst epifytům (rostliny žijící trvale na jiné rostlině, v tomto případě na větvi stromu, avšak žijí samostatně - neparazitují) a popínavým rostlinám. Přesto vodorovné větve dospělých kauri poskytují útočiště ohromným záhonům epifytů (během těžby dřeva dokonce z větví padající epifyty mohly ohrozit dřevorubce na životě).

V obou lesích najdeme největší existující exempláře těchto stromů. Od silnice nás k nim zavedou krátké, maximálně hodinové vycházky. V současné době (2012) se uvažuje o založení národního parku na území dnešního Waipoua Forest).

Poslední dobou stromy kauri hynou díky "kauri dieback" více info zde: www.kauridieback.co.nz

Kauri muzeum

Níže na silnici č.12 u zálivu Arapaoa River leží malá vesnička Matakohe a v ní rozsáhlé muzeum věnované historii těžby stromů kauri a rozvoji území Northlandu. Najdete zde nejen informace o těchto majestátných tisíciletých stromech, ale i o tom jak bylo území osídlováno, jak postupovala těžba a uvidíte také stroje a nářadí spojené s těžbou. Pryskyřice stromů Kauri, vysoce ceněná, se používala k výrobě laků. Nádherná je její zkamenělá forma - jantar, jež je k vidění v rozsáhlé expozici. www.kauri-museum.com

Pro zájemce o další informace tu jsou tyto adresy:

Informace o pěších stezkách: www.doc.govt.nz
Stránka regionu západního pobřeží: kauricoast.co.nz
Stránka města Dargaville a okolí: communities.co.nz/Dargaville

Poslední aktualizace: 28.04.2012 05:00:15, shlédnuto: 5382 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!

Komentáře ke článku

Přidat komentář
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.