Oblečení a výbava pro pěší tůry

Nacházíte se v sekci: Informace před odletem » Oblečení a výbava pro pěší tůry

Co na sebe?

S postupem doby se vybavujeme kvalitním technickým oblečením. Pravda, cena se zdá být vysoká, ale jeho funkčnost ji mnohonásobně vynahradí. A jak vidíme oblečení my?

Zejména musíme upozornit, že bavlněné oblečení (džíny, trička atd.) není vhodné. Bavlna je sice příjemná k pokožce, ale lehce absorbuje vlhkost a pomalu schne. Budete potřebovat alespoň jednu sadu oblečení na sebe a druhou na převlečení. Oblečení a obuv nepodceňujte, zvláště, chcete-li absolvovat několikadenní treky.

Boty
Výběr bot je třeba zvážit podle toho, jaké túry chcete absolvovat. Především musí být boty pohodlné a dobře prošláplé. Pro obtížnější stezky se hodí těžké kožené pohorky. Dnes se prosazují lehčí boty s kombinací textilních materiálů (Air8000) a kůže, které splní stejnou funkci jako klasické kožené. Běžnými se staly boty s membránou (nejčastěji Gore-Tex), zajistí vodo-nepropustnost a rychlé vysychání obuvi. Bohužel membrána nevydrží tak dlouho jako boty. Kožená bota se zase lépe přizpůsobí noze a dobrou impregnací se dá také dobře zajistit její nepromokavost. My nyní používáme celokožené boty AKU UTAH a Garmont a ty nám perfektně vyhovují.

V létě, obzvláště na lehčí dobře udržované treky (Heaphy, Abel Tasman Track), se hodí sportovní běžecké terénní boty - jejich nevýhodou ale je, že nechrání kotníky.

Věnujte se pečlivě údržbě bot - i kvalitní a drahé boty se v terénu brzo zničí, pokud je nebudete vhodně udržovat. V obchodě vám poradí, jaké krémy nebo vosky máte používat.

Ponožky
Ty jsou velice důležitou součástí výbavy. Pořiďte si speciální trekové ponožky. Využívají kombinace několika druhů vláken, aby se neshrnovaly (vlákna z Lycry), tlumily nárazy, odváděly pot (do druhé absorbční vrstvy), tepelně izolovaly. Na našem trhu je na výběr několik kvalitních druhů v cenách od 150 Kč za pár. Kupte si ty, které obsahují vlnu, jestliže v nich je bavlna, pak pouze v malém množství.

I přes zdánlivě vysokou cenu je podle vlastních zkušeností můžeme jen doporučit, navíc jsou velice trvanlivé.

Spodní prádlo
Pro spodní prádlo se doporučují materiály na bázi polypropylénu ? např. Polartec, Moira Mono, pro zimní měsíce teplejší materiály - např. Craft, Polartec.

Upozorníme na polypropylénové (nebo vleněné) punčocháče - long johns, které jsou na Zélandu velice populární. Zvláště za chladného počasí příjemně hřejí a rychle odvádějí pot. Dnes se na NZ nosí také volně bez kalhot, jen s kraťasy přes. V zimním období velice pohodlné a jednoduché na údržbu, velice rychle schnou. Dají se levně zakoupit na Novém Zélandu.

Kraťasy, kalhoty
Pro kraťasy se hodí materiály jako polypropylen, nylon, kalhoty bychom doporučili z prodyšného a vodovzdorného materiálu. Osobně máme výborné zkušenosti s kalhotami z materiálu Entrant, prověřené všemi možnými podmínkami.

Vesty, bundy
Lze doporučit různé druhy plyšových úpletů (fleece) na bázi polyamidových nebo polyesterových vláken. Jsou velice teplé, lehké, nedrží vlhkost, rychle schnou a příjemně se nosí, některé jsou větru odolné (např.materiál Polartec WIND PRO).

Pro vnější vrstvu oblečení se hodí membránové materiály jako např. ENTRANT HB, ENTRANT DT, Gore-Tex, Gore-tex XCR, Gelanots; ty zaručí příznivý poměr prodyšnosti, odolnosti větru a dešti.

Jako univerzální bunda se jeví např. alpisporťácká fleecovka Jasper z materiálu Polartec Windblock-ACT. K použití jak při túrách, tak i na kole nebo na lyžích. Výborně drží teplo, je skvěle větruodolná. Kvality takového oblečení si uvědomíte například v okamžiku, kdy si člověk balí batoh a stačí mu vzít pár kilo oblečení, kdežto klasické oblečení váží často dvojnásobek a kdo to má pak nosit.

Mějte sebou vždy nepromokavou bundu (např. z materiálu ENTRANT nebo Gore-tex) nebo pláštěnku. Např. bunda Evolution od Alpisportu - stačí jít několik hodin v dešti a poznáte jak je perfektní vychytávka její kšilt u kapuce, člověk se nepotí, je v suchu, navíc je bunda lehká.

Návleky kryjící nohy/lýtka
Z nepromokavého materiálu (polyuretan, nylon). Chrání boty, aby se do nich nedostaly kamínky, větvičky a jiné nečistoty. Ochrání kalhoty a nohy před blátem, rosou, vodou, sněhem. Vyrábějí se jako krátké kryjící asi do poloviny lýtek a pak klasické, dlouhé až pod kolena. Ty krátké se hodí vždy, dlouhé za nepříznivého počasí , během brodění nebo ráno, když je rosa a vše kolem mokré.

Na Novém Zélandu je zejména u starších trempů stále populární jako materiál vlna vzhledem k tradičně vysoké produkci vlněných výrobků.

Vývoj materiálů pro oblečení jde rychle kupředu, proto je dobré požádat o radu prodavače ve specializovaných prodejnách. Dobré rady poskytnou přátelé - trempové, horolezci - když se podělí o své zkušenosti s některými materiály a značkami.

Osobní výbava

Batoh/Krosna
Před vlastní koupí je nejlépe si u přátel vyzkoušet několik druhů batohů. Dbejte na to, aby batoh neměl zbytečně mnoho postraních venkovních kapes. Jsou sice praktické pro odkládání drobných věcí, ale za deště se těžko kryjí a promoknou. K batohu si pořiďte nepromokavý přehoz ? pláštěnku jako ochranu před deštěm. Také si raději veškeré věci v batohu balte zvlášť do igelitových nepromokavých pytlů.

Spací pytel
Dnes se dají pořídit spací pytle s výplní z dutých vláken, které jsou lehké a malé co do objemu, ale přitom dostatečně teplé. Navíc rychle vysychají.

Zápalky
Mějte sebou vždy zápalky v nepromokavém obalu, hodí se i "pepo" (některý z pevných podpalovačů) na zapalování ohně v kamnech.

Baterka na svícení
Vhodné jsou malé baterky na dvě AA baterie, velice praktické jsou baterky zavěšené na čele - čelovky, které vám za tmy uvolní ruce. Třeba čelovka zipka od firmy Petzl, je na tři diody a výborně osvětlí nejbližší okolí.

Vařič, ešus, příbor
Mějte s sebou přenosný vařič. Pozor: palivo se většinou nesmí přepravovat letadlem. Kartuše známých značek bez problémů nakoupíte na Novém Zélandě.

Hygienické potřeby
V přírodě nepoužívejte saponáty a buďte šetrní k okolnímu prostředí a k vodním zdrojům - voda z potoků a řek je většinou považována za pitnou.

Lékárnička
Měla by obsahovat náplasti s polštářkem i bez, obinadlo, gázu, tablety na tlumení bolesti, léky proti průjmu, desinfekci.

Láhev na pití
Noste sebou aspoň dva litry tekutin, ne vždy je po cestě vhodný zdroj vody . Čech nezapomene placatku s desinfekcí, je zároveň výbornou příležitostí k seznámení s dalšími trempy :-)).

Sluneční brýle a krém proti slunci
Nový Zéland má čisté ovzduší, proto proniká více škodlivého slunečního záření na jeho povrch. Nezapomeňte si vzít sluneční krém s ochranným faktorem nejméně 20.

Poslední aktualizace: 23.11.2011 14:07:12, shlédnuto: 6739 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.