Obyvatelstvo

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Fakta o Novém Zélandu » Obyvatelstvo

OBYVATELSTVO

Dominantními kulturními skupinami jsou bílí obyvatelé (Pakeha) a Maoři. Bílí obyvatelé se dělí do několika skupin podle původu, původní imigranti přišli hlavně z Anglie a Skotska, odkud si přivezli své tradice. Na severu Severního ostrova se usadili přistěhovalci z jugoslávské Dalmácie. Po druhé světové válce přišlo mnoho imigrantů z Holandska a jeho rozpadajících se kolonií. Během posledních desetiletí sílil příliv obyvatel z polynéských ostrovů a z Asie. Proto dnes na Novém Zélandu najdete široké spektrum různých prolínajících se kultur.

Oficiálními jazyky jsou angličtina a maorština, která je velmi fonetická a její výslovnost je poměrně jednoduchá. Díky dlouhému období, kdy se Maorština nesměla oficiálně používat, jí však nyní mluví jen zanedbatelné procento populace. V současné době v rámci maorského "národního obrození" Maorština oživuje a maorské děti se jí na školách znovu učí. Maorské písně, ženský tanec "poi" a mužský válečný tanec "haka" a základní výrazy z maorštiny se učí všechny děti na základních školách.

Počet obyvatel (odhad červenec 2009) 4 318 445
Složení
obyvatelé evropského (hlavně britského) původu (maorsky "pakeha") 67,6%
Maorové 14,6%
Polynésané 6,9%
Asiaté 9,2%

Nezaměstnanost: 5% (březen 2009)

NÁBOŽENSTVÍ

Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství, zastoupené především anglikánskou, presbytariánskou a katolickou církví. Po příchodu misionářů vzniklo mezi maorskými kmeny mnoho variací křesťanského náboženství, které jsou provázané s původními maorskými zvyky.

k církvi anglikánské se hlásí 24,3 % obyvatel
k presbyteriánské 18,0 %
bez vyznání je 16,4 %
k římskokatolické 15,2 %
k metodistům 4,7 %
ostatních je 21,4 % (1994)

Poslední aktualizace: 24.11.2011 08:57:43, shlédnuto: 6116 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.