Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Nacházíte se v sekci: Než koupím letenku » Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Kdo někdy letěl na Nový Zéland, ten se určitě setkal na letišti s důkladnou kontrolou. Nesmí se přivážet potraviny, rostliny. V případě, že máte sebou starý stan nebo spacák, tak vám ho hned desinfekcí vyčistí, o špinavých podrážkách bot ani nemluvě - ty vám zdarma rádi vyleští.

Proč se tak děje? Nový Zéland je ostrovní země od světa izolovaná a dosud relativně nedotčená chorobami a epidemiemi domácích zvířat a s dosud nepřítomným škodlivým hmyzem. V odborném časopise The Orchardist jsme se dočetli, že se dosud na Novém Zélandu nevyskytuje 80 tisíc škodlivých organismů ( 20 tisíc jich tu již je). Bylo identifikováno 200 druhů škodlivého hmyzu které dosud nejsou na Novém Zélandě a které způsobují značné ztráty zemědělcům v Evropě a Americe. NZ je významným světovým producentem ovoce - jablek , broskví, citrusů, kiwi, vína atd.. Díky nepřítomnosti těchto škůdců si může dovolit nepoužívat mnohé ochranné chemické postřiky které jsou u nás nutností a zároveň tím i snižuje náklady na produkci a neposledně pro spotřebitele to znamená zdravější potraviny. Proto se snaží zabránit všemi možnými prostředky náhodnému zavlečení škůdců do země.

Všechno zboží je důkladně kontrolováno, dovozci musí splňovat zvláštní podmínky s důrazem na kontrolu proti zavlečení nežádoucích organismů a škůdců (kontrolu provádí MAF). Vše kontrolují rentgenové přístroje a jestli si myslíte, že psy na letišti v Auclandu jsou pouze na kontrolu drog, tak jste na omylu. Jedním z hlavních úkolů je vyhledávat v zavazadlech pašované ovoce nebo rostliny na kterých se mohou vyskytovat nežádoucí návštěvníci. Proto mějte pochopení pro nezvykle podezíravé úředníky a raději nechte řízky a jablíčka od maminky na cestu doma. Stejně je budete muset vyhodit nebo před vstupní kontrolou narychlo sníst. Taky se hodí mít vše pokud možno nové nebo důkladně vyprané a umyté! Pak se nemusíte cítit trapně při pečlivé prohlídce vašich zavazadel (bláto a špína nežádoucí).

Poslední aktualizace: 04.11.2011 13:38:30, shlédnuto: 4656 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.