Od Rotorua k jezeru Taupo

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Od Rotorua k jezeru Taupo

V tomto díle budeme pokračovat po okolí města Rotorua, podíváme se do některých oblastí s termální aktivitou a skončíme u jezera Taupo.

U jezera Rotoiti se nalézají dvě zajímavá místa. Jedno je u vesničky Tikitere a jmenuje se Hells Gate. Je to nejmenší a nejméně navštěvovaná termální oblast, kde najdete mnoho bahenních kráterů s bublajícím bahnem. Přístup je po silnici č.30.

Druhým místem je Okere Falls, kde vytéká z jezera řeka Kaituna. Ta je oblíbeným vodním tokem mnoha raftařů.

Z Linmore u Rotorua se dá zajet k "pohřbené vesnici" - Buried Village. Ta byla za erupce sopky Tarawera zasypána popelem. Nyní je pro turistické účely znova vykopána a můžete vidět jak se žilo v devatenáctém století.

Směrem na Taupo pojedeme po silnici číslo 5 směrem na Waimangu.

Roku 1886 před erupcí hory Tarawera bývalo údolí Waimangu hlavním gejzírovým polem, pověstným svými růžovými a bílými terasami (Pink and White Terraces), které zdobily pobřeží původního jezera Rotomohana. Terasy byly výbuchem zničeny a jezero se o mnoho zvětšilo. Výbuch vytvořil řadu deseti kráterů. Ty, které leží dál na sever, jsou zalité jezerem Rotomohana. Zbylé krátery vyplňují termální jezírka a prameny známé pod jménem Waimangu. Waimangu gejzír byl největší známý gejzír na světě. Rozkládal se mezi krátery Echo a Inferno. Běžně dosahoval výšky sto padesáti metrů, příležitostně až čtyři sta padesáti metrů. Svoji aktivitu ukončil roku 1904.

Pojedete-li rovně, po silnici č.38, pak dojedete k odbočce pod horu Tarawera nebo budete pokračovat do Národního parku Te Urewera.

My se ale vydáme dále po silnici č.5 a dalším místem k případné zastávce je Wai-O-Tapu. Je to dnes největší oblast s geotermální aktivitou. Rozprostírá se na osmnácti čtverečních kilometrech. Vévodí jí horké termální prameny a fumaroly - horké a prudké sopečné exhalace. Oblast vyhrazená pro turisty je menší, zato nabízí podívanou na gejzír Lady Knox, na největší jezero s bublající vodou Champagne Pool a na pestrobarevné nánosy minerálů pojmenované Artist's Pallete.

Gejzír Lady Knox není přirozeným gejzírem. Byl objeven počátkem dvacátého století vězni, kteří poblíž zakládali borový les. Když si šli vyprat své oblečení do blízkého termálního jezírka, voda na mýdlo prudce reagovala a vzniklý gejzír prádlo vymrštil na nedaleké keře. Roku 1903 guvernérova dcera lady Knox gejzír oficiálně pokřtila a od roku 1933 byl denně vyvoláván pomocí mýdla. Nyní se tak děje díky biologicky odbouratelné směsi s účinky mýdla a celé "představení" je k vidění denně v 10:15 hodin.

Webové stránky: www.waiotapu.co.nz


Krátce před Wai-O-Tapu se nalézá Kerosene Creek - termální potok uprostřed přírody, ideální pro relax, třeba po namáhavé túře v národním parku Te Urewera. Potok protéká exotickými borovými plantážemi, které doplňují původní stromové kapradiny. Ke koupeli přímo vybízí nesčetné tůňky a vodopády. Romantické místo, které stojí za návštěvu za každého počasí a je zdarma! (pravda, jak se chovají návštěvníci, tak to tam také vypadá, někdy v okolí najdete dost odpadků)
Kerosene Creek najdete poblíž silnice SH1 zhruba 30 km na jih od Rotorua směrem na Taupo, nedaleko Wai-O-Tapu. Minete odbočku na Murupara a asi po půl kilometru odbočíte doleva na prašnou cestu Old Waiotapu Road. Pojedete další cca 2 km, až uvidíte malé parkoviště. Odtud je to jen pár minut k potoku. Vezměte si ale všechny cennosti s sebou, parkovište není zrovna z nejbezpečnějších.

U Mihi se musí odbočit k jinému místu s geotermální aktivitou u Orakei Korako - The Hidden Valley (vstup denně od 8 do 16 hodin, vstupné). Hodinový okruh vás provede kolem bublajících jezírek, aktivních gejzírů a k jeskyni Ruatapu - posvátnému místu maorských žen.

Webové stránky: www.orakeikorako.co.nz

Dalším zajímavým místem je oblast ve Wairakei, která bývala považována za jedno z nejaktivnějších území. Je to nejrozsáhlejší geotermální oblast na Novém Zélandě. Od padesátých let dvacátého století se zde vyrábí elektrická energie. Následkem byl zánik všech gejzírů a mnoha termálních pramenů. K vidění bývalo až na 70 gejzírů. Můžeme si pouze představit, jak to asi dříve vypadalo.

Již se nalézáme v blízkosti města Taupo. Výstavba a provoz blízké geotermální elektrárny v padesátých létech drasticky pozměnily aktivitu podzemních vod. Od té doby začala být aktivní geotermální oblast Craters of the Moon, kde je od té doby cítit značný zápach připomínající zkažená vajíčka.

Kousek za Craters of the Moon se nalézají nádherné vodopády Huka Falls na řece Waikato. Vodopády jsou údajně nejnavštěvovanější novozélandskou atrakcí - není divu - jsou zdarma a na hlavním silničním tahu. Nad řekou Waikato na pokaji města si odvážlivci mohou vyzkoušet bungee jumping.

Taupo

Pod tímto názvem najdeme jezero a město, ležící na jeho břehu. Největší novozélandské jezero je z geologického hlediska mládětem narozeným před pouhými dvěma tisíci lety. Tehdy ohromná sopka (tzv. kaldera) vychrlila do ovzduší 60 až 100 kubických kilometrů (!) skal, kamenů a popelu. Erupce byla tak ohromná, že znečištění, které se dostalo do atmosféry, obletělo celý svět a zatemnilo oblohu, na což ve svých zápiscích upozornili jak Římané, tak i Číňané roku 186. A z části propadlého kráteru sopky se stalo veliké jezero….

Evropští osadníci se začali usazovat v okolí jezera od šedesátých let devatenáctého století. Taupo ale začalo vzkvétat až v padesátých letech dvacátého století, kdy ho pořádná silnice spojila s okolním světem. Město Taupo je vyhledávané místo vhodné ke strávení rodinné dovolené. Nabízí se termální prameny, koupání v jezeře, rybaření, plavba na jachtě, kajaku, nedaleký národní park Tongariro, a samozřejmě mnoho hotýlků, penziónů, hospůdek, barů…

Informace o městě a okolí: www.laketauponz.com

Geotermálním polím věnujeme samostatný článek

Martin Slíva 2003 / Martin Slíva a Alena Pokorná 2012

Poslední aktualizace: 06.05.2012 03:48:51, shlédnuto: 4557 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.