Počasí na Novém Zélandu

Nacházíte se v sekci: Informace před odletem » Počasí

Skalní stěna zalitá dočasnými vodopády, Milford Sound | Počasí Nový Zéland

Prvenství a titul nejdeštivějšího místa na světě - Mount Waialeale na havajském ostrově Kauai se svými 12 metry srážek - se doslova otřásá v základech...

V údolí řeky Cropp v povodí řeky Hokitika na západním pobřeží Nového Zélandu jeden rok napršelo 18,4m srážek! Nový Zéland za rok přijme 2,1m dešťových srážek, tedy třikrát více než Česká republika. Na druhou stranu nejslunnější regiony Bay of Plenty a Tasman Bay s průměrnou roční délkou slunečního svitu 2500hodin (Jižní Morava "jen" 2244 hodin) vás ohřejí i uprostřed zimy. Klima je výrazně ovlivněno ostrovním charakterem Nového Zélandu.

Na české poměry extrémní dešťové srážky (z 23.5.2014) - za 1 hodinu naprší sloupec 10cm vody!

Záznam z předpovědi počasí vpravo ukazuje na české poměry extrémní srážky v Jižních Alpách. Za jednu hodinu naprší přes 10cm vody. Pro porovnání: v Praze je roční úhrn dešťových srážek 45cm. Počasí v novozélandských horách nepodceňujte!

Naštěstí pro občany novozélandských měst a obcí většina srážek spadne v horách. Například údolí řeky Cleddau západně od Milford Sound obdrží ročně 13,4m. Takové provazy deště skutečně stojí za podívanou - není nic krásnějšího než vidět Milford Sound a jeho okolí se stovkami vodopádů řítících se z tisícimetrových skaních stěn. Na druhou stranu se počasí často rychle mění a stačí ujet 50km do srážkového stínu a obloha může být bez mráčku. Jestliže vás uvedená čísla vystrašila, pak vězte, že městečko Te Anau, které je bránou do národního parku Fiordland, je ve srážkovém stínu - napadne v něm jen 0,75m srážek. Tedy méně než ve Wellington a Auckland, které obrží 1,2 metru, Dunedin 0,8m a pouze Christchurch je sušší s 0,6m srážek.

Fotografie ke článku

Nový Zéland má rozdílné sezóny a náladové počasí

Nový Zéland se nachází uprostřed oceánu a proto se tlakové výše a níže přetahují s výrazně větší rychlostí a nepředvídatelností než jsou zvyklí čeští meteorolové (a novozélandští bohužel taktéž). Severní část Severního ostrova patří do subtropů, je zde v průměru tepleji, ale také vyšší vlhkost vzduchu. Jižní ostrov je blíže k Antarktidě a proto přirozeně chladnější, ale i zde jsou výjimky. Počasí na Jižním ostrově výrazně ovlivňují Jižní Alpy. Toto horské pásmo se táhne po celé délce Jižního ostrova a je přirozenou bariérou západním větrům, které přináší vodou nasáté fronty oblačnosti.

Jižní ostrov je obecně chladnější, ale výjimek je hodně a obecně se vyplatí sledovat předpověď počasí. Například i uprostřed zimy mívá nejvyšší teploty z celého Nového Zélandu Milford Sound - to když foukne teplý vítr z Austrálie. Centrální Otago, které má jako jediné na Novém Zélandu vnitrozemské klima, se vyznačuje největšímy extrémy - v létě tam bývájí nejvyšší teploty, v zimě zase nejnižší.

Jaro a zlaté květy kowhai | Počasí Nový ZélandPocitově se sezóny překrývají podle toho zda jste na severu nebo na jihu, zda u moře nebo v horách. V horách můžete zažít 4 roční období v jeden den! V žádné sezóně nezapomeňte na krém na opalování! Ideálně faktor 50 - slunce tu je opravdu silné!

Jaro na Novém Zélandu

Novozélandské jaro může být dlouhé, stromy začínají kvést již v srpnu, podle oblasti a nadmořské výšky pak kvetou až do prosince. Oficiálně je jaro od září do listopadu. Teploty se pohybují v širokém rozmezí, na Jižním ostrově se zima může na pár dnů vrátit i v prosinci. V listopadu se dají očekávat krásné, teplé letní dlouhé dny. Ale už jsme zažili i rok, kdy celý měsíc propršel.

Léto na Novém Zélandu

Léto na poloostrově Coromandel | Počasí Nový ZélandLéto oficiálně začíná v prosinci a končí v únoru. Prosinec ještě bývá trochu nestabilní, relativně stálé pěkné letní počasí lze očekávat od půlky ledna a dále. Letní teploty se vyšplahají až nad 30°C. Voda bývá v moři dostečně teplá ke koupání od ledna, nejteplejší je až začátkem února (týká se severu Jižního ostrova a Severného ostrova).

Podzim na Novém Zélandu

Od března do května trvá oficiální podzim. Březen se ještě chová jako léto, obvykle stabilní příjemné letní počasí s vysokým podílem slunečných dnů. Koncem dubna začínají přízemní mrazíky. Duben a květen bývají ve městech díky exotickým opadavým stromům (z Evropy a Ameriky běžně známým) nádherně barevné - pastva pro oči a fotografy. Na severu Severního ostrova se dá v moři koupat až do dubna.

Milford Road v zimě | Počasí Nový ZélandZima na Novém Zélandu

Novozélandská zima trvá od června do srpna. Na severním ostrově je zima jako český podzim. Od Aucklandu na sever neznají mráz. Jižní Alpy jsou zahalené sněhem, taktéž sopky Severního ostrova. Lyžuje se obvykle od konce června do konce září. Západní pobřeží Jižního ostrova si v zimě užívá nejstabilnějšího počasí, sice je chladněji, ale převažují krásné slunné dny. Nejkratší den v roce je 21. června, v Auckland je denní světlo 9 hodin 38 minut, na jihu Jižního ostrova v Invercargill jen 8 hodin a 35 minut.

Skutečná teplota a jak se doopravdy cítíte - windchill efekt

U českých předpovědí počasí se asi nesetkáte s tzv. windchill efektem, kdy dochází ke zkreslování skutečných teplot. Jedná se o "větrný faktor ochlazení" neboli pocitovou teplotu. Na Novém Zélandu je mnohem více větrno, a proto zdejší předpověď počasí s faktorem počítá, navíc bere v potaz vlhkost vzduchu - v předpovědi počasí pro města se setkáte s termínem Feels Like (jak se cítíte).

Doporučené oblečení pro cestu na Nový Zéland

Nosí se neformální styl oblečení, které stačí pro většinu příležitostí. U mužů se neočekává nošení obleku a kravat, kromě luxusních barů a restaurací ve velkých městech.

V létě se bude hodit lehká vesta nebo svetr, v případě návštěvy výše položených oblastí teplejší svršky. Můžete očekávat déšť, proto si sebou vezměte nepromokavou bundu / pláštěnku. V případě, že přijedete v období od května do září, pak si vezměte zimní oblečení, zvlášť pro návštěvu Jižního ostrova.

Zde najdete potřebné informace o vhodném oblečení - nejen na túry, ale i na běžné cestování.

TEPLOTY PODLE REGIONŮ

Denní maximální/minimální teploty ve stupních Celsia (průměr za dané roční období)


Jaro
IX , X , XI

Léto
XII , I , II

Podzim
III , IV, V

Zima
VI , VII , VIII

Bay of IslandsTepl (C)
Dešť.dny
19/9
11
25/14
7

21/11
11

16/7
16
AucklandTepl (C)
Dešť.dny

18/11
12

24/12
8

20/13
11

15/9
15
RotoruaTepl (C)
Dešť.dny

17/7
11

24/12
8

18/9
9

13/4
13
WellingtonTepl (C)
Dešť.dny

15/9
11

20/13
7

17/11
10

12/6
13
ChristchurchTepl (C)
Dešť.dny

17/7
7

22/12
7

18/8
7

12/3
7
QueenstownTepl (C)
Dešť.dny

16/5
9

22/10
8

16/6
8

10/1
7
Poslední aktualizace: 22.05.2014 09:17:13, shlédnuto: 21576 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.