Praktické rady, odpovědi na vaše časté dotazy

Nacházíte se v sekci: Informace před odletem » Praktické rady

VAŠE ČASTÉ DOTAZY a ODPOVĚDI NA NĚ:

(budou stále doplňovány - ptejte se!)

Kdy je nejlepší období pro cestu na Nový Zéland?

Od jara do podzimu, od října do května. Nejteplejším obdobím je prosinec až únor, ale v prosinci a lednu je všude lidí až přespříliš... (letní - vánoční prázdniny)

Jakou měnu sebou?

Když neseženete novozélandské dolary, pak tedy americké dolary nebo euro. Není problém všude platit platební kartou.

Seženu v Čechách potřebnou mapu?

Obáváme se, že ne. V ČR zakoupíte převážně mapy v měřítku od 1:1 000 000 a horší (vhodné jen jako ukázka Nového Zélandu, případně pro krátké cesty na NZ). Jestliže jedete na dobu měsíc a delší, pak osobně doporučujeme mapu New Zealand Comlete Road Atlas - With 15 Regional Touring Guides & 32City & Town Centre Maps. Je v edici Pathfinders od vydavatelství New Zealand Minimaps Ltd. - na Novém Zélandě stojí kolem 25NZ$ (na NZ lze koupit všude). Je to asi nejpodrobnější mapa celého Nového Zélandu (pak už jsou podrobnější jen regionální mapy). Základní mapa je v měřítku 1:500 000, vybrané regiony v měřítku 1:350 000 až 1:175 000. Centra měst jsou v měřítku 1:20 000. Mapa je v kroužkové vazbě, velikost s20×v26×t1cm.


Kde lze platit kartou?

Témeř všude (samozřejmostí jsou hotely, supermarkety, benzínové pumpy), VISA nebo MASTERCARD platí po celém NZ. Ač se ve městech dá platit kartou s nadsázkou i v trafice za cigarety, pak pamatujte, že na odlehlých místech je stále běžná platba v hotovosti (například oblast Catlins, okolí Kurow atd..)

Vyplatí se co nejvíce platit kartou (neplatíte žádné poplatky), výběry z bankomatu jsou zpoplatněny (informujte se ve vaší bance).

Bankomat se nazývá ATM machine.


Kolik alkoholu a tabákových výrobků mohu bezcelně přivézt?

Kromě věcí osobní potřeby a pokud je vám více jak 17 let, pak můžete bezcelně dovážet i tyto položky:

  • 200 cigaret nebo 250 gramů tabáku nebo 50 doutníků nebo všechny tyto položky do váhy 250 gramů

  • 4.5 litrů vína nebo piva (šest lahví 750ml) a jednu láhev 1125ml tvrdého alkoholu

  • Zboží v hodnotě do 700NZ$ je možno dovézt bezcelně, zboží nad tuto může podléhat jak clu, tak i dani..

Psal jste o horských chatách - kde je najdu, jsou vyznačené na mapě?

Tyto chaty, přístřešky jsou rozesety po lesích a horách. Nejvíc jich naleznete na Jižním ostrově. V turistických mapách jsou vyznačené příslušným symbolem. Ne všechny jsou přístupné, některé patří klubům a soukromým firmám, a tudíž jsou zamčené. Chaty jsou určeny k bezpečnému přenocování na cestě, vybavení je jednoduché. Palandy, často kamna na uhlí a dřevo, voda je buď dešťová nebo z blízkého potoka. Chaty jsou většinou ponechány bez kontroly. Každý nocležník by si měl předem zakoupit lístek opravňující k přespání ? systém čestnosti.


Které několikadenní túry se hodí absolvovat během dovolené?

Těžká odpověď, na NZ, zvláště na Jižním ostrově lze jít mnoho krásných túr a nerad bych upřednostňoval jednu na úkor druhé. Většina lidí preferuje túry jako je Milford Track nebo Routeburn Track. Podle vašich požadavků vám mohu poradit.


Co je to "backpacker"?

Do nedávna býval backpacker označením levného mládežnického hotelu. Dnes jsou backpackery (a ačkoliv to není terminologicky správné, dnes často spojovány do jedné kategorie s hostely typu YHA a BASE) levnou, a vzhledem k ceně kvalitní variantou ubytování téměř pro každého. Stále zde potkáte především mladé cestovatele, ale díky stále se rozšiřující nabídce privátního ubytování či apartmánů, stále více zde potkáte cestovatele různých věkových kategorií.

Sociální zařízení jsou převážně společná, součástí je kuchyně (většinou dobře vybavená), obývací místnost, prádelna a často internet. Kvalita ubytování se liší, obecně ale vždy vyhoví nárokům mladých baťůžkářů. Backpackery najdete jak ve velkých městech, tak i v malých vesničkách.

Více naleznete v sekci levné ubytování.


Co jste si zapomněl vzít s sebou?

Pořádné vybavení na túry (pro ty, kteří se také vydají pěšky za přírodou). Hlavně pevné nepromokavé pohorky (často musí zvládat brodění potoky a mokrou blátivou cestu), lehké moderní oblečení z materiálů typu MOIRA (hlavně spodní oblečení), POLARTEC, ENTRANT, GORE-TEX apod. Džíny a bavlněná trička jsou absolutně nevhodná. Důležitou částí výbavy jsou nepromokavé návleky na lýtka (v létě krátké, v zimě a v dešti dlouhé až pod kolena). V případě dlouhých, několikadenních túr je také třeba mít malý přenosný vařič. V období od pozdního podzimu do jara bych určitě doporučil mačky a cepín (pouze v případě toulek po Alpách na Jižním ostrově a v národních parcích Tongariro a Egmont na Severním ostrově).


Chci jet déle na Nový Zéland a beru si notebook. Je možné zajistit připojení k internetu přes místního providera? (abych nemusel platit za internetové kavárny)

Na Novém Zélandu je několik providerů. Mezi ty nejznámější patří:

Na rozdíl od České republiky si na NZ při pořizování internetu musíte pořídit a platit za pevnou linku. Operátoři neposkytují pouze služby samotného internetu, ale prodávají balíčky, které obsahují limit pro pevnou linku a limit na pro internet.

Pozor také na lákavé ceny některých balíčků - tyto ceny můžete využít pouze při smlouvě na rok někdy i dva. Při porušení smlouvy vás čeká storno poplatek min. 200 NZD (záleží na společnosti).

Vaše dotazy pište na info@truetravel.cz


Poslední aktualizace: 12.01.2014 17:19:35, shlédnuto: 12177 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.