Ragby na Novém Zélandu

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Sport » Ragby na Novém Zélandu

Nový Zéland je bezesporu největším ragbyovým národem na světě a národní tým All Blacks (říká se jim tak pro jejich černé dresy) je vskutku legendou této hry a ragby patří na Novém Zélandu jednoznačně k nejpopulárnějším. V době jakéhokoliv významnějšího zápasu, zvláště pak mezinárodního, jsou všechny restaurace a puby s velkoplošnými obrazovkami doslova narvané fanoušky všech věkových kategorií či společenského postavení a vše je za patřičného zavlažování hlasitě povzbuzováno a ?odborně? hodnoceno?

Jednu ze svých nejúspěšnějších období zahájili All Blacks právě po vítězství Nového Zélandu na Světovém poháru v roce 1987. Nový kapitán Buck Shelford vedl své mužstvo neporažené celých tři a půl roku (1987-1990). Ne náhodou se tým honosí titulem ?nepřemožitelní?. V roce 1990 se ragbyová soutěž stala profesionální záležitostí, což navždy změnilo charakter hry. Hráči už si nemuseli brát volno na tréninky a zápasy; ragby se stalo jejich prací, za což začali být také náležitě odměňováni.
Mezi nejznámější hráčské osobnosti v historii All Blacks patří například George Nepia, Brian Lochore, Colin Meads, Graham Mourie, Wayne (Buck) Shelford, Grant Fox, Sean Fitzpatrick, Jeff Wilson, ze současných Jonah Lomu a Christian Cullen.
Každé malé dítě dokáže vyprávět o tom, jak All Blacks poprvé zvítězili nad Austrálií, každý kluk ze základní školy zná nazpaměť všechny kapitány All Blacks a jak šli za sebou přinejmenším za posledních padesát let.

V listopadu 2003 byli All Blacks poraženi týmem Austrálie v boji o finále, ale uhájili bronzovou medaili. Vítězi tohoto ročníku Světového poháru se překvapivě stala po dlouhých letech Velká Británie, která porazila Austrálii. Je nutno říct, že oslavy vítězství v Anglii předčilo i popularitu fotbalu a národní ragbyový tým se stal největšími hrdiny ? Anglie měla zase své mistry světa.

Vlaďka Slívová

Poslední aktualizace: 16.12.2011 11:14:37, shlédnuto: 4236 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.