Sport

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Sport

Novozélanďané se dají bez diskusí označit za národ sportovců. Sport je zde velmi populárním společenským tématem a více než kdekoliv jinde se běžný život točí právě kolem sportu. Vrcholoví sportovci jsou považováni takřka za národní hrdiny a na žebříčku společensky nejúspěšnějších stojí v úctyhodných výškách?

Novozélandští sportovci jsou většinou velmi všestranní a jejich činnost (i vrcholová) čítá mnoho odlišných disciplín ? něčím se zabývají v zimě, něčím naopak v létě. Případně pěstují i několik sportů najednou a to i na závodní úrovni. Novozélanďané jsou celkově velmi aktivní lidé, a pokud právě přímo vrcholově nesportují, alespoň se věnují sportu rekreačnímu nebo různým druhům sportu pro zdraví. Nabízí se otázka, čím to?
Existuje několik teorií kde se v Novozélanďanech bere takové (až fanatické) zaujetí pro sport. Jedna z nich tvrdí, že je to nedostatkem kulturního vyžití z důvodu izolovanosti a díky nedlouhé historii, jiná poukazuje na divokou přírodu se všemi jejími lákadly a prostorem doslova vybízejícími k realizaci různých druhů zejména outdoorových sportů. Možná by to mohlo být i mentalitou místních obyvatel, jejich houževnatostí, kterou zdědili po předcích Přistěhovalci totiž s nástrahami nového domova bojovali s urputností a vytrvalostí, kteréžto vlastnosti mohly být základem i pro budoucí úspěšné sportovce. Pravda bude nejspíš někde uprostřed, k čemuž je samozřejmě nutné připočítat i vlivy Mekky současného sportu ? Velké Británie, se kterou je Nový Zéland ještě stále více či méně spoután. Proto je i mnoho sportů v podstatě ?dovezených?.
Jsou však taková sportovní odvětví, která jsou na celém světě považována za ryze Novozélandská. Takže asi jako si s ČR většina cizinců spojí naše nejlepší hokejové a fotbalové hráče, tak je s Novým Zélandem spojováno ragby (viz rubrika Ragby), případně dostihový sport a jezdectví (viz rubrika Koně a Jezdectví), z adrenalinových sportů pak proslulý Bungee-jumping nebo rafting.
Značně populární jsou ale i jiné, typicky britské sporty ? především bowling, kroket a kriket, velké oblibě se těší golf a jachting. Žádnými outsidery ale nejsou ani squash, netbal, triatlon a vodní sporty.

Po Olympiádě v Soulu v roce 1988 se na NZ vyprávěl vtip, že novozélandští sportovci se dostanou na stupně vítězů pouze v sedě. Mark Todd totiž získal zlato v jezdecké disciplíně military a Ian Ferguson a Paul McDonald se stali olympijskými vítězi v závodě kajaků dvojic na 500m. Ale přes všechny vtipy byli Novozélanďané na svoji nepočetnou olympijskou ekipu patřičně hrdí. Tehdy totiž domů přivezla tři zlaté, dvě stříbrné a osm bronzových medailí. Navíc v poměru k počtu obyvatel měla NZ jen o něco méně vítězů než tehdy tolik podporovaná NDR?

Zdá se, že mottem zdejších sportovců je: čím náročnější tím lepší. Dokonce i z turistiky udělali na Novém Zélandu skutečný sport. Tělesnou zdatnost si obyvatelé ověřují při několikadenním putování divokou přírodou některého národního parku. Spí se ve stanech nebo v prostých chatách, jakýkoliv luxus je zde tabu.

Vlaďka Slívová

Poslední aktualizace: 16.12.2011 11:13:59, shlédnuto: 6525 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.