Arthur's Pass - Nový Zéland

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Srdce Jižních Alp – Arthur’s pass

Srdce Jižních Alp – Arthur’s pass

Srdce Jižních Alp - Arthur's pass

ÚvodArthurs Pass Novy Zéland

Když na konci 19.století objevili horníci na západním pobřeží zlato, okamžitě přemýšleli, jak co nejjednodušeji a nejrychleji mohou zlato dopravit na východní pobřeží. Na radu tamních Maorů se v roce 1864 vydal Arthur Dudley Dobson prozkoumat průsmyk, který měl spojovat obě pobřeží. O několik let později se zde již budovala silnice i železnice. Dnes silnice s označením 73 slouží jako jedna z hlavních spojek mezi Canterbury a West Coast a zároveň přivádí milovníky hor do samého srdce Jižních Alp, národního parku Arthur's Pass.

Arthur's pass a roční období

Jaro (září - listopad) - zasněžené vršky hor nabízejí nejen nádherné panorama pro vaše fotografie, ale i možnost pro jarní lyžování

Léto (prosinec - únor) - rozkvetlé květiny a dlouhé slunné dny vybízejí k dlouhým procházkám v horách

Podzim (březen - květen) - výborné podmínky pro lov divoké zvěře a rybolov

Zima (červen - srpen) - v nížině zanecháte ve sněhu své stopy od bot, v horách od lyží, v ledopádu od cepínu

Arthurs Pass v bodech

 • Při zmínkách o Arthurs Passu je nutno rozlišovat, zda se mluví o celém národním parku, průsmyku nebo vesnici Arthurs Pass.

 • Papoušek Kea Nový Zéland

  Arthurs Pass je jedním z domovů novozélandského papouška Kea. Kea je velice inteligentní papoušek, který je dokonce schopen spolupracovat ve skupině ostatních papoušků. Proto se nedivte, že když necháte otevřené okénko u svého auta nebo batoh se svačinou chvíli bez dohledu, nejenom že o své jídlo přijdete, ale ostrý zobák Kea zanechá za sebou nemilé stopy.

 • V zimě nezapomeňte na sněhové řetězy - pokud jsou sněhové řetězy nutností na silnici je kontrola, která vás bez nich přes průsmyk nepustí.

 • Kdo hlídá svůj rozpočet, rozhodně si pořiďte jídlo před odjezdem do vesnice Arthurs Pass - jako každá horská vesnice i Arthurs Pass má své ceny vyšší oproti městům (Christchurch, Greymouth nebo Hokitika).

 • Arthurs Pass YHA nabízí pohodlné a čisté ubytování jak ve společných pokojích, tak soukromých.

 • Pro ty co raději kemupují je zajímavým místem Craigieburn Shelter campsite. Kemp se nachází v lese u potůčku, disponuje WC a jednouduchých přístřeškem. Je výchozím bodem pro horská kola a 9km od Castle Hill, místem pro lezení a jeskyňařením.


Léto - podzim

Arthur's Pass je mekou mnoha outdoorových nadšenců na Novém Zélandu. Nejen léto si zde vychutnáte na horském kole, zalezete s kamarády na skále, v buši se bude schovávat při lovu divoké zvěře či jen s batůžkem na zádech si užijete jeden z mnoha místních treků.


Treky

Následující text vychází z vlastních zkušeností spolu s volně přeloženou příručkou DOC centra. Představuje jen ty výlety, které jsou dle mého názoru nejlepšími zástupci v dané kategorii. Seznam všech treků naleznete v odkazované příručce. Pokud se rozhodnete pro jednu z aktivit, která se odehrává v horách (turistika, horská kola, lezení), nejprve se zastavte v informačním středisku a ujistěte se, že je daná lokalita bezpečně přístupná.

Pro každého - krátká procházka

Millenium Walk - 10min (40m) - procházka začíná u informačního centra a vede vás podél lesa, přes malý kamenný most a cestou máte možnost vidět malý vodopád. Procházka je ideální pro všechny ty, kteří Arthurs Passem projíždí a rádi by si protáhli ztuhlé tělo a nadýchali čerstvého vzduchu. Díky upravenému chodníku je vhodná i pro maminky s kočárkem.

Historická procházka (Arthurs Pass Historic Walk) - 90min - procházka Vás provede po různých historicky významných místech v městečku Arthurs Pass. Místa jsou označena informační tabulí doplněnou o historické fotografie. Doporučujeme si stáhnout nebo vyzvednout DOC příručku, ať všechna místa lehce najdete.

Devils Punchbowl Walking Track - 30min (1km) - rozbušené srdce, pořádně prokrvené stehenní svaly a plná paměťová karta vašeho foťáku - to je kombinace, která na vás čeká po absolvování této procházky. Jedná se o krátkou procházku, ale 150m výstup po dřevěných schodech stoupající k vodopádu prověří vaši fyzickou kondici. A i když je část vodopádu lze vidět z hlavní silnice, určitě se nenechte tímto stoupáním zastrašit a na vyhlídku se vydejte. Čeká na vás 131 metrů dlouhý vodopád - jedno z největších lákadel Arthurs Passu.

Jednoduchá vycházka
Arthurs Pass Walking Track

Arhurs Pass Walking Track - 1hod 30min (3,4km) - upravená stezka vede turisty z městečkaaž k památníku Artura Dudley Dobsona. Tento výlet je vhodným kompromisem pro všechny, které už tlačí čas, ale i tak by se rádi prošli tímto úchvatným národním parkem. Cesta nabízí otevřené výhledy na vrcholky hor, několik řek měnící se ve vodopády, projdete okolo historické chaty, kde dříve s rodinou bydlel údržbář dnešní silnice, a vy se po většinu cesty nevěříte divit, kolik odstínů zelené opravdu existuje.Temple Basin - 3 hodiny (1,2km) - v zimním období lyžařské středisko, v létě je Temple Basin ideální místo pro turistiku. Tato vycházka je ideální pro celou rodinu. Během krátkého výstupu máte nekonečné množství příležitostí k zachycení jedinečných fotografií včetně nejvyšší hory Mt Rolleston/Kaimatau vysoké 2275m.n.m. Začátek se nachází na parkovišti hned vedle silnice 73. V případě, že nemáte automobil, můžete si prodloužit AP Walking Track a až se dostanete k památníků A.A.Dobsna, přejděte silnici na parkoviště a dále se držte značené cesty.

Celodenní výlet

Avalanche Peak - jediný výlet, který má značenou cestu až na vrchol hory do výšky 1833m.n.m je výšlap na Avalanche Peak. Na vrchol si můžete vydat jednou ze dvou cest - Avalanche Peak Track a Scotts Track. Scotts Track je méně strmou variantou a je vhodný pro i ty, kteří si nejsou jisti, zda vystoupají až na vrchol. Již po deseti minutách se vám nabízí výhled na Punchbowl Falls a později, kdy se dostanete nad les i na Mt Rolleston/Kaimatau.

Druhou možností je podstatně strmější cesta po Avalanche Peak Track. Počítejte zhruba s hodinou a půl cestou lesem míjící několik vodopádů, kdy se ve výšce 1200m.n.m dostáváte na hřebem, který vás zavede až na samotný vrchol, kde na vás čeká výhled na již zmiňovaný Mt Rolleston, Mt Bealey, ledovec Crow a údolí Bealey.


Lezení

Lezení Castle Hill Nový Zéland

Nejvyhledávanějším místem ke skalnímu lezení v NP Arthurs Pass patří bezpochyby Castle Hill. Nachází se 50km od městečka Arthurs Pass směrem na Christchurch. Z parkoviště vás upravená cesta vede k vápencovým balvanům rozsetých na kopci doslova všude kolem vás. Pokud sebou nemáte lezeckého průvodce, tak se zajištění cesty se hledají těžko. Můžete se pak pokusit zkusit štěstí a některé najít a nebo využívat přírodní útvary k jištění a stavění štandlu. Doporučuji však nechat lano v autě a vzít si jen lezky a dobrou náladu, a v ten moment se nacházíte v bouldrovacím ráji. Nejvíce zajímavých bouldrů se nachází nalevo od cesty - k tomu nejznámějšímu vede jasně vyšlapaná cestička ;)Jeskyňaření


Zajímavým místem pro všechny fyzicky zdatné jedince, kteří vlastní nezbytné vybavení je Cave Stream Scenic Reserve tracks&cave walk. Na silnici 73 mezi mostem Broken River a vjezdem do lyžařského střediska Craigieburn uvidíte žlutou značku, která vás zavede na parkoviště. Zde naleznete mapy všech vyhlídkových cest po okolí i bezpečností informace pro ty, co se vydají do jeskyně.

Castle Hill Nový Zéland

Prvními dvěma zkouškami, zda se se do jeskyně vydají jen ti zdatní, je překročení řeky. Počítejte s tím, že mokré nohy jsou jen "zahřátí". V momentě, kdy se vydáte do jeskyně se budete brodit vodou dosahující často doslova až po prsa. Na závěr vás prověří 3m dlouhý vodopád. Abyste se přes něj, ale i další obtížnější pasáže dostali, je pro vás přichystán železný žebřík a řetězy.

Než se vydáte do jeskyně, zkontrolujte počasí - nikdy nevystupujte dovnitř po či během deště. A ačkoliv vstup do jeskyně je otevřený pro širokou veřejnost, nepodceňujte vybavení - každý by měl mít sebou čelovku s náhradními baterkami, uzavřené boty, teplé oblečení a suché oblečení na převlečení. Doporučujeme navštívit v teplý letní den.

Užitečné informace spolu s fotografiemi naleznete zde.


Zima-jaro (červen - listopad)

Během zimních měsíců je Arthurs Pass často doslova zasypaný sněhem.YHA Arthurs Pass Nový Zéland I v případě že Arthurs Passem jenom projíždějte, doporučujeme si před odjezdem ověřit, zda je průsmyk otevřen (právě kvůli velkému množství sněhu je během června až září průsmyk často na den, dva uzavřen), vždy mějte sebou řetězy a zkontrolujte předpověď počasí.

V zimních měsících se můžete vydat na většinu místních treků , ale vždy se nejdříve zastavte na informačním středisku v městečku Arthurs Pass a informujte se o riziku lavinového nebezpečí (hádejte proč se nejoblíbenější denní trek na jeden z vrcholů jmenuje Avalanche Peak, v překladu Lavinový vrchol). Pokud byste se však i tak rozhodli dobývat vršky těchto hor, nezapomeňte na správné vybavení. Kvalitní pohorky, návleky, mačky, alespoň turistický cepín, pips ad. jsou nezbytnou součástí vybavení, se kterým byste měli umět pracovat. A nezapomeňte někomu nahlásit, kam jste se vypravili a očekávaný čas/den návratu.

Patříte-li mezi milovníky lyžování, doporučujeme si ve svém itineráři nechat na Arthurs Pass minimálně dva dny. V Arthurs Passu naleznete 5 lyžařských středisek, tzn. club fileds. Jedná se o menší lyžařská střediska, která svou přátelskou atmosférou, prázdnými sjezdovkami, nekonečnými možnostmi pro skialpinisty, rozumnými cenami a v neposlední řadě kvalitním sněhem, stala oblíbeným místem mnoha novozélanďanů. Není možné hodit všechny střediska do jednoho pytle, a tak níže naleznete seznam s jejich popisem. Pokud máte dostatek času a rádi byste si vyzkoušeli všechny střediska (a nezažili při tom finanční bankrot ;) doporučujeme ChillPass, který nabízí cenově výhodné skipasy.


PORTERSLyžování Arthurs Pass Nový Zéland

Díky své krátké vzdálenosti od Christchurch a nejširšímu množství nabízených služeb patří Porters dlouhodobě mezi nejoblíbenější středisko nejen pro obyvatele z Christchurch. Porters je pro všechny ty, kteří hledají kombinaci luxusu služeb lyžařských středisek, spolu s klidnou atmosférou a možnosti lyžování pro rekreační i profi lyžaře. Nabízí jak upravované sjezdovky, tak i lyžování v neupraveném terénu. Tři po sobě následující kotvy vás vyvezou až na vrcholek hor do výšky 1980m, kde vás ohromí neskutečný výhled, mimo jiné na jezero Coleridge a Mt Olympus.

Vleky: jezdící koberec, 1x poma, 3x kotva

Sjezdovky: 30% začátečníci, 30% pokročilý, 40 % profi

Kdy je nejlepší sníh: po přechodu jižních, jihovýchodních a severozápadních front

Webové stránky: www.porterheights.co.nz


V bodech:

 • 35km od Christchurch, lehká dostupnost autem i karavanem (řetězy vždy sebou)

 • upravené sjezdovky, sněhová děla

 • lyžování v terénu - nejznámější Big Mama a Bluff Face

 • snowpark

 • lyžařská škola

 • půjčovna vybavení, servis lyží

 • občerstvení, internet zdarma

 • více návštěvníků než na ostatních střediscích

 • méně terénu pro skialpinisty


CRAIGIEBURNSkialp Arthurs Pass Nový Zéland

Mezi freeridovou klubovou trojicí Craigieburn, Broken River a Temple Basin, patří Craigieburn mezi střediska pro ty nejnáročnější a nejzkušenější freeridisty. Nečekejte zde fronty lyžařů v poslední zimní kolekci od The North Face či Spyder, nečekejte zde upravované sjezdovky ani vlek pro začátečníky. Areál je především pro zkušené lyžaře, kteří hledají jak volný terén, tak i úzká strmá údolí spolu s "power bowls". Jenom samotný areál se svým terénem může lehce konkurovat světovým freeridovým oblastem.

Systém vleků vás zaveze až na samotný vrchol, ale počítejte s tím, že i vleky zde nejsou pro začátečníky. Vleky jezdí rychle a místy jsou velmi strmé. Proto pokud zatím nemáte žádné zkušenosti s nutcrackem, doporučujeme nejprve navštívit jiné sousední středisko.

Vleky: 3x nutcracker

Sjezdovky: 5% začátečníci, 55% pokročilý, 45% profi

Kdy je nejlepší sníh: nejvíce sněhu očekávejte po sněhových přeháňkách z východu a pokud se dostanou přes vrcholy Alp, tak i ze západu

Webové stránky: www.craigieburn.co.nz

Náš typ: skialpový nadšenci by se neměli nechat ujít možnost přechodu z Craigieburn do Broken River

V bodech:

 • neupravené sjezdovky

 • náročný volný terén

 • pouze nutckracker

 • kavárna

 • lyžařská škola

 • možnost ubytování


BROKEN RIVERFreeride Arthurs Pass Nový Zéland

Ať už se budete pohybovat v areálu střediska nebo se vydáte na druhou stranu kopce, Broken River nabízí jeden z nejlepších terénu pro freeride na Novém Zélandu. Nekonečný, panenský prašan, útesy a skalky jako stvořené pro menší či velké dropy a pláně, na kterých můžete kreslit své stopy celý den.

S klubovým charakterem střediska se setkáte hned na parkovišti, kde spolu se sebou naložíte všechno své vybavení do samoobslužné lanovky. 4 minutová jízda lanovkou s uchvacujícím výhledem na Torlesse Range je skvělým začátkem každé správně lyžovačky v Broken River.

Vleky: 5x nutcracker

Sjezdovky: 5% začátečníci, 45% pokročilý, 50% profi

Kdy je nejlepší sníh: hlavní areál střediska je situován na východ, proto se v zimě můžete těšit na dny plné prašanu a skvělé podmínky na jaře

Webové stránky: www.brokenriver.co.nz

Náš typ: přivezte si sebou pochoutky na BBQ a po celodenním lyžování se připojte k ostatním na společnou grilovačku

V bodech:

 • nekonečné možnosti pro freeride, speciálně pro skialpinisty a snowboardisty

 • upravený terén pouze na sjezdovce pro začátečníky, většina svahů neupravována

 • klubová atmosféra

 • lyžařská škola

 • ubytování na svahu

 • přímo z parkoviště lanovka do střediska

 • proslulé odpolední grilovačky


MT CHEESEMAN

Cestujete-li na Novém Zélandu s rodinou s dětmi, a rádi byste si svoji dovolenou zpestřili o zážitky z lyžování, tak lyžařské středisko Cheeseman je právě pro vás. Pro vaše děti zde najdete lehký a upravovaný terén a lyžařskou školu spolu s pravidelně pořádanými akcemi pro děti. A tak zatímco se o vaše děti postará instruktor, vy si můžete v lehkém terénu procvičit techniku, o něco výše v kopcích si vychutnat lov za prašanem, anebo se vydat na Tarn Basin, oblíbené místo nejednoho skialpinisty.

Cheeseman se nachází nedaleko od hlavní silnice 73 a přístupová cesta je vhodná i pro auta s náhonem na 2 kola (vždy ale mějte sebou řetězy). Hned u parkoviště naleznete výborné zázemí - prodejna permanentek, půjčovna a servis lyží a restaurace s velkou slunnou zahrádkou a s výhledem nejen na sjezdovky.


Vleky: 2x kotva, 1x pro děti

Sjezdovky: 15% začátečníci, 50% pokročilý, 35 % profi

Kdy je nejlepší sníh: sjezdovky jsou na severním a jižním svahu, hlídejte proto přeháňky z těchto směrů

Webové stránky: www.mtcheeseman.co.nz

Náš typ: pokud se rádi bavíte, tak si rozhodně nenechte ujít každoročně pořádanou akci Undie500 - den plný zábavy a soutěží nejen pro odvážlivce ve spodním prádle

V bodech:

 • lehká dostupnost, parkování

 • upravené sjezdovky

 • přátelské zázemí pro rodiny s dětmi

 • slunné svahy

 • ubytování na svahu, restaurace

 • půjčovna lyží

 • lyžařská škola


TEMPLE BASIN Temple Basin Nový Zéland

Pro všechny skialpinisty a milovníky freeridu je Temple Basin jasnou volbou. Pokud Vás neodradí 40-60min pěší výstup do střediska, čekají Vás zde prázdné sjezdovky, nekonečné možnosti jízdy v prašanu a opravdu přátelská atmosféra. Temple Basin je středisko jako žádné jiné, a právě proto patří Temple Basin k jednomu ze středisek, kde se každoročně pořádá freeridová soutěž The Black Diamond Big Mountain.

Ačkoliv do střediska musíte dojít po vlastních, nezoufejte, své batohy a vybavení vám nahoru vyveze lanovka a vaše auto můžete nechat na neplaceném parkovišti hned vedle silnice 73. Z vlastních zkušeností doporučujeme zůstat alespoň jednu noc. Temple Basin nabízí ubytování až pro 120 návštěvníků a rozhodně využijte možnosti stravování. Jídla je vždy dostatek, je opravdu výborné a nikdy se nezapomene na dezert. Pokud už vás však tlačí rozpočet, je vám k dispozici plně vybavená kuchyně spolu s jídelnou.

Vleky: 3x nutcracker

Sjezdovky:25% začátečníci, 50% pokročilý, 25 % profi

Kdy je nejlepší sníh: sjezdovka Dowhill Baisn je situován západně, dále je možnost lyžování na jihozápadní stěně a severozápadní, výborné podmínky k lyžování na jaře

Webové stránky: www.templebasin.co.nz

Náš typ: lyžařské hole neposílejte nahoru lanovkou - budou se hodit při výšlapu ;)

V bodech:

 • výborný terén pro freeride a skialp

 • neupravované sjezdovky

 • opravdu přátelská atmosféra

 • výborná domácí kuchyně

 • ubytování přímo ve středisku

 • nejbližší středisko z West Coast, několik minut z městečka Arthurs Pass

 • nemožnost dojet autem až do střediska


Užitečné odkazy:

Hodnocení lyžařských středisek po celém světe: http://www.powderhounds.com/NewZealand.aspx

Chill Pass: http://www.chillout.co.nz/

Předpověď počasí: http://www.metservice.com/national/home

Sněhové zpravodajství: http://snow.co.nz/


Poslední aktualizace: 03.07.2014 09:44:04, shlédnuto: 2541 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.