Stewart Island

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Stewart Island

Třetí největší novozélandský ostrov se nalézá stranou zájmu většiny turistů. Přispívá k tomu i relativně drahá lodní doprava. Možná proto byl na většině jeho území roku 2003 vyhlášen Národní park Rakiura, jehož jméno má přilákat více turistů. Převážná část ostrova je neobydlena, 390 stálých obyvatel žije v přístavu-osadě Oban a v okolí zálivu Halfmoon Bay.
Ostrov je hornatý, převážně zarostlý obtížně proniknutelnými lesy, a jeho nejvyšší horou je Mt.Anglem (980 m). Stewart Island je také domovem ptáků kiwi kteří, ač noční ptáci, se zde dají vidět i během dne. Lovci sem jezdí na vysokou zvěř. Pro ně a pro rybáře byla původně vybudována většina chat rozmístěných po ostrově, ale dnes v nich dominují turisté.
Při výstupu na některou z vyhlídek si můžete udělat představu jak asi Nový Zéland vypadal před příchodem Evropanů ? byly to kopce pokryté lesy, které člověk vyklučil a nahradil za nekonečné erodující pastviny.

Historie

Lidská historie sahá do třináctého století, kdy Maoři začali využívat bohaté okolní vody a lesy ke své obživě. V roce 1770 kapitán Cook mylně vyznačil ostrov jako součást Jižního ostrova. Ostrov byl pojmenován po Williamu Stewartovi, prvnímu důstojníkovi lodě, která navštívila ostrov roku 1809. Hlavní obživou evropských osadníků byla těžba stromů rimu. Vrchol těžby nastal počátkem třicátých let dvacátého století, kdy na ostrově žily 3 tisíce lidí. V současnosti je hlavní obživou místních obyvatel lov ryb, rybí a mušlí farmy a turistika.

Doprava

Malé rybářské městečko Bluff je výchozím místem pro zájemce o dopravu lodí na Stewart Island. Je nejstarším novozélandským městem - bílí osadníci v něm žijí již od roku 1824. Naleznete zde námořní přístav, odkud se exportuje maso, dřevo, vlna, ryby a hliník z místní hliníkárny.
Trajekt na ostrov jezdí několikrát denně ? moderní katamarán plavbu zvládne přibližně za hodinu. Auto se musí zanechat v přístavu Bluff, v jehož těsné blízkosti je také hlídané parkoviště. Alternativně lze také využít dvacetiminutové letecké spojení z města Invercargill.
Před návštěvou ostrova mějte na paměti, že na ostrově nejsou žádné banky ani směnárny, ale většina obchodů akceptuje kreditní karty.

Aktivity

Stewart Island je ideální pro zkušené trempy a romantické milovníky přírody. Jediná obec ? Oban nabízí relativně širokou nabídku ubytování a v letní sezóně pár restaurací. V okolí Obanu je několik možností ke krátkým procházkám, jízdě na kole nebo si lze zapůjčit skútr či malé auto. Také můžete absolvovat výlet lodí podél ostrova a do nitra zálivů nebo využít vodní taxi a navštívit některé z přilehlých ostrůvků, případně vzdálenější oblasti ostrova.
Hlavním, nejlépe dostupným ?klenotem?, je ostrov Ulva. Tento 3.5km dlouhý ostrov o rozloze 266,6ha leží v zálivu Paterson Inlet. Do roku 1997 byli na jeho území úspěšně vyhubeni veškeří hlodavci. Díky tomu se zde od té doby skvěle daří všem druhům ptactva a vzácným rostlinám, kterým na hlavních ostrovech hrozí vyhubení. Je radost pozorovat papoušky kaka nebo si užívat společnosti malých robinů či nelétavých chřástalů weka. Ptačí koncert patří k nezapomenutelným zážitkům, zde si člověk uvědomí, jak by mohl Nový Zéland vypadat nebýt důsledků lidské rozpínavosti, která způsobila zánik ptačího života na hlavních novozélandských ostrovech.

Mezi další aktivity patří rybaření, ke kterému ostrov nabízí nespočet příležitostí. Může být součástí některého z lodních výletů nebo akcí přímo zaměřenou na lov ryb. A nesmíme zapomenout na mořské kajaky - ty jsou velkým lákadlem i dopravním prostředkem k objevování divoké přírody. Ideální jsou zimní měsíce, kdy je sice chladno, ale vodní hladina je klidná.
Z přístavu v Oban denně vyplouvá speciálně postavená loď s proskleným dnem a boky, která je schopna se částečně ponořit a kde můžete pozorovat zdejší mimořádné prostředí mořské fauny a flóry.

Počasí a vybavení

Ačkoliv na ostrově nenapadne nijak závratně vysoké množství srážek (1500-1800 mm za rok), přesto je deštivé počasí velice časté; kolem 275 dní v roce prší. Proto je nepromokavé oblečení podmínkou. Ostrovní počasí je velice proměnlivé, během hodiny se může několikrát vystřídat přeháňka s teplými slunečními paprsky. Povrch cest je většinou nezpevněný, díky častému dešti rozblácený. Proto chcete-li se vydat na túru, pak mějte pevné nepromokavé boty a nepromokavé návleky na lýtka (gaiters). Během toulek po ostrově nenarazíte na žádný obchod kromě malé samoobsluhy v přístavu Oban. To znamená nést si sebou zásoby jídla na celou zamýšlenou túru.

Túry a treky

Jednou z túr, tou komfortnější, je Rakiura Track. Dvou až třídenní trek vede po převážně dobře udržované stezce původním pralesem a zavede vás k ramenu velikého zálivu Paterson Inlet.
Tento trek patří mezi Great Walks a lístky za nocleh je třeba předem zakoupit v informačním centru DOC v Oban.

North West Circuit je deseti až dvanácti denní trek určený především pro zkušené trempy. Svou 125km délkou lemuje severní pobřeží ostrova a nabízí skvělou příležitost k výstupu nanejvyšší Mt Anglem. Stezka je místy plná bláta. Překračování, podlézání, přelézání a obcházení spadlých větví a stromů je naprosto běžným zážitkem trempa (občas je třeba se obrnit jistou dávkou masochismu). O počasí jsme se již zmínili, není proto třeba dodávat, že ranní sluníčko může skončit pěknou přeháňkou. Přes veškeré útrapy však nabídne tento trek mimořádnou šanci - setkat se s ptákem kiwi ve volnosti, nemluvě o nádherné přírodě.
My sami (po absolvování přibližně poloviny tohoto okruhu a jeho nejtěžší části) nepatříme právě mezi jeho zastánce - zdá se nám zbytečně dlouhý a v mnoha ohledech monotónní záležitostí, kdy si člověk už jen dokazuje že to zvládne. Hlavní odměnou nám byla půlminuta za soumraku, kdy jsme podruhé v životě spatřili kiwiho volně v přírodě - pár metrů od sebe.

Kdo nemá času nazbyt a přesto by se chtěl podívat na západní pobřeží (zde je možné kiwiho spatřit s největší pravděpodobností), může využít vodní taxi, které ho dopraví na konec zálivu Paterson Inlet a vydá se směrem k Mason Bay po trase Southern Circuit. Okruh se dá zvládnout během pěti dnů s návratem zpět do Oban. Případně si lze opět zkrátit cestu pomocí vodního taxi.
Další variantou ke zefektivnění pobytu je doprava letadlem přímo do zálivu Mason Bay. Přistává se za odlivu na pláži a ušetříte tím dva dny chůze.
Na trase jsou tzv. Back Country Huts - chaty na přespání. Je nutné si předem zakoupit jednotlivé lístky nebo Annual Hut Pass v informačním centru DOC v Oban.

Informace o Stewart Island - www.stewartisland.co.nz
Vodní taxi - seabuzzzsouthnet.co.nz

Fotogalerie - http://www.novyzeland.org/Stewart_Island-Novy_Zeland/index.html

Poslední aktualizace: 09.11.2011 10:19:00, shlédnuto: 3731 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.