Stručné seznámení s faunou a flórou

Nacházíte se v sekci: Vše o NZ » Stručné seznámení s faunou a flórou

Novozélandská fauna a flóra je unikátní. Novozélandské rostliny a zvířata se vyvíjela v izolaci od okolního světa po 80 milionů let. Devadesát procent hmyzu a mořských měkkýšů, osmdesát procent stromů, kapradin a kvetoucích rostlin, čtvrtinu ptáků a všech 60 druhů plazů můžete najít pouze na Novém Zélandě, nikde jinde na světě. Do příjezdu lidí, zejména Evropanů zde prakticky neexistovali savci, kromě dvou druhů netopýra a mořských savců.
Turisty určitě zaujmou téměř nedotčené panenské lesy. V zásadě se rozdělují do dvou typů - na jehličnatý a pabukový les.
Jehličnatý les, jak ho neznáme
Člověk by řekl, že k jehličnatému stromu patří šišky, ale ne vždy je tomu tak. Největší novozélandské stromy kauri, česky damaroň jižní nebo kaikawaka - šišky mají. Kdežto zbylých 17 druhů "jehličnatých" stromů má místo šišek barevné bobule se semenem skrytým v dužnatém obalu. Ty jsou podobné plodům naší domácí dřeviny - tisu červeného. Ani vzhled lesa není podobný našemu jehličnatému. Je hustý, často téměř neproniknutelný. Tvář lesa a druhy stromů v něm se mění v závislosti na zeměpisné poloze, vlhkosti prostředí a nadmořské výšce. Nejvíce rozšířenými stromy jsou rimu, některé exempláře dorůstají až 60 metrů výšky a rata, které dorůstají výšky 30 metrů.

Pabukový les
Pabuk neboli bukovec se česky říká stromům, které vzhledově připomínají naše buky. V pabukovém lese téměř nenajdeme popínavé a plazivé rostliny a epifyty. Setkáme se s parazitujícími rostlinami, které obepínají kmen a větve stromu, mechovými koberci, lišejníky, nízkými kapradinami a houbami. Jestliže jehličnatý les dominuje Severnímu ostrovu, pak pabukový les převládá na Jižním ostrově. Ale ne všude ve vyšších nadmořských výškách najdeme pabukový les, například není na hoře Taranaki. Vysvětlení je, že se od poslední doby ledové dosud nestačil rozšířit.
V teplejších oblastech najdete palmy nikau. Jsou to jediní zástupci jinde tropických palem navyklí na chladné počasí. Palmy bývají součástí lesa, většinou jehličnatého.
Ve vyšších polohách často najdete u nás pěstované pokojové rostliny rodu Dracophyllum.
Pták kiwi a další fauna
Milovníci lesního ptactva a ptačího zpěvu budou asi zklamáni. Novozélandské lesy jsou až na výjimky němé. Od příchodu prvních lidí bylo vyhubeno čtyřicet procent ptačí říše. Přežívající druhy jsou nepočetné a běžný turista je těžko spatří. Za to vše můžou lidmi zavlečení predátoři - hubí vajíčka, ptačí mláďata i samotné ptáky, hmyz a plazy. Obecně mezi škůdce patří téměř všichni savci - od hlodavců po vysokou zvěř. To proto, že ničí původní životní prostředí a jsou nemilosrdnou konkurencí, s kterou si původní fauna nedokáže poradit. Mezi největší škůdce patří lasice hranostaj, která má na svědomí šedesát procent zabitých mláďat nelétavých ptáků kiwi (15 tisíc ročně). Dalším škůdcem je australský possum, kusu liščí (foto níže), v Austrálii přísně chráněný. Zde se však široce rozmnožil (bylo ho až 70 milionů kusů, nyní se podařilo jeho počty snížit na cca polovinu) a působí v lesích ohromnou spoušť.

Ikonou Novozélanďanů je nelétavý pták kiwi. Dnes ho ale máte šanci spatřit v malých ZOO. V běžné přírodě je na pokraji vyhynutí.
V horských oblastech lze spatřit zvídavé a drzé papoušky kea, dříve hojný býval papoušek kaka. Asi nejsnadnější je spatřit v lese kereru - půlmetrového novozélandského holuba nebo zpěvného ptáka tui (česky tui zpěvný). Vodní plochy řek, zátok a zálivů obývají vodomilní ptáci, například ústřičník, volavka a kormorán.

Nový Zéland je rájem pro obyvatele vod sladkovodních i mořského pobřeží. V řekách a jezerech plavou hejna pstruhů. Na pobřeží moře se zase dají spatřit kolonie lachtanů a tučňáků, obzvláště v letních měsících.
Ideální podmínky pro život velryb u městečka Kaikoura přinesly do oblasti boom turistického ruchu. Výjimečné prostředí totiž velrybám umožňuje setrvat u pobřeží po celý rok.

Martin Slíva

Poslední aktualizace: 16.12.2011 11:15:33, shlédnuto: 3315 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Chcete-li podpořit náš web, pak si u nás zakupte některou z nabízených služeb. Tak pomůžete zajistit, že budeme nadále předávat nezávislé info- rmace o Novém Zélandu, které poskytujeme od roku 2002.
Děkujeme za podporu.
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.