Tongariro Crossing

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Tongariro Crossing

Označovaná za nejkrásnější jednodenní túru na celém Novém Zélandě. Spatříte pestrou krajinu zformovanou vulkanickou činností. Horské prameny, lávové řeky, aktivní sopky, barevná jezera a další pozoruhodnosti, které vytvářejí neopakovatelnou atmosféru.

Popis tracku / túry

Od parkoviště na cestě Mangatepopo k jezeru Emerald Lake, 4 hodiny
Ze státní silnice 47 odbočíte na cestu Mangatepopo a na jejím konci najdete parkovišti, na něm necháte auto a dále půjdete pěšky. Vejdete do údolí Mangatepopo. Jestliže chcete přijet odpoledne, přespat v chatě a brzo ráno vyrazit, pak chata Mangatepopo je vzdálena asi půl hodiny chůze od parkoviště. Stezka sleduje potok Mangatepopo nahoru do údolí. Cesta překračuje sérii lávových polí - ta nejmladší jsou z erupcí Ngauruhoe v letech 1949 a 1954. Pětiminutová oklika vás zavede k pramenům Soda Springs, ty se vynořují zpoza staré lávové řeky. Na jaře a v létě zde najdete vodomilné rostliny - náprstník bílý a pryskyřník žlutý.
Následující prudký výstup na sedlo Mangatepopo se odmění výhledy horolezce dolů do údolí a za jasného počasí výhledem na vzdálenou horu Taranaki. (Zde doporučujeme vyjít brzo ráno, výstup je náročný a za chladného počasí se lépe jde. Také se časným výstupem vyvarujete přítomnosti desítek turistů, které v sezóně přiváží autobus.) Ze sedla stezka prochází Jižním kráterem/South Crater - ten není pravým kráterem, ale slouží jako odvodňovací pánev okolních sopek.
Před sebou najdete poměrně nedávná lávová pole vyteklá z Červeného kráteru/Red Crater. Výstup na Red Crater nabízí fantastické výhledy směrem na východ do údolí Oturere a na horské pásmo Kaimanawa. Z vrcholu Červeného kráteru vede tyčemi značená postranní cesta na vrchol hory Tongariro. Hlavní stezka pokračuje po okraji Červeného kráteru. Nádherná podívaná se nabízí při pohledu na vzdálenější zadní část kráteru.Tam je "hráz" - starý vulkanický komín kterým se vylévalo magma. Přes silnou erozi zde vydržel takto vystavený, a to jelikož je tvrdší než sopečný popel a struskovitá láva. Severní kráter/North Crater je velkým zarovnaným kráterem. Původně v kráteru bylo lávové jezero, to postupně vychladlo a zaplnilo ho. Lávová moréna pokrývající hřeben vede dolů k jezerům Emerald Lakes. Tato tři jezera zaplnila staré prohlubně vzniklé po explozi. Jejich smaragdově zelené zabarvení je přičítáno minerálům z termální oblasti Červeného kráteru.
Za jezery se stezka větví, doprava k chatě Oturere Hut, my pokračujeme přímo k chatě Ketetahi Hut.

od Emerald Lakes k chatě Ketetahi Hut, 2 hodiny
Opustíte Emerald Lakes, stezka překročí Central Crater, který je ve skutečnosti stejně jako South Crater jen odvodňovací pánví. Krátký výstup vás přivede na hřeben u jezera Blue Lake. Toto jezero se vytvořilo, když voda zaplavila starý kráter. Původně se jmenovalo Te Wai-whakaata-o-te-Rangihiroa (Zrcadlo Rangihiory). Traduje se, že Te Rangihiora objevil sopky Tongarira někdy v polovině 18.století. A jeho potomek, Te Heuheu Tukino IV. věnoval roku 1887 jádro dnešního parku lidu Nového Zélandu (vládě) za účelem založení parku.

Stezka se poté ubírá kolem North Crater. Cestou můžete vidět jezera Rotoaira (v popředí) a Taupo. Se ztrácející se výškou postupně vstoupíte do oblasti s trsy červené trávy, která zakrývá okolní kopce. Hadovitá stezka vede dolů k chatě Ketetahi Hut. Prosíme vás, nezkracujte si cestu svahem, neboť tím urychlujete erozi.

od chaty Ketetahi Hut k parkovišti Ketetahi, 2 hodiny
Od chaty stezka pokračuje po svahu dolů, přes travnaté plochy, ke konci se ponoří do lesa. Cestou minete horké prameny Ketetahi Springs. Ty leží na soukromé půdě, tou také procházíte. Přístup k samotným pramenům je zakázán, držte se stezky a nevybočujte z ní. Postupně se svah pokryje trsy trávy a pak vstoupíte do lesa. Nakonec vyjdete u parkoviště Ketetahi.

Postranní výstupy z Tongariro Crossing

Výstup na Ngauruhoe Summit, výška 2287 metrů, 3 hodiny s návratem na hlavní stezku
Jděte nahoru údolím Mangatepopo do sedla Mangatepopo Saddle. Odtud půjdete vpravo po tyčkami značené stezce k úpatí sopky. Odsud cesta není značená. Pokračujte po kamenitém svahu vzhůru k vrcholku. Za hřebenem přejděte přes skupinu červených balvanů, dosáhnete vnější strouhy kráteru. Odsud můžete vylézt k nejvyššímu bodu na vnějším kráteru (vlevo). Nebo můžete jít na okraj vnitřního kráteru(vpravo).
Při výstupu si dávejte pozor na padající kameny, které se uvolní pod horolezci, kteří stojí nad vámi. Vyvarujte se vstupu do vnitřního kráteru, když vypouští silnou páru.
Sestupte přes červené balvany, pak velice opatrně pokračujte dolů po sypkém kamení, a to na jakoukoliv stranu.
POZOR: V zimním období mohou na vrchol vystoupit pouze zkušení horolezci s řádným vybavením.

Výstup na Tongariro Summit, výška 1967 metrů, 2 hodiny s návratem na hlavní stezku
Z Červeného kráteru vede tyčkami značená cesta. Cestou stezka nabízí úžasné výhledy do okolní krajiny.

Čas výše uvedený je orientační, jestliže jste aspoň trochu aktivní, pak cestu můžete zkrátit na šest hodin (bez postranních výstupů).

Doprava k tracku
Stezka je jednosměrná, proto budete potřebovat, jestliže jedete vlastním autem se dostat k němu zpět. Někdo to řeší stopem, někde se spojí posádky dvou aut a každá vyrazí z opačné strany a pak se jedni vrátí k těm druhým. Dobrá alternativa je zaplatit si zpáteční dopravu kterou nabízí některé backpackery nebo hotely z Taupo, Turangi nebo z Whakapapa přímo k tracku. Autobus vás vysadí na jednom konci a na druhém vás odpoledne vyzvedne. Nevýhodou tohoto řešení je najednou vypuštěný dav turistů na úzkou stezku.

Mapa tracku

Vlaďka a Martin Slívovi

Poslední aktualizace: 16.12.2011 12:45:07, shlédnuto: 4271 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.