Working Holiday Scheme - program pracovní dovolené

Nacházíte se v sekci: Práce na NZ » VÍZA - Working Holiday Scheme - program pracovní dovolené

V roce 2005, tedy právě v době, kdy si Česká republika připomněla 80. výročí navázání diplomatických styků s Novým Zélandem, došlo k malému ale o to důležitějšímu krůčku na poli vzájemných vztahů.
Tolik očekávaná dohoda o programu Working Holiday Scheme, kterou bezdětní občané ČR mezi 18 až 30 lety získají povolení ke krátkodobému zaměstnání, byla v říjnu 2004 podepsána politickými špičkami obou zemí během návštěvy generální guvernérky Nového Zélandu Silvie Cartwright v ČR.
Každoročně si tak 1200 mladých Čechů má možnost vydělat na pokrytí alespoň části nákladů spojených s jejich cestou na NZ. V rámci tohoto programu mohou před odjezdem z ČR zažádat o speciální víza, po jejichž udělení jim NZ úřady při příjezdu do země udělí limitované pracovní povolení. Kvóta je v ČR každým rokem v březnu doplňována do výše 1200 míst.

Program Working Holiday Scheme je výhodným řešením pro ty, kteří cestují na NZ za poznáním, přírodou nebo studiem a chtějí si tak kompenzovat část nákladů. Rozhodně není řešením pro ty, kteří se na NZ vypravují pouze s vidinou snadného zisku a jejichž hlavním cílem je práce.


POZOR!
Uchazeči z ČR splňující všechny podmínky pro udělení WHS mohou nyní podávat žádosti ONLINE na stránkách Imigračního úřadu NZ.

Je pro to potřeba udělat toto:

 1. zaregistrovat se na https://www.immigration.govt.nz/secure/default.htm
 2. přihlásit se
 3. kliknout vpravo v nabídce na Working Holiday Scheme
 4. po přečtení všech nutných informací zadat ČR, kliknout na "Apply Now" a vyplnit formulář
 5. počkat pár dní na mail, který vám přijde z imigračního
 6. ten si vytisknout, odletět, a tímto se prokázat na vstupním NZ letišti

Tímto se celý proces výrazně zjednodušuje a odpadá několik dosavadních bodů v postupu o získání WHS víza, zejména zasílání pasu a platba. Platba probíhá prostřednictvím zadání detailů vaší platební karty (VISA, MASTERCARD) do secure formuláře. Současně z těchto podmínek vyplývá, že je možné žádat odkudkoliv... Známe příklad, kdy občan ČR žádal o WHS online z Islandu a vše bylo bez problémů :-)

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ VÍZA WHS

 • program se týká pouze příležitostné práce (i v kombinaci se studiem), hlavním uváděným důvodem cesty na NZ musí být cestování!!!!
 • týká se občanů ČR od 18 do 30 let věku, bezdětných!
 • je třeba mí zajištěnou zpáteční letenku, nebo prokázat dostatečné finanční prostředky na její pořízení (formou výpisu z účtu v AJ - což bohužel banky v ČR ne vždy vydají a tak je třeba sehnat si úředně ověřený překlad)
 • je třeba prokázat, že disponujete minimální částkou 4200 NZD, ať už formou hotovosti, cestovních šeků, nebo výpisu z účtu (viz předchozí bod)
 • musíte mít uzavřené cestovní pojištění na dobu pobytu (Allianz, Uniqa...)
  Pozor! Při sjednávání cestovního pojištění se často stává, že úřednice vystaví sice smlouvu na 1 rok bez problému, ale pozor na pojišťovací podmínky! Raději se zeptejte, je-li toto pojištění na 1 rok bez toho, abyste se museli každý měsíc vracet zpět na území ČR! Ceny se poněkud liší... je to částka do 20000 CZK (léčebné výlohy+úrazové pojištění).
 • vybraní zájemci obdrží vízum na 1 rok, na jehož základě se automaticky po příjezdu uděluje pracovní povolení
 • poslední podmínkou je, že jste se ještě tohoto programu nezúčastnili (nebylo vám uděleno Working Holiday Scheme Visa, přičemž nehraje roli, zda jste jej nakonec využili nebo ne)

Požadované doklady pro vyřízení:

 • cestovní pas (platný min. 2 roky a 3 měsíce)
 • doklad o rezervaci zpáteční letenky
 • doklad o finančních prostředcích na celý pobyt = 4200 NZD (+ peníze na letenku není-li ještě rezervovaná). Dokládáte aktuálním výpisem z účtu či platební karty.
 • jelikož je ČR na seznamu zemí s nízkým výskytem tuberkulózy, není třeba lékařské vyšetření (je třeba pouze v tom případě, jestliže byste žili delší dobu v jiné zemi s vyšším výskytem tuberkulózy)
 • platba poplatku 50 GBP prostřednictvím kreditní karty - viz online formulář

Za spolupráci na přípravě této stránky děkuji Ing. Petru Lhotákovi, který přispěl cennými informacemi a osobními zkušenostmi z průběhu vyřizování WHS.

Poslední aktualizace: 16.02.2014 19:25:25, shlédnuto: 5628 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.