Západní pobřeží - z Aucklandu po Waitomo Caves

Nacházíte se v sekci: Průvodce » Západní pobřeží - z Aucklandu po Waitomo Caves

Většina turistů jede z Aucklandu přímo na poloostrov Coromandel, do Rotorua a západní pobřeží nechá bez povšimnutí. Hlavní silnice č.1 vede přes poměrně jednotvárnou krajinu, ta ale byla jedním z posledních míst maorského vzdoru.

Kings Country / Královská země

Před příchodem Evropanů byly Maoři loajální tak maximálně vlastní rodině a kmenu. Boje mezi kmeny byly přirozenou součástí jejich života. Ale příchod Evropanů je postupně přinutil spolupracovat mezi sebou. V roce 1858 spojenectví kmenů Taupo, Waikato a několika dalších vyvrcholilo zvolením waikatského náčelníka Te Wherowhero za svého prvního krále. Zvolil si titul Potatau I. Za své sídlo si vybral vesnici Ngaruawahia, v srdci "Královské země". Toto spojenectví se nazývalo "Hnutí maorských králů". Jeho hlavním účelem byl boj proti plíživému odebírání půdy evropskými osadníky, nastolení vlastní správy a předpokládalo, že vláda pakeha (tak se nazývají bílí osadníci) bude s nimi spolupracovat jako rovný s rovným.

Sporem nebyla půda již získaná, Maoři si "své" Pakeha naopak často chránili, ale chtivost vlády Pakehů získat veškerou půdu. Maoři používali mnoha způsobů odporu od nenásilné rezistence až po válčení. Toto hnutí ztratilo v sedmdesátých letech devatenáctého století na síle a časem se muselo podrobit, ale tradice maorských králů zůstala zachována dodnes.

Když pojedeme stále po silnici č.1, pak v souvislosti s maorskou kulturou se můžeme zmínit o jedné vesnici, které se nalézá před Hamiltonem . Pa - maorská vesnice leží kousek od dnešní elektrárny u Huntly ve Ngaruawahia. Je v ní údajně nejstarší společenský dům s Marae na Severním ostrově. Najdete v ní velice zajímavou sochu, řezbářskou práci s desítkami postav. Každá z postav sochy má prý svůj příběh a zdůvodnění, co znamená pro maorskou tradici. Celé sousoší vypráví o dějinách kmene, to vše však znají jen zasvěcení.

Hamilton je největším vnitrozemským městem, vzdáleným 136 km od Aucklandu a 102 od města Rotorua. Je nazýván tranzitním centrem. U toho by stálo za to zůstat, z turistického hlediska tohle sto třiceti tisícové město nemá moc co nabídnout. Možná se projít zahradami kolem břehů řeky Waikato nebo navštívit Waikato museum of Art and History.

Na západ od Hamiltonu se na pobřeží nalézá městečko Raglan. Je to malé výletní místo známé především mezi surfaři. Nejlepší vlny jsou na plážích Manu Bay a Whale Bay, které jsou vzdálené 8 kilometrů od městečka, přístupné po silnici Whaanga Road. V dnešní době je také stále více vyhledávané mezi vyznavači kite surfingu. Pozorovat je jak "létají" nad vlnami zálivu je téměř hotové divadlo.

Po pobřeží se dá dojet po vlnité silničce do malé osady Kawhia u stejnojmenného zálivu. Kawhia je památním místem pro lid Tainui. Zde měla přistát loď s prvními předky (každý kmen má svoji pověst) po dlouhé plavbě z jejich původního domova země Hawaiki.

Z Kawhia se pak dá dojet až do Waitomo Caves, dnes nejznámějšímu místu Královské země. Jeskyně Waitomo Caves se nalézají jižně od Hamiltonu , nedaleko Otorohanga.

Info centrum v Otorohanga (pro celou oblast) - www.otorohanga.co.nz

Z Hamiltonu se musí odbočit na silnici č.3, případně jet po vesnické silnici přes Ngahinapouri a Pirongia. Více než pětačtyřicet kilometrů jeskyň se nalézá v okolí Waitomo. Jedním z hlavních lákadel jsou svítící larvy hmyzu (glow worms) v jeskyních. Ty jsou ale také vidět v noci, stačí se projít za soumraku, baterku sebou! Jedno z míst je u jeskyně Aranui. Z parkoviště vede stezka kolem potoka, ta místy vede malými tunely - jeskyněmi.

Několik firem nabízí ukázky jeskyň (ala Macocha), plavby v pneumatice po podzemní říčce (nazývá se black water rafting), slézání do jeskyň (caving) a propastí nebo různé kombinace předchozích. Volně přístupné jsou malé jeskyně Piripiri západním směrem od vesnice. Dostanete se k nim po úzké vlnité silnici. Na téže silnici se nachází pěkné vodopády
Marokopa Falls a skalní most Mangapohue Natural Bridge - obojí stojí za návštěvu.

Prohlídky jeskyň: www.waitomocaves.co.nz

Martin Slíva 2003/2012

Poslední aktualizace: 04.05.2012 21:29:24, shlédnuto: 3691 x
Líbil se vám článek ? Šiřte jej dále!
Aoteaora na facebooku

  Copyright © www.aotearoa.cz 2003 - 2018

Tvorba internetových stránek Winternet s.r.o.