Jihem Jižního ostrova za 14 dní

Pestrý jih - příroda, hory, moře, viktoriánská architrektura

Jižní ostrov Nového Zélandu definují strmé hory, překásná jezera, původní deštný prales, dlouhé bílé pláže a nepřeberné množství mítního ptacva, lachtanů a tučňáků.

  • Užijte si Queenstown, centrum adrenalinových aktivit
  • Zastavte se v Glenorchy, oblasti, která dala základ Středozemi z filmů Pán prstenů a Hobit
  • Proleťte se vrtulníkem nad Národním parkem Fiordland a fjordem Milford Sound
  • Hledejte kiwiho na ostrově Stewart Island
  • Projděte se po dlouhých a liduprázdných plážích v oblasti Catlins a spatřete lachtany ve volné přírodě
Jihem Jižního ostrova - Milford Sound
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382
1
den
Odlet z ČR na Nový Zéland
Přílet na letiště v Queenstown, imigrační kontrola a biosecurity. Po udělení turistického víza si vyzvednete svá zavazadla a předem objednané auto.
 
První noc v Queenstown.
2
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Queenstown a okolí, Skippers Canyon Jet
Procházku po zahradách na břehu jezera Wakatipu - Queenstown Gardens a pohoří The Remarkables. Pokračovat podél jezera lze až do předměstí Frankton.
 
Milovníkům sladkého doporučujeme The Remarkables Sweet Shop a skvělou zmrzlinu v Patagonia Chocolates. Slavný je místní burger - Fergburger! Předobjednejte si po telefonu, vyhnete se frontám. Zkuste vyjet na vrchol Bob's Peak lanovkou - Skyline Gondola. A nebo pěšky po trase Tiki Trail, která začíná u vstupu do lanovky.
 
Zajímáte-li se o historii oblasti, pak navštivte Arrowtown a místní historickou čínskou usedlost zlatokopů. Hned vedle naleznete unikátní místní obchůdek s medem všech příchutí.
 
Queenstown a okolí nabízí také několik cyklostezek pro milovníky kol.
NÁŠ TIP
Rezervujte si zavčasu výlet se Skippers Canyon Jet. Projedete se po slavné scénické silnici Skippers Road a následně se z autobusu přesunete do jetboatu/tryskového člunu a vychutnáte si rychlou jízdu proti peřejím hlubokým kaňonem řeky Shotover.
3
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Oblast Glenorchy
Ráno se vydáte do 45 km vzdáleného města Glenorchy, které je jednou z bran do Národního parku Mount Aspiring. Díky jedinečné poloze je město známé svými překrásnými horskými scenériemi, které dokonale vystihují krajinu Středozemě, jak ji popsal Tolkien. Místní krásy můžete obdivovat pěšky, ze sedla koně, kajaku či jetboatu.
 
Je to také ideální místo pro tandemové seskoky z letadla.
 
V okolí Glenorchy začínají známé túry Routeburn, Rees-Dart, Greenstone nebo Caples. Můžete absolvovat začátek Routeburn Track nebo se vydat k jezeru Sylvan.
 
Večer se vrátíte zpět do Queenstown. Třetí noc v Queenstown.
NÁŠ TIP
Projděte se ke Glenorchy Lagoon, dva okruhy (cca 1 - 2 hod) vás zavedou po dřevěném chodníku nad lagunou na romantické vyhlídky s lavičkou. Nezapomeňte foťák na zachycení atmosféry a požitkáři si sebou vezmou lahvinku vína.
4
den
Přejezd do Te Anau
Přibližně 2 hodinová jízda do městečka Te Anau, vstupní brány do Národního parku Fiordland. Ve městě Garston se zastavte v medařském obchůdku, kde můžete zdarma ochutnat místní speciality i slavný novozélandský med z keře manuka. Milovníci železnic se zastaví na bývalém nádraží, kde je v depu parní lokomotiva s několika původními vagóny.
 
V Te Anau se doporučujeme se vypravit pěšky podél stejnojmenného jezera jezera do cca půl hodiny vzdáleného útočiště pro místní ptactvo (Te Anau Bird Sanctuary). Vstup je zdarma a naleznete zde ohrožené ptáky, které jinak v přírodě už nespatříte. Významná je zejména slípka takahe, která byla dlouhá léta považována za vyhynulou.
 
Doporučujeme si zajít do kina na promítání filmu Shadowland - Ata Whenua o Národním parku Fiordland (30 min).
 
První noc v Te Anau.
NÁŠ TIP
Jste-li milovníky létání, můžete si zaplatit vyhlídkový let do Národního parku Fiordland místním hydroplánem a nebo se vydat na plavbu historickou plachetnicí Faith po jezeře.
Obě aktivity doporučujeme rezervovat dopředu.
5
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Národní park Fiordland
Plavba po Milford Sound
Ranní jízda po Milford Road k nejkrásnějšímu fjordu na světě - Milford Sound/Piopiotahi. Silnice je místem častých nehod, plná zúžených částí a zatáček, doporučujeme proto nespěchat a počítat s 2,5 - 3h jízdou.
 
Plavbu po fjordu zajišťuje více společností, poraďte se proto s námi, která pro vás bude nejvhodnější.
 
Při cestě tam a nebo zpět se zastavte na místních vyhlídkách:
- Eglinton Valley
- Mirror Lakes
- Vyhlídka na údolí Hollyford Valley
- Monkey Creek
- Homer Tunel
- The Chasm
 
Vydejte se na jeden z delších treků:
Lake Marian - náročnější, cca 3h trek, neupravená cesta pralesem ke břehům vysokohorského jezera Marian. Začátek naleznete cca 1 km po odbočení na Hollyford Road.
Key Summit - lehký, cca 3h výšlap na vrchol hory, nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu. Cesta je upravená a začátek naleznete u parkoviště v The Divide.
 
Večer návrat zpět. Druhá noc v Te Anau.
NÁŠ TIP
Absolutně nejkrásnější let je vrtulníkem z Milford Sound.
6
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Southern Scenic Route do Bluff
Vydejte se po Southern Scenic Route na jih až do Bluff. Cestou zastavte na mnoha místech pro krásné fotografie krajiny.
 
Delší zajížďka je k jezeru Hauroko. Zde si užijete jak krásné výhledy, tak můžete absolvovat jednu z vycházek.
 
Dále doporučujeme se projít po pláži Gemstone Beach na jižním pobřeží a na oběd si zajít do vyhlášené restaurace Orepuki Beach Café. Budete-li mít štěstí, v Colac Bay můžete zahlédnout lachtany povalující se na písku.
 
Na nákupy se vydejte ve městě Invercargill a odsud pokračujte až do Bluff, kde se ubytujete. Vydejte se pěšky nebo autem na vyhlídku Bluff Hill Lookout a u pobřeží ke Stirling Point, místu známému díky ukazatelům zobrazující směry a vzdálenosti ke všem velkým městům po světě.
 
Jedna noc v Bluff.
7
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Stewart Island/Rakiura
Ráno se vydáte k přístavišti, kde zanecháte auto a lodí se dostanete na ostrov Stewart. Zvažte scénický let letadlem, který lze rezervovat z města Invercargill na ostrov.
 
Stewart Island je známý množstvím překrásných a liduprázdných pláží. Doporučujeme se vydat zejména ke kamenným pozůstatkům domu Lewise Ackera (Lewis Acker's stone house), Fisherman Point a Ackers Point.
 
Za vhodných podmínek je noční ostrov místem, kde můžete spatřit polární záři. Tento jev dal ostrovu jeho maorský název Rakiura = zářící obloha. Noční obloha plná hvězd však také nebude zklamáním. Zajímá-li vás historie místa, zastavte se v muzeu Rakiura. Krásný západ slunce můžete pozorovat z Observation Rock v centru městečka.
 
Doporučujeme vyzkoušet kurz výroby a broušení náhrdelníku z místního novozélandského jadeitu (greenstone/pounamu) - Rakiura Jade. Náhrdelník, který si sami vytvoříte, můžete pak darovat někomu blízkému.
 
První noc na ostrově Stewart Island.
NÁŠ TIP
Pokud chcete zkusit štěstí a neplatit za průvodce, pak se vydejte se na místní ragbyové hřiště, kde se kiwi po západu slunce občas objevují. Jinak doporučujeme večerní plavbu do míst, kde se kiwi téměř s jistotou dá vždy spatřit.
8
den
Stewart Island + Ulva Island/Te Wharawhara
Vydejte se k zahradám Moturau Moana a po pobřežní stezce k pláži Dead Man Beach, přes Horseshoe Point až do Horseshoe Bay. Podél silnice se následně můžete vrátit zpět. Okruh od zahrad po pobřeží a zpět po silnici vám zabere cca 2,5 h (6 km).
 
V poledne doporučujeme plavbu po zálivu Paterson Inlet Ulva Island Explorer spojenou s průvodcovanou vycházkou po ostrově Ulva - izolované útočiště novozélandského ptactva. Nebo chcete-li ostrov déle prozkoumat, pak na ostrov jezdí vodní taxi.
 
Na ostrově Ulva je několik stezek a budete-li dostatečně tišší a pozorní, spatříte mnoho endemických ptáků. Doporučujeme si na návštěvu ostrova vyhradit dostatek času - deštný prales, překrásné pláže a ptáci vás totiž učarují.
 
Druhá noc na ostrově Stewart Island.
9
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Oblast Catlins, cesta do Dunedin
Ráno se přepravte lodí zpět do Bluff k autu. Vydejte se směrem na východ oblastí Catlins do města Dunedin.
 
Cestou se zastavte:
a) Waipapa Point - naleznete zde historický maják, dozvíte se o historii oblasti a možná spatříte na pláži lachtany.
b) Slope Point - nejjižnější místo ostrova, naleznete zde útesy, lachtany a možná i tučňáky. Za shlédnutí stojí místní Cypřiše - stromy, které pod každodenním náporem nelítostného větru z Antarktidy narostly celé ohnuté, pokřivené a zkroucené.
c) Cathedral Caves - jeskyně, které se nachází na útesech na konci nedotčené pláže Waipati. Vstup za poplatek. Doporučujeme si předem zjistit, zdali jsou jeskyně otevřeny, během přílivu je vstup zakázán. Informace naleznete zde.
d) The Lost Gypsy Gallery - jedná se o galerii místního kutila Blaira Somervilla, kde si za příplatek můžete prohlédnou celou zahradu věnovanou nejrůznějším vynálezům a udělátkám. Dokážete se tu zabavit i na několik hodin!
e) Surat Bay - dlouhá bílá pláž táhnoucí se donekonečna, zde máte velkou šanci natrefit na lachtana novozélandského.
f) Nugget Point Lighthouse - slavný maják s překrásným výhledem na množství rozesetých ostrůvků v pozadí.
 
Na večer příjezd do města Dunedin. První noc v Dunedin.
NÁŠ TIP
Chceteli vidět tučňáky žlutooké, pak u Nugget Point je pozorovatelna (dalekohled sebou). Vždy se před soumrakem vrací do hnízd. Odsud to máte jen hodinu jízdy do Dunedin, tak nemusíte spěchat.
10
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Prohlídka města Dunedin a okolí
Ranní prohlídka města a případné na nákupy v obchůdních. Doporučujeme se zastavit v některé z kaváren na snídani či pozdní brunch.
 
Podívejte se k nejpříkřejší silnici na světě - Baldwin Street. Více o historii se dozvíte v místním muzeu - Otago Museum.
 
Nejste-li milovníky města, vydejte se hned ráno autem do Otago Peninsula, kde můžete obdivovat chráněné albatrosy v místním Royal Albatros Centre.
 
Dáváte-li přednost plážím, doporučujeme stezku Lover's Leap, která vás nejen provede po překrásných útesech, ale můžete dojít až k pláži Sandfly Beach. U pláže hnízdí a občas lze spatřit tučňáky žlutooké/hoiho a spatřit můžete i lachtany novozélandské.
 
Jste-li milovníky hradů, vydat se můžete do soukromého hradu Larnach Castle, kde si můžete zaplatit buď za vstup do zahrad nebo prohlídku interiéru.
 
Na jih od Dunedinu se doporučujeme vydat na slavnou pláž Tunnel Beach, která je přístupná pouze skrze vytesaný tunel. Relaxovat můžete také na pláži St Clair, která je ideální pro surfování. Vydat se můžete i do Orokonui Ecosanctuary a obdivovat místní flóru a faunu.
 
Jste-li milovníky vlaků, pak se rozhodně zastavte na vlakovém nádraží Dunedin, odkud se můžete vydat vlakem po pobřeží. Více o možných trasách zjistíte zde. Samotná budova nádraží rozhodně stojí za shlédnutí.
 
Druhá noc v Dunedin.
11
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Moeraki Boulders, Oamaru
Ráno se vydejte podél pobřeží na sever k Moeraki Boulders, což jsou velké, šedivé a téměř dokonale zakulacené balvany neopracované lidskou rukou.
 
Cestou sem se můžete zastavit u Katiki Point Lighthouse. Tato oblast slouží jako chráněné útočiště pro místní lachtany a tučňáky.
 
Posléze pokračujte až do města Oamaru, jehož vzhled je značně odlišný od všech ostatních měst Nového Zélandu. Naleznete zde mnoho obchodů, ulic a staveb postavených v historickém viktoriánském stylu. Oamaru je známé především díky kolonii nejmenších tučňáků na světě - tučňáka nejmenšího (Blue Pinguin). Navštivte Oamaru Blue Penguin Colony, kde si je můžete v podvečer prohlédnout.
 
Během své návštěvy rozhodně ochutnejte i místní novozélandský sýr - Whitestone Cheese.
 
Jedna noc v Oamaru.
12
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Cesta do Mt Cook
Brzy ráno se vydejte směrem k Mt Cook. Projíždět budete přes mekku plachtění a milovníků větroňů (letadel bez motoru) - města Omarama. Zde se můžete zastavit a zaplatit si vyhlídkový let nad nejvyšší horou Nového Zélandu - Mt Cook, a nebo se jen můžete smočit v místních horských lázních. Více zde.
 
Posléze pokračujte až do Mt Cook Village. Doporučujeme vám se zde vydat na 3h vycházku údolím Hooker až k ledovcovému jezeru, kde spatříte nejen ustupující ledovec, ale nad sebou budete stále mít majestátní horu Mt Cook.
 
Jedna noc v Mt Cook Village.
13
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Lake Tekapo, Christchurch
Brzy ráno se vydejte se k jezeru Tekapo. Cestou se doporučujeme zastavit u vyhlídky na ledovcové jezero Pukaki, specifické pro svou světle tyrkysovou barvu.
 
Pokračujte dál k jezeru Tekapo, kde se můžete vypravit na vrchol hory Mt John, kde se nachází světoznámá observatoř. Zastavte se také u ikonického kostela Church of the Good Shepherd.
 
Pokračujte jízdou až do města Christchurch, kde se na noc ubytujete. Doporučujeme večerní procházku městem.
 
Jedna noc v Christchurch.
14
den
Okruh Jižním ostrovem Nového Zélandu
Odlet zpět do Evropy
Podle hodiny vašeho odletu případná ranní procházka městem, přesun na letiště, odevzdání auta, odlet do Evropy.
Přibližné náklady na cestu (mimo hlavní sezónu):
  • Zpáteční letenka (Praha - Queenstown, Christchurch - Praha) - od 29 000 Kč/osoba
  • Pronájem osobního vozu - od 10 000 Kč
  • Přibližná spotřeba - od 6 000 Kč
  • Strava - od 5 500 Kč/osoba
  • Vybrané aktivity - od 900 Kč/osoba
MÁM ZÁJEM
 
AKTUÁLNĚ