Auckland - město plachet

Auckland a jeho okolí

turistika

scenérie

město

Auckland bude pravděpodobně Vaše vstupní brána na Nový Zéland, vzhledem k faktu, že zde přistávají všechny letecké společnosti, a rozhodně se máte na co těšit. Krajina je poseta sopečnými kuželi, zároveň je ale blízko Tasmanovo moře a Tichý oceán, tedy i pláže, a za hodinu se dostanete autem z centra s výškovými budovami do deštných lesů a termálních pramenů. Právem je Auckland při posuzování kvality života pravidelně hodnocen jako jedno z nejlepších velkoměst na světě.

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Město plachet

Ne nadarmo je Auckland celosvětově vyhlášený jako město plachet. Rozprostírá se totiž mezi dvěma přístavy, spojenými úzkou pevninou, která je tvořená kužely bývalých sopek. Na různých místech ve městě tak budete překvapivě blízko jak Tasmanovu moři (nalevo), tak Tichému oceánu (napravo).
Voda je všudypřítomná a je přirozenou součástí životů místních a téměř každá rodina vlastní loď nebo jachtu.

NÁŠ TIP

The Volvo Ocean Race v Aucklandu je součástí nejprestižnějšího závodu jachet na světe. Supermoderní závodní jachty a posádky z celého světa závodí v přímé blízkosti přístavu Waitematā a přilákají tisíce místních i turistů. Příští závody budou v březnu roku 2020.

Čtvrť Davenport

Davenport je turisty trochu opomíjen, přitom je to velmi příjemná část Aucklandu, kam se dostanete nejlépe trajektem z hlavní budovy Ferry Building nebo autem přes hlavní most.
V Davenportu je mnoho kaváren, příjemných restaurací a můžete se vydat na kratší procházku až ke dvěma vulkanickým vrcholkům Mount Victoria a North Head, kde se nachází bývalá pevnost. V obranném valu naleznete děla, která bránila nepřátelským lodím vplout do přístavu. Rozsáhlá síť tunelů a průchodů zase chránila vojáky.

Sky Tower - Auckland z výšky

Tuto věž určitě nepřehlédnete, jedná se o nejvyšší stavbu na jižní polokouli, měří 328 m a v noci díky působivému nasvícení vypadá jako raketa mířící do vesmíru. Výtahem se během 40 sekund dostanete na vyhlídkovou plošinu, slabším povahám se může jak z jízdy výtahem, tak z výšky udělat nevolno, ale až se Vám žaludek uklidní, můžete si pochutnat v restauraci či kavárně, a to s úchvatným výhledem. Pokud Vám to časový harmonogram umožní, navštivte Sky Tower v podvečer, sledovat západ slunce z takové výšky je nezapomenutelný zážitek.
Milovníci adrenalinových aktivit si mohou zkusit SkyJump, neboli seskok na elastickém laně – bungee jumping, poletíte 11 sekund rychlostí 85 km/hod. Trošku mírnější zážitek z výšky je tzv. SkyWalk, neboli „procházka“ okolo Sky Tower po chodníčku úzkém 1,2 m bez zábradlí ve výšce
192 m — samozřejmostí je bezpečnostní postroj.

NÁŠ TIP

Obě aktivity, SkyJump i SkyWalk, lze také zkombinovat koupí balíčku Look and Leap, ušetříte tak 80 NZD oproti koupi jednotlivých zážitků zvlášť.

NÁŠ TIP

Vydejte se na jednodenní výlet na ostrov Rangitoto. Cesta z přístavu trvá asi hodinu a ocitnete se na ostrově vulkanického původu, téměř pravidelný kužel zdvihající se do výšky 260 m. n. m. Na ostrově můžete podniknout túru podél pobřeží přes lávová pole až na nejvyšší vrchol, odkud se naskýtá úžasný výhled na Auckland.

Pláže Piha a Karekare

Pláže na západním pobřeží jsou často vyhledávaným víkendovým cílem místních. Lákavé jsou zátoky, skaliska a dlouhé černé pláže (jemný černý lávový písek).
Piha Beach je oblíbené místo místních surfařů. Jsou zde vynikající podmínky a místní se sem stahují na víkend z Aucklandu. Uprostřed pláže tyčí z moře tzv. Lion rock - lví skála, na kterou můžete vystoupat.
Pláž Karekare je odlišná, je to dlouhá pozvolná pláž, obvykle liduprázdná, která vybízí k meditaci a sklidnění. Díky své kráse se stala exteriérem mnoha filmů - např. Oscary oceněný film Piano nebo Xena: Princezna bojovnice.
Přesto jsou zde vody známé svými nebezpečnými a zpětnými proudy, takže si plavání rozmyslete a buďte velmi opatrní (pobřežní hlídka bývá na pláži pouze v létě).

Vulkanický Auckland

Auckland je postaven na vulkanickém poli zhruba padesáti sopek. Má doslova vroucí půdu pod nohama, protože stojí na ložisku magmatu, které je ukrytý 100 km pod povrchem. Ovšem i díky tomu je aucklandská krajina tak jedinečná.
Některé z vulkánů mají tvar kužele, jiné jsou plné vody. Nyní se snaží o zápis vulkanického pole do světového dědictví UNESCO, aby se zachránilo to, co z něj aktuálně zbývá.

NÁŠ TIP

Navštivte nejvyšší sopku v Aucklandu, Mount Eden(196 m), odkud se Vám naskytne dechberoucí výhled na celé město i jeho přístavy. Symetrický kráter hluboký 50 m je považován za posvátný. Můžete tam zahlédnout pozůstatky maorské pevnosti a jámy na skladování potravin. Nahoru ke kráteru se dá vyjít pěšky z šesti různých směrů, výstup Vám zabere okolo 10 minut. Kvůli obavám z eroze je tam zákaz vjezdu motorových vozidel.

 
hledej