Fauna a flóra

Unikátní vývoj druhů v izolaci

turistika

scenérie

Novozélandská fauna a flóra je unikátní. Novozélandské rostliny a zvířata se vyvíjela v izolaci od okolního světa po 80 milionů let.

Do příchodu lidí, zejména Evropanů, zde prakticky neexistovali savci, kromě dvou druhů netopýra a mořských savců. Na každém rohu tak můžete spatřit jedinečný druh.

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Majestátné stromy kauri

Kauri, česky damaroň jižní, roste jen na Novém Zélandu. Jeho gigantický kmen se od kořenů směrem ke koruně téměř nezužuje(oproti kalifornským sekvojím) a to ho řadí mezi největší existující stromy. Vyrůstá do výšky 30 až 60 metrů, průměr kmene dosahuje 3 až 7 metrů.
Nejprve byly stromy využívány pro své lehké dřevo na stavbu lodí, ve 40. letech 19. století se rozjel dřevařský průmysl ve velkém. Dřevo z kauri se používalo na stavbu mostů, pobřežních hrází, přístavních mol, pro výrobu nábytku, střešních krytin a dřevěného dláždění chodníků.
Dnes jsou stromy kauri chráněny. Nesmí se kácet ani na soukromých pozemcích.
Většina dochovaného dřeva se recykluje. Starý dům z kauri dřeva se rozebere a dřevo dále využije.
Waipoua Forest a Trounson Kauri Park severně od Aucklandu chrání poslední zbytky původně běžných stromů kauri. Ojedinělé exempláře najdeme také na poloostrově Coromandel.

Papoušek kakapo

Kakapo je jedinečný papoušek, který žije pouze na několika ostrovech nedaleko Nového Zélandu.
Je to největší, nelétavý papoušek na světě, váží až 4kg a dožívá se vysokého věku.
Vypadá jako veliká olivově zelená sova a svá hnízda si staví na zemi.
Je to noční pták žijící osamoceně. V současnosti je to nejohroženější ptačí druh na světě; stávající populace kakapů čítá pouhých 86 jedinců.
Všichni ptáci jsou pod stálým dohledem DOCu a každý pták má své jméno.

Ráj pro velryby

Nový Zéland je rájem pro obyvatele vod sladkovodních i mořského pobřeží. V řekách a jezerech plavou hejna pstruhů. Na pobřeží moře se zase dají spatřit kolonie lachtanů a tučňáků, obzvláště v letních měsících.
Ideální podmínky pro život velryb u městečka Kaikoura přinesly do oblasti boom turistického ruchu. Výjimečné prostředí totiž velrybám umožňuje setrvat u pobřeží po celý rok.

Terej - Gannet

Terej je bílý, až 89 cm vysoký pták s téměř dvoumetrovým rozpětím křídel.

Spatřit tereje při lovu patří k nezapomenutelným zážitkům. Terejové ladně krouží nad vlnami moře ve výšce kolem 30 metrů a znenadání se vrhnou střemhlav k vodě rychlostí až 145 km v hodině. Za pár vteřin se vynoří z vody spolu s kořistí a znovu se připraví na další zteč. Terejové naštěstí nejsou postiženi působením predátorů na Novém Zélandě.

Největším z hníždiště terejů je výběžek Cape Kidnappers, pláž Muriwai, Marlborough Sounds a písečná kosa Farewell Spit.

Pták kiwi a papoušek Kea

Ikonou Novozélanďanů je nelétavý pták kiwi. Dnes ho máte šanci spatřit v malých ZOO. V běžné přírodě je na pokraji vyhynutí.
V horských oblastech lze spatřit zvídavé a drzé papoušky kea, dříve býval hojný papoušek kaka.
Asi nejsnadnější je spatřit v lese kereru - půlmetrového novozélandského holuba nebo zpěvného ptáka tui (česky tui zpěvný). Vodní plochy řek, zátok a zálivů obývají volavky a kormoráni.

NÁŠ TIP

Pokud chcete spatřit vzácného ptáka Kiwi, vydejte se na Steward Island. Zde se totiž stále vyskytují ve volné přírodě, protože na ostrově nejsou žádní predátoři. Musíte se obrnit trpělivostí a očekávat jejich aktivitu spíše večer, jsou to hlavně noční tvorové.

Věděli jste, že...

Nový Zéland přímo hýří endemitskými druhy....90 % hmyzu a mořských měkkýšů, 80 % stromů, kapradin a kvetoucích rostlin, čtvrtinu ptáků a všech 60 druhů plazů můžete najít pouze na Novém Zélandě, nikde jinde na světě.