Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců na Nový Zéland

Kdo někdy letěl na Nový Zéland, ten se určitě setkal na letišti s důkladnou kontrolou. Nesmí se přivážet potraviny, rostliny. V případě, že máte sebou stan, tak vám ho hned desinfekcí vyčistí, o špinavých podrážkách bot ani nemluvě.

  • Proč se tak děje?
Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382
Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Izolovaná ostrovní země

Nový Zéland je ostrovní země od světa izolovaná a dosud relativně nedotčená chorobami a epidemiemi domácích zvířat a s dosud nepřítomným škodlivým hmyzem.

Pozor

Všechno zboží je důkladně kontrolováno, dovozci musí splňovat zvláštní podmínky s důrazem na kontrolu proti zavlečení nežádoucích organismů a škůdců (kontrolu provádí MAF).

Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Všechno pod rentgen

Vše kontrolují rentgenové přístroje a jestli si myslíte, že psy na letišti v Aucklandu jsou pouze na kontrolu drog, tak jste na omylu.

Jedním z hlavních úkolů je vyhledávat v zavazadlech pašované ovoce nebo rostliny, na kterých se mohou vyskytovat nežádoucí návštěvníci. Proto mějte pochopení pro nezvykle podezíravé úředníky. Stejně budete muset jakékoli jídlo vyhodit nebo před vstupní kontrolou narychlo sníst. Taky se hodí mít veškeré potraviny v původních a nerozbalených obalech a pokud možno důkladně vyprané a umyté oblečení, výbavu a boty! Pak se nemusíte cítit trapně při pečlivé prohlídce vašich zavazadel (bláto a špína nežádoucí).

Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Přísné kontroly a ochrana

Bylo identifikováno 200 druhů škodlivého hmyzu, který dosud není na Novém Zélandu, ale způsobuje značné ztráty zemědělcům v Evropě a Americe. Nový Zéland je významným světovým producentem ovoce - jablek , broskví, citrusů, kiwi, vína atd..

Díky nepřítomnosti těchto škůdců si může dovolit nepoužívat mnohé ochranné chemické postřiky, které jsou u nás nutností a zároveň tím i snižuje náklady na produkci. V neposlední řadě to pro spotřebitele znamená možnost nakoupit zdravější potraviny. Vláda se proto snaží zabránit všemi možnými prostředky náhodnému zavlečení škůdců do země.

 
AKTUÁLNĚ