Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Ochrana před zavlečením nežádoucích škůdců

Kdo někdy letěl na Nový Zéland, ten se určitě setkal na letišti s důkladnou kontrolou. Nesmí se přivážet potraviny, rostliny. V případě, že máte sebou stan, tak vám ho hned desinfekcí vyčistí, o špinavých podrážkách bot ani nemluvě.

Proč se tak děje?

Nový Zéland je ostrovní země od světa izolovaná a dosud relativně nedotčená chorobami a epidemiemi domácích zvířat a s dosud nepřítomným škodlivým hmyzem.

Bylo identifikováno 200 druhů škodlivého hmyzu které dosud nejsou na Novém Zélandě a které způsobují značné ztráty zemědělcům v Evropě a Americe. Nový Zéland je významným světovým producentem ovoce - jablek , broskví, citrusů, kiwi, vína atd.. Díky nepřítomnosti těchto škůdců si může dovolit nepoužívat mnohé ochranné chemické postřiky které jsou u nás nutností a zároveň tím i snižuje náklady na produkci a neposledně pro spotřebitele to znamená zdravější potraviny. Proto se snaží zabránit všemi možnými prostředky náhodnému zavlečení škůdců do země.

Všechno zboží je důkladně kontrolováno, dovozci musí splňovat zvláštní podmínky s důrazem na kontrolu proti zavlečení nežádoucích organismů a škůdců (kontrolu provádí MAF).

Vše kontrolují rentgenové přístroje a jestli si myslíte, že psy na letišti v Auclandu jsou pouze na kontrolu drog, tak jste na omylu. Jedním z hlavních úkolů je vyhledávat v zavazadlech pašované ovoce nebo rostliny na kterých se mohou vyskytovat nežádoucí návštěvníci.

Proto mějte pochopení pro nezvykle podezíravé úředníky. Stejně budete muset jakékoli jídlo vyhodit nebo před vstupní kontrolou narychlo sníst. Taky se hodí mít vše pokud možno nové nebo důkladně vyprané a umyté! Pak se nemusíte cítit trapně při pečlivé prohlídce vašich zavazadel (bláto a špína nežádoucí).

hledej