Půjčení auta Nový Zéland - na co si dát pozor

Půjčovny aut na Novém Zélandu

Na Novém Zélandě existuje veliké množství autopůjčoven, to má své výhody, ale pro výběr i možná úskalí. Chcete-li dobrý poměr kvalita/cena, pak je lepší se rozhlédnout. Základní cena nebývá tou nejvýhodnější.

Autopůjčovny se dají rozdělit do několika kategorií. Vedle ceny jsou pro výběr automobilu dle našeho názoru nejdůležitější tři kritéria:

  • 1. výše spoluúčasti, její zahrnutí/nezahrnutí do základní ceny (pojištění škod)
  • 2. stáří auta
  • 3. počet poboček půjčovny aut
Půjčení auta Nový Zéland - na co si dát pozor
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

1. VÝŠE SPOLUÚČASTI, POJIŠTĚNÍ ŠKOD

Co to je spoluúčast? Jestliže VY zaviníte nehodu a způsobíte škodu na zapůjčeném autě (ale také když se nehoda nestane vaší vinou!!!), poškodíte cizí auto nebo majetek, rozbije se sklo od odstřeleného kamínku, neopravitelně se poškodí pneumatika, auto poškodí neznámý pachatel, pak tyto škody jsou pokryty pojistkou do výše vaší spoluúčasti.

Téměř každá autopůjčovna má jiné podmínky spoluúčasti a ty se mohou výrazně lišit.

Spoluúčast se dá zhruba rozdělit do tří skupin:

  • a) základní spoluúčast
  • b) příplatek na snížení spoluúčasti
  • c) pojištění skla a pneumatik

PŘÍKLAD

Základní spoluúčast je 1500NZD. To znamená, že veškeré škody v hodnotě do 1500NZD způsobené dle výše uvedené definice hradíte VY. Například škoda bude 450NZD,nehodu zaviní cizí nepojištěný účastník nehody, vy uhradíte 450NZD. Nebo škoda bude 3600NZD, vy uhradíte pouze 1500NZD.

2. STÁŘÍ AUTA

a) nová auta
Mezinárodní renomované sítě autopůjčoven jako je Hertz, Avis, Thrifty nabízejí poslední modely aut, většinou do dvou let stáří. Jejich výhodou bývá velký počet poboček, samozřejmě již zmíněná nová auta. Půjčovné je ale poměrně vysoké a v konkurenci ostatních autopůjčoven velice znevýhodňuje tuto kategorii. Mimo tyto mezinárodní sítě se také najdou domácí autopůjčovny s novými vozy, ty někdy disponují méně pobočkami a jsou o trochu levnější.

 

b) auta stará 2 až 8 let
V této kategorii se pohybuje velké množství domácích autopůjčoven, nabízí nižší ceny půjčovného, auta jsou většinou stále ve výborné kondici.

c) auta stará 8 až 15 let
Do této kategorie se také vejde mnoho autopůjčoven, často se prolínají s kategorií b. Tato auta jsou většinou levná, jejich zapůjčení se vzhledem k ceně vyplatí. Ale musíme upozornit, že ač se jim snaží majitelé autopůjčoven věnovat maximální péči, tak už mají často 200 000km najeto a musí se počítat s rizikem skryté závady a během cestování nepříjemné poruchy. Přesto tato kategorie je nakonec často žádaná, a to vzhledem k ceně.

PŮJČENÍ AUTA A PLAVBA PO MILFORD SOUND ZDARMA

Půjčení auta nebo karavanu na Nové Zélandu a plavba po Milford Sound zdarma - exklusivní nabídka od Go2.
Jak to funguje?
1. Objednejte si auto/karavan z půjčovny.
2. Jedna osoba platí, druhá je ZDARMA.
3. Obdržíte voucher - který vyměníte za lístek na plavbu lodí po Milford Sound.

Více o nabídce a podmínkách naleznete ZDE.

REZERVUJTE SI OSOBNÍ AUTO nebo OBYTNÝ VŮZ a plavte se po Milford Sound.

Půjčení auta Nový Zéland - na co si dát pozor

3. POČET POBOČEK

a) 10 poboček a více
Do této kategorie patří většinou mezinárodní sítě autopůjčoven a několik místních autopůjčoven. Většinou mají pobočku ve Wellingtonu a v Pictonu, auto se vrací u trajektu a po přeplutí průlivu dostanete na druhém ostrově jiné auto.
Výhodou je, že nemusíte platit za převoz auta trajektem (ušetříte nejméně 180NZD), nevýhodou je, že tyto autopůjčovny bývají dražší a tím stírají výhodu ušetřeného jízdného.

 

b) 2 až 5 poboček
Relativně dostatečný počet autopůjčoven s tímto množstvím poboček. Mnoho z nich má pobočku v Auckland a v Christchurch, obvykle také v Queenstown. To většině cestovatelů úplně stačí. Některé z nich mají pobočky také v Picton, Wellington, Dunedin nebo Greymouth.

c) 1 pobočka
Těchto autopůjčoven je mnoho, často mají majitele, provozovatele a opraváře v jedné osobě.
Některé tyto půjčovny nabízejí vynikají cenu, zvláště pro delší dobu zapůjčení. Nevýhodou je, že auto musíte vrátit tam kde jste si ho zapůjčily. Tato kategorie se vyplatí pro cestovatele, kteří na Novém Zélandu stráví déle než měsíc nebo chtějí navštívit pouze jeden ostrov.
Dalším problémem, na který musíme upozornit, je případné řešení poruchy. Nepřítomnost pobočky na druhém ostrově může prodloužit čas potřebný k závažnější opravě vozidla a tím znepříjemnit vaši dovolenou. Tyto půjčovny také obvykle mají drahý příplatek za snížení spoluúčasti, a proto v konečném důsledku nemusí být tak výhodné, jak se na první pohled zdají.

 
AKTUÁLNĚ