Spoluúčast u pronájmu vozů

Některé autopůjčovny uvádějí základní spoluúčast již v ceně půjčovného, další ji uvádějí odděleně (na webových stránkách je někdy obtížné tento údaj zjistit). To pak po výběru autopůjčovny na internetu vyvolává rozčarování. Zvláště když zjistíte, že auto které se vám díky ceně zdálo výhodné najednou stojí o 25NZD/den více (obvykle malé půjčovny, které nabízí stará levná auta mají poměrně drahé připojištění - informujte se!).

Téměř každá autopůjčovna má jiné podmínky spoluúčasti a ty se mohou výrazně lišit.

Spoluúčast se dá zhruba rozdělit do tří skupin:

a) základní spoluúčast

Ta se musí vždy platit (je jako naše povinné ručení). Mnohé autopůjčovny ji mají započítanou již v ceně vozu, některé ji uvádějí odděleně, což bývá matoucí.

Základní spoluúčast se u autopůjčoven pohybuje od 1500NZD do 2500NZD pro osobní auta. Obytné vozy mají obvykle dvojnásobně dražší pojistku.

b) příplatek na snížení spoluúčasti

Za příplatek, který se u osobních aut nejčastěji pohybuje mezi 10 až 25NZD/den lze u mnoha autopůjčoven snížit spoluúčast na 200 až 300NZD, u některých na NULU.

c) pojištění skla a pneumatik

Na Novém Zélandu je relativně velká pravděpodobnost, že od kolem projíždějícího auta vystřelí kámen a rozbije vám sklo. Taktéž se vám na častých šotolinových silnicích může neopravitelně prorazit pneumatika. Tyto škody řeší další nadstandardní připojištění. To někdy bývá zahrnuto v kategorii b, ale často je zvlášť. Tento druh připojištění nabízejí jen některé autopůjčovny (ani u těch renovovaných není samozřejmostí).

O příplatku za připojištění kategorií b a c a jeho zaplacení se většinou stačí rozhodnout až při předávání vozu.

Souhrnně se dá říci, že prezentace základního a nadstandardního připojištění v nabídkách autopůjčoven nemá žádné obecné zákonitosti a těžko si můžete letmým pohledem porovnat jejich nabídky, což je velice matoucí. Nabídky přes webové rezervační systémy nebo cestovní agentury bývají zrádné, sice tvrdí, že je vše v ceně, ale při převzetí auta často doplácíte nemalé poplatky za vyzvednutí, atd.

Mějte na paměti, že spoluúčast může tvořit čtvrtinu celkové ceny zapůjčení vozu.

REZERVUJTE SI OSOBNÍ AUTO nebo OBYTNÝ VŮZ

hledej