Kdy jet na Nový Zéland

Sezóna na Novém Zélandu

Nový Zéland je populární destinace v období naší zimy, kdy je na Novém Zélandu léto. Hlavní turistická sezóna trvá od října do dubna. Teplotní rozdíly nejsou příliš velké, počasí je proměnné. Průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 28°C a v zimě spadá pod 15°C.

 • Můžete-li si vybrat, doporučujeme návštívit Nový Zéland na konci turistické sezóny - březnu/dubnu.
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Nejlepší období

Ideální doba pro návštěvu Nového Zélandu je od novozélandského jara do podzimu, resp. od října do května. Nejteplejším obdobím je prosinec až únor. V prosinci a lednu však mají místní letní, resp.vánoční prázdniny a současně na Nový Zéland míří turisté z celého světa.

NÁŠ TIP

Pokud se na Nový Zéland chystáte právě v období prosince a ledna, nepodceňujte přípravy a služby rezervujte dostatečně s předstihem, minimálně 3 měsíců. Vyplatí se to nejen finančně, ale budete mít i možnost si vybírat. Např. ubytování v Queenstownu je díky své oblíbenosti velmi rychle vyprodané nebo ceny několinásobně převyšují průměr.

Doporučené oblečení s sebou

I v létě se bude hodit lehká vesta nebo svetr, v případě návštěvy výše položených oblastí oceníte teplejší svršky. Je potřeba počítat s deštěm, vyplatí se mít proto nepromokavou bundu nebo pláštěnku. V případě, že přijedete v období od května do září, pak si vezměte zimní oblečení, obzvlášť pokud se chystáte navštívit Jižní ostrov.

Věděli jste, že...

Bay of Plenty (sever Severního ostrova) a Tasman Bay (sever Jižního ostrova) mají průměrnou roční délkou slunečního svitu 2500hodin (Jižní Morava "jen" 2244 hodin).

Jednotlivé sezóny

Hlavní sezóna (prosinec -únor)

 • Léto: rušnější pláže, oblíbené výlety do přírody, festivaly a sportovní události.
 • Ceny: ceny ubytování rostou, kapacity jsou omezenější.
 • Pronájmy auta a karavanů: ceny rostou díky flexibilním tarifům (čím méně dostupných aut, tím vyšší cena) a nabídka je menší.

Vedlejší sezóna (březen - duben)

 • Podzim: nejlepší doba na cestování, příjemné počasí, čekání bez front.
 • Ceny: příznívé a kapacity dostupné
 • Dlouhé slunečné dny, stále relativně teplý oceán, stabilní počasí.
 • Druhá vedlejší sezóna: září - listopad

Mimo sezóna (květen -srpen)

 • Zima: na Jižním ostrově sníh, ideální podmínky na lyžování
 • Ceny: výhodné až nízké, kapacity dostupné.
 • Pronájmy auta a karavanů: nízké ceny, výhodné nabídky a balíčky.

NÁŠ TIP

Ať už navštívíte Nový Zéland v létě nebo v zimě, vždy se nezapomeňte mazat opalovacím krémem s vysokým faktorem. Slunce je kvůli velmi tenké ozónové vrstě opravdu silné a i když je pod mrakem, hrozí spálení.

Rozdílnost počasí na obou ostrovech

Severní část Severního ostrova (oblast nad Aucklandem) patří do subtropů. Panuje zde v průměru teplejší podnebí, ale také vyšší vlhkost vzduchu. Obecně má Severní ostrov mírné podnebí s místními specifiky (např. oblast NP Tongariro, kde se mohou vystřídat všechny druhy počasí během jednoho dne).

Jižní ostrov je blíže k Antarktidě a proto je přirozeně chladnější. Počasí výrazně ovlivňují Jižní Alpy. Toto horské pásmo se táhne po celé délce Jižního ostrova a je přirozenou bariérou západním větrům, které přináší vodou nasáté fronty oblačnosti. Proto je také západní pobřeží nejdeštivější oblast, kde v úhrnu až 5 m srážek ročně. Oblast centrální Otago má jako jediná vnitrozemské klima, které se vyznačuje největšími extrémy - v létě tam bývájí nejvyšší teploty, v zimě zase nejnižší. V horách můžete zažít 4 roční období v jeden den!

Více o počasí na Novém Zélandu.

NÁŠ TIP

Jestliže jedete na jižní ostrov v létě, pečlivě si naplánujte trasu zájezdu. Auto s ubytováním, případně obytný vůz rezervujte dostatečně dopředu. Kapacity jsou často vyprodány i několik měsíců dopředu.

 
hledej