Geotermální a sopečné oblasti

Stále živá půda pod nohama

turistika

scenérie

Nový Zéland leží na rozhraní dvou do sebe narážejících tektonických desek. Dalo by se s nadsázkou říci, že novozélandská půda je doslova neustále v pohybu. Díky sopečné činnosti uvidíte na Severním ostrově přírodní jevy, které jinde na světě spatřit nelze. Obdivujte unikátní prýštící gejzíry, bublající bahenní jezírka nebo se vykoupejte v největších termálních pramenech na světě. Potomci Maorů dokonce v jezírkách s vroucí vodou připravují jídlo. Všechny tyto úchvatné přírodní úkazy se nacházejí především v oblasti okolo města Rotorua.

  • Do nebe tryskající gejzíry
  • Pukliny v zemi, z nichž stoupá pára
  • Sopečný pás
  • Jezírka s vroucí vodou bohatou na minerály
Geotermalni sopecne oblasti
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382
Oblast Wai-O-Tapu

Wai-O-Tapu, oblast s největší geotermální aktivitou

Dnes je největší oblastí s geotermální aktivitou oblast ve Wai-O-Tapu.
Rozprostírá se na osmnácti čtverečních kilometrech. Vévodí jí horké termální prameny a fumaroly - horké a prudké sopečné exhalace.
Oblast vyhrazená pro turisty je menší, zato nabízí podívanou na gejzír Lady Knox, na největší jezero s bublající vodou Champagne Pool a na pestrobarevné vysrážené povlaky minerálů pojmenované Arthists Pallete.

Gejzir Lady Knox

Gejzír Lady Knox

Gejzír Lady Knox není přirozeným gejzírem. Byl objeven počátkem dvacátého století vězni, kteří poblíž zakládali borový les. Když si šli vyprat své oblečení do blízkého termálního jezírka, voda na mýdlo prudce reagovala a vzniklý gejzír prádlo vymrštil na nedaleké keře.
Roku 1903 guvernérova dcera lady Knox gejzír oficiálně pokřtila a od roku 1933 byl denně vyvoláván pomocí mýdla. Nyní se tak děje díky biologicky odbouratelné směsi s účinky mýdla a celé představení je k vidění denně v 10:15 hodin.

Rotorua lazenske mesto

Rotorua, lázeňské město

Rotorua, lázeňské město, patří mezi hlavní turistické magnety, a to také díky gejzírům. To že jste přijeli do města, poznáte podle všudypřítomného zápachu zkažených vajec. Sirovodíkové plyny unikají z bezpočtu děr v zemi.

  • Téměř celé město Rotorua a jeho lázně čerpají termální vodu z okolních zdrojů, což má za následek pokles hladiny podzemních vod - v bahenních sopkách přestane bublat bahno, termální jezírka vyschnou, gejzíry zaniknou nebo sníží svoji aktivitu.
  • Na mnoha místech bylo vytěženo bahno pro kosmetický průmysl.
  • Regenerace bahenních sopek je velmi zdlouhavým procesem, a tak místo bublajícího bahna můžeme vidět nečinné jizvy v zemském povrchu.

NÁŠ TIP

Věděli jste, že.... White Island je aktivním vulkánem neustále vypouštějícím páru. Bílým ostrovem ho nazval kapitán Cook, jelikož byl neustále zahalen v mlze bílé páry.
Můžete sem zavítat na Výlet na aktivní vulkán White Island.

Gejzirova pole v oblasti Whakarewarewa

Gejzírová pole v oblasti Whakarewarewa

Vesnice a stejnojmenná oblast Whakarewarewa leží tři kilometry jižně od centra města Rotorua a je součástí parku Te Puia.
V dnešní době je hlavní novozélandskou gejzírovou atrakcí. Vedle "yellowstoneských" gejzírů je jedním z mála míst na světě, kde se dají spatřit gejzírová pole.
Obsahuje na pět set geotermálních pramenů v mnoha rozličných formách jako oblaky páry vystupující ze země, bahenní sopky, vroucí chloridová jezírka.
Gejzíry jsou hlavní atrakcí. Nejvýznamnější je gejzír Pohutu, který obvykle dosahuje výšky osmnácti metrů (někdy až dvakrát tolik).

 
AKTUÁLNĚ