novyzeland@ckgo2.cz +420 228 224 382

Počasí Nový Zéland

Počasí na Novém Zélandu

Počasí zde je velice proměnlivé, za což může ostrovní charakteristika Nového Zélandu, kdy sever Severního ostrova spadá do subtropického pásu. Kdežto na Jižním ostrově často prší a je daleko chladněji.

  • Jaro - září až listopad
  • Léto - prosinec až únor
  • Podzim - březen až květen
  • Zima - červen až srpen 
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Jaro - nejlepší doba pro návštěvu obou ostrovů Nového Zélandu

 

Oficiálně je jaro od září do listopadu, ale stromy začínají krásně kvést již v srpnu, a podle oblasti a nadmořské výšky pak kvetou až do prosince.
Krajina hraje všemi barvami, sytě zelenou trávu zdobí tisíce rozkvetlých květin různých druhů. Vody řítící se ze skal je díky tajícímu sněhu opravdu hodně, což je ideální pro návštěvu vodopádů nebo raftingu.
Teploty se pohybují v širokém rozmezí, na Jižním ostrově si můžete i zalyžovat, zima se tam může na pár dnů vrátit i v prosinci. V listopadu se dají očekávat krásné, teplé letní dlouhé dny.

NÁŠ TIP

V žádné sezóně nezapomeňte krém na opalování! Ideálně faktor 30 - 50, slunce tu má opravdu sílu!

Podzim - překrásně zbarvená příroda

Podzim trvá zhruba od března do května, ale březen se ještě chová jako léto se stabilním, příjemným letním počasím a vysokým podílem slunečných dnů.
Koncem dubna začínají přízemní mrazíky, ale na severu Severního ostrova se dá ještě stále koupat v moři. Ačkoli je krajina na NZ celoročně zelená, města se v dubnu a květnu díky spadanému listí zbarví do zlatavě žluté až rudé, to vše podtržené modrou oblohou, což je pastva pro oči i fotografy.

Léto - hlavní sezóna

Léto začíná v prosinci a končí v únoru, nicméně prosinec ještě bývá trochu nestabilní.
Relativně stálé, pěkné letní počasí lze očekávat od půlky ledna. Letní teploty se vyšplhají až nad 30°C a dešť se objeví jen zřídka. Od ledna bývá voda v moři dostatečně teplá ke koupání, nejteplejší je až začátkem února (týká se severu Jižního ostrova a Severního ostrova). Nezapomeňte si s sebou vzít krém na opalování s vysokým faktorem. Zároveň doporučujeme zajistit si ubytování i dopravu dostatečně dopředu, vzhledem k vysoké obsazenosti v hlavní sezóně.

Zima

Červen až srpen je ideálním obdobím pro zimní sporty. Ať už chcete projet lyže nebo snowboard, zamiřte do Queenslandu, kde se také poslední týden v červnu koná zimní festival, který určitě stojí za vidění.
Na Severu bude spíš deštivo, za to tepleji (od Aucklandu na sever totiž neznají mráz). Západní pobřeží Jižního ostrova si v zimě užívá nejstabilnějšího počasí, sice je chladněji, ale převažují krásné slunné dny.
Výhodou zimního období jsou oproti hlavní sezóně v létě nižší ceny a minimum turistů.

Vědeli jste, že....

Nejdeštivější místo Nového Zélandu a jedno z nejdeštivějších na celém světě se nachází na Jižním ostrově v oblasti Milford Sound. Ročně tam průměrně spadne v úhrnu okolo 6 m stážek!

Nepředvídatelnost počasí

Jak je zmíněno v úvodu, na Novém Zélandu jsou
4 roční období, ovšem v některých oblastech se mohou vystřídat během jednoho dne.
Nový Zéland se nachází uprostřed oceánu, který novozélandské podnebí silně ovlivňuje. Severní část Severního ostrova patří do subtropů, je zde v průměru tepleji, ale zároveň i vyšší vlhkost vzduchu. Jižní ostrov je blíže k Antarktidě, a proto je tam přirozeně chladněji, ovšem všude se najdou výjimky. Počasí na Jižním ostrově výrazně ovlivňují Jižní Alpy. Toto horské pásmo se táhne po celé délce Jižního ostrova a je přirozenou bariérou západním větrům, které přináší vodou nasáté fronty oblačnosti.

Obecně se vyplatí sledovat předpověď počasí. Pocitově se sezóny překrývají podle toho, zda jste na severu nebo jihu, zda u moře nebo v horách.

Pocitová teplota

Každý určitě zažil to překvapení, kdy se na teploměru radoval z vyšších stupňů, ale venku mu pak ve skutečnosti bylo chladněji, než očekával. Tomuto efektu se říká windchill, neboli "větrný faktor ochlazení". Chladný vítr ochlazuje naše tělo navzdory stupňům uvedených na teploměru, a jelikož na Novém Zélandu je větrno podstatně více, zdejší předpověď počasí s tímto faktorem počítá, a navíc bere v potaz i vlhkost vzduchu. V předpovědi počasí pro novozélandská města se tak setkáte s termínem "feels like", tedy jak budete teplotu ve skutečnosti vnímat.

 
hledej