Maorská kultura, tradice a zvyky

Maoři a jejich kultura

Maorové si dokázali udržet své jedinečné tradice a zvyky i přesto, že byl Nový Zéland od roku 1840 britskou kolonií, a byli v minulosti nuceni přizpůsobit se evropským zvykům. Původní maorská kultura se již několik let obnovuje a posiluje nejen výukou maorštiny na školách, která byla jednu dobu zakázaná, ale i zpíváním tradičních písní, tančením tradičních tanců, a udržováním typického maorského umění v podobě řezbářství a sochařství.

Hlavním střediskem maorské kultury je oblast Rotorua. Ukázky maorského umění lze spatřit i v mnoha muzeích jak na Severním, tak i Jižním ostrově.

  • Haka - tradiční válečný tanec, Poi - ženská klidná verze
  • Ta Moko - posvátné maorské umění tetování
  • Hangi - tradiční způsob přípravy pokrmu
  • Marae - zvláštní stavba zdobená řezbářským uměním/posvátné místo
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Rotorua a okolí

Město Rotorua se nachází ve středu Severního ostrova, u břehu stejnojmenného jezera. Maorové toto místo velmi uctívali a pojmenovali jeden z nejvelkolepějších pramenů Wai-O-Tapu neboli Posvátné vody. Dnes tvoří Maoři 35 % obyvatel, i z toho důvodu je maorská kultura soustředěna především v této oblasti. Maorské představení a tradiční jídlo hangi je dnes stejným lákadlem jako unikátní krajina okolo. Mezi jedinečné zážitky patří také přírodní úkazy, která způsobují místní geotermální pole, a tak můžete spatřit unikátní gejzíry či se vykoupat v termálních pramenech.

V rámci přípravy Vašeho itineráře doporučíme naše osvědčená místa, např. kde můžete zažít autentický maorský večer a okusit tradiční maorské jídlo hangi.

Věděli jste, že...

Bohumír Lindauer byl novozélandský umělec českého původu (narozen v Plzni 1839 - 1926 Woodville, NZ), který se proslavil svými portréty Maorů.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů počátků novodobého novozélandského umění a velká část obrazů je dnes umístěna v Auckland Art Gallery.
Bylo po něm pojmenováno i první novozélandské šampaňské.

Maorská kultura dnes

Dnešní maorská kultura je spjata s novým rozvojem v oblasti umění, obchodu, sportu i politiky. Vzhledem k tomu, že maorština - Te Reo upadala v zapomnění, začali Maorové zakládat vlastní školy a školky, kde se vyučuje, a dnes je tu nová generace, pro kterou je maorština prvním jazykem. Na významu získává i nedávno obnovená maorská tradice – Matariki neboli maorský Nový rok. Maoři se ve městech znovu scházejí u marae - společenských domů s nádherně vyřezávanou výzdobou, kde se diskutuje o problémech jejich komunity, a zpívají se tradiční písně. Je určitě jenom dobře, že se unikátní maorská kultura stále rozvíjí.

Maorské zvyky a tradice - Tikanga

Maorská kultura se i přes všechny překážky udržela a dodnes se rozvíjí. Veškeré zvyky a tradice nazývají Maorové „Tikanga“.

  • Manaakitanga - je vše týkající se pohostinnosti a laskavosti. Shrnuje, jak vítat hosty a pečovat o ně, Maoři jsou opravdu nesmírně pohostinní. Samozřejmostí je vzájemný respekt.
  • Kaitiakitanga – odkazuje na ochranu přírody. Jedná se o další maorskou filosofii, která opět poukazuje na to, jak moc si Maoři přírody váží.

Pokud navštívíte marae (společenský dům), můžete být svědky následujících zvyků:

  • Powhiri - slavnostní obřad při kterém se tančí a zpívá
  • Hongi - tradiční maorský pozdrav, kdy se dvě osoby přitisknou pevně čely a nosem k sobě

Průvodce ZDARMA

Chystáte se na Nový Zéland? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Novém Zélandu ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Věděli jste, že...

Maorské umění patří mezi nejcennější kulturní dědictví Nového Zélandu.

Maoři jsou bojovníci

Maorové byli odjakživa hrdý a bojovný národ. Bojovali především pro spirituální sílu.

Před bitvou tančili válečný tanec haka, který má za cíl ukázat fyzickou zdatnost válečníků, zvednout bojovného ducha kmene, a zároveň zastrašit protivníka.
Děsivě pomalovaní Maoři během něj významně koulí očima, vyplazují jazyky, hlasitě vykřikují maorský text a celý výjev pak působí velmi emotivně a v souladu s původním účelem.

NÁŠ TIP

Válečný tanec Haka předvádějí před každým zápasem ragbisté All Blacks - nejlepší ragbyový tým světa.

Maorské umění

Maorské kmenové umění by se dalo přirovnat k umění Keltů nebo Vikingů. Původem je z Polynésie, odkud připluli první osadníci, kteří své původní umění přizpůsobili novozélandským materiálům a chladnějšímu podnebí.

Umění bylo považováno za nadpřirozené. Maoři věřili, že nejen umělecké předměty mají duši, proto se umění mohli věnovat jen příslušníci vyšších společenských vrstev. Práce s tvrdým materiálem (dřevo, kosti a kameny) byla výhradní záležitost mužů, ženy pracovaly naopak s měkkými materiály, jako jsou rostlinná vlákna, vlasy a peří.

Největší a nejkomplexnější sbírku maorských pokladů – taonga, si můžete prohlédnout ve wellingtonském muzeu Te Papa.

Mezi známé druhy maorského umění patří mimo jiné:

  • Ta Moko – maorské umění tetování, které tradičně mívali muži na obličeji, stehnech a hýždích, a ženy na bradě a rtech.
  • Řezbářství – tradiční maorské řezby se složitými detaily jsou úchvatné. Původně tvořili tyto náročné řezby jen pomocí kamenných nástrojů.
  • Tkalcovství – poskytovalo oblečení, sítě, obuv, tašky. Tkané výrobky jsou krásné a praktické zároveň.
  • Haka – není pouze bojovný tanec, tančí se i při vítání hostů nebo na počest úspěchů. Je vyjádřením maorské identity. Nejlepší ukázky nabízí celostátní festival Te Matatini National Kapa Haka Festival, kde soutěží nejlepší novozélandské soubory. Koná se jednou za dva roky, pokaždé v jiném městě, tzn. že ve 2019 se máme na co těšit.

Rádi Vám doporučíme muzea či místa plná krásného maorského umění a zařadíme je do Vašeho itineráře.

Věděli jste, že...

Nejrozšířenějším náboženstvím na Zélandu je křesťanství. Po příchodu misionářů vzniklo mezi maorskými kmeny mnoho variací křesťanského náboženství, které jsou provázané s původními maorskými zvyky. Dalším velmi uctívaným náboženstvím je zde ragby.