Národní park Fiordland

Úchvatné scenérie i nejdeštivější místo Nového Zélandu

turistika

scenérie

Národní park Fiorland je jedinečný. Už při jízdě po Milford Road do slavného Milford Soundu se Vám naskytnou úžasné scenérie, ať jedete v létě nebo v zimě se zasněženými vrcholky na okolních horách. Každé období má své kouzlo. Čekají Vás nejlepší túry s věhlasným Milford Trackem, okružní plavby po nejznámějším fjordu jižní polokoule - Milford Sound nebo třeba jeskyně se svítícími červy na břehu jezera Te Anau. Ne nadarmo je Fiordland jeden z nejoblíbenějších národních parků na Novém Zélandu.

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Fjord Milford Sound

Milford Sound je neznámější fjord na Novém Zélandu. Ročně ho navštíví zhruba půl milionu turistů. I přes to vysoké číslo stojí návštěva tohoto přírodního skvostu za to.
Ikonická hora Mitre Peak, zdvihající se 1692 m nad hladinu moře, je jen začátek na cestě po úchvatném fjordu. Okolní vodopády, padající ze strmých skal, líně se povalující lachtani na balvanech nebo mlžné závoje dotvářejí neopakovatelnou atmosféru.

Vydejte se s námi na plavbu po Milford Sound na lodi nebo na kajaku.

Krátké vycházky i známé túry

Národní park Fiordland je protkán kratšími či delšími stezkami, po kterých se můžete vydat za úchvatnou přírodou. Nachází se zde 3 z 10ti "Great walks" a dále nespočet dalších, neméně zajímavých túr.
Směrem na Milford Sound se nachází místo - tzv. The Divide - ze kterého můžete podniknout výšlap na Key Summit - panoramatickou vyhlídku mezi alpínkami a horskými mokřady. Také se odtud vyráží na túry Routeburn, Greenstone nebo Caples.
Za The Divide je u silnice vyhlídka Pops View na údolí řeky Hollyford.

V jižní části se nachází druhý nejznámější fjord Nového Zélandu - Doubtful Sound, méně navštěvovanější, ale neméně krásný. Fjord nelze navštívit autem, to musíte nechat v městečku Manapouri. Odkud Vás lodí dovezou do Wilmot Pass, kde přesednete na místní upravený autobus a ten Vás doveze až k ústí Doubtful Sound.

NÁŠ TIP

Během strmého sjezdu k Milford Sound doporučujeme zastávku u The Chasm. Odsud vede krátká, 15 minutová vycházka k "sochařskému dílu" řeky Cleddau. Vodou vyhloubené skalní útvary v korytu řeky jsou opravdu jedinečné.
V dopravní špičce tam stojí několik autobusů, pak se raději zastavte po cestě zpět, kdy budete mít klid na prohlídku bez davu turistů v patách.

Fiordland z ptačí perspektivy

Národní park Fiordland je největším novozélandským parkem, ale je přístupný pouze po jedné silnici - scénické Milford Road.
Interiér parku skrývá nespočet klenotů - od ledovců a dramatické horské scenérie, přes skryté vodopády, horská plesa, hlubobá ledovcová údolí a ostrovy v zálivech až po pobřežní útesy neustále opracovávané mohutným příbojem.

  • To vše se dá vidět téměř výhradně jen z ptačího pohledu, jak vrtulníkem, tak populárním hydroplánem.
  • Máte-li relativně málo času a chcete-li spojit vyhlídkový let s pěší túrou, doporučujeme Vám nechat se vysadit na hoře Mt Luxmore a pak během cca čtyř hodin sejít zpět k jezeru Te Anau.

NÁŠ TIP

Víte, že jedny z nejkrásnějších vyhlídkových letů na celém Novém Zélandu jsou z Te Anau (Manapouri) a Milford Sound?
Vydejte se nad vrcholky národního parku Fjordland.

NÁŠ TIP

Okolí tunelu Homer Tunnel a další parkoviště po cestě jsou oblíbená u horských papoušků kea, kteří tu žebrají o potravu.
Moc Vás prosíme, NEKRMTE JE. (když je budeme krmit, pak se stanou závislí na lidech - turistech, ztratí svou přirozenou schopnost shánět si potravu sami a v zimě uhynou.)
Papoušci Kea jsou velice chytří, klauni, často až zlomyslní, zobákem Vám na autě "rozeberou" gumové těsnění, stěrače, atd.

Milford track - nejkrásnější trek světa

...a zkušenosti cestovatelů tomu dávají za pravdu. Cesta (53.9 km) vede několika údolími vymodelovanými ledovci, kolem vodopádů, přes alpský průsmyk a nabízí nespočet malebných výhledů na okolní hory.
Milford Track se jde čtyři dny, jedním směrem od jezera Te Anau k Milford Sound (přístup z obou stran pouze lodí po vodě). Tento track patří mezi Great Walks a noclehy v chatách se musí dlouho předem zamluvit u DOC (povolen omezený počet trempů). Stanování je zakázáno!

Scénická cesta Milford Road

Právě zde platí, že cesta je cíl. Milford Road jako nejkrásnější silnice na Novém Zélandu.
Začíná v městečku Te Anau. Zpočátku se vlní podél jezera Te Anau a pastvin, pak překročí hranice národního parku Fiordland. Vede horami a sevřenými údolími řek Eglinton a Hollyford, vystoupá k tunelu Homer a prudce sestoupí až ke fjordu Milford Sound.
V zimě její krásu navíc umocňují zasněžené vrcholky hor.
Po cestě z Te Anau je nespočet možných zastávek, na kterých se vyplatí zastavit a vnímat krásu okolních hor.

Cestou k Homer Tunnel

Po cestě k Homer Tunnel je několik dalších zastávek, za zmínku stojí celodenní túra do Gertrude Saddle (pouze v létě a za pěkného počasí), případně jen krátká vycházka do údolí s mnoha alpinkami.

Homer Tunnel (dlouhý 1270) byl otevřen roku 1954 a od té doby je Milford Sound přístupný po silnici.
Provoz v tunelu je v létě jednosměrný a regulován semafory s 15min intervalem. Elektronická tabule odečítá čas před naskočením zelené, máte tak příležitost vyskočit z auta a udělat fotku.
U vjezdu do tunelu je malé parkoviště. Od něj vede dvacetiminutová okružní vycházka mezi alpinkami a klečí East Homer Nature Walk.

 
AKTUÁLNĚ