Užitečné rady

Praktické rady pro Vaši cestu

Nový Zéland je ideálním místem pro cestování. Najdete zde od každého něco - překrásné pláže, majestátní hory, původní pralesy, národní parky chráněné UNESCO, tyrkysová jezera, ale na své si příjdou i milovníci moderních měst.

Připravili jsme pro Vás potřebné a nezbytné informace, které Vám pomohou proniknout hlouběji do kultury i krás této báječné země.

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Kdy vyrazit na Nový Zéland?

Od jara do podzimu, od října do května. Nejteplejším obdobím je prosinec až únor, nicméně v prosinci a lednu je Zéland zcela přeplněný turisty = letní - vánoční prázdniny.

Více o počasí na Novém Zélandu.
Více o vhodných termínech pro cestu na Nový Zéland.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se na Nový Zéland? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Novém Zélandu ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Pěší tůry na Novém Zélandu
Které se hodí absolvovat při několikadenní dovolené?

Na Novém Zélandu, zvláště na Jižním ostrově, lze jít mnoho krásných pěších túr, které se od sebe liší délkou i náročností. Přesto je poměrně obtížné některé z nich upřednostnit na úkor jiných.

Většina turistů dává přednost túrám jako je Milford Track nebo Routeburn Track, které jsou několikadenní. Neváhejte se na nás obrátit a my Vám na základě Vašich požadavků poradíme.

Vybrat si však můžete i z mnoha jiných, které zvládnete i během jednoho dne. V okolí Queenstown doporučujeme trek na Ben Lomond (celodenní/půldenní - záleží na Vaší rychlosti). V okolí Milford Sound fjordu pak stojí za to se vydat na vrchol The Key Summit (půldenní výlet, nenáročný, vhodný pro děti) či k jezeru Marian (náročnější).

Neváhejte se s námi poradit!

Více o pěších túrách na Zélandu.

Elektřina a zásuvky

Elektrické napětí je na Novém Zélandu stejné jako v Evropě 220 V/50 Hz, používá se tu však odlišný typ zásuvek. Pro správnou funkci Vašich přístrojů potřebujete adaptér se třemi plochými šikmo postavenými kolíky.

Adaptér doporučujeme koupit již v ČR. Na Zélandu ho však seženete prakticky kdekoli v obchodě s elektronikou či v místní Pharmacy (lékárně), kde kromě léků a krémů prodávají i toto základní vybavení. Cena cca 14 - 18 NZD.

Jakou měnu si mám přivést s sebou?

Když neseženete novozélandské dolary, pak tedy americké dolary nebo euro. Nicméně není problém všude platit platební kartou.

Jak se sbalit na cesty?

Zde jsme pro Vás připravili seznam věcí, které by ve Vašich zavazadlech určitě neměly chybět.
Při balení uvažujte, jaký je Váš cíl cesty a kde budete spát.
Doporučujeme cestovat komfortně s kufrem, se kterým je nejenom lepší manipulace, ale vše máte přehledně uložené.

 

DOPORUČENÝ SEZNAM VĚCÍ:

  • Pohodlné boty na pěší vycházky a do města
  • Vzdušné sandály nebo žabky
  • Kvalitní a prošlápnuté trekové boty
  • Malý baťůžek jako palubní zavazadlo do auta a letadel. Bude se Vám také hodit na jednodenní túry a výlety
  • Plavky, ručník
  • Láhev na vodu
  • Kvalitní pončo nebo pláštěnku proti dešti. Nevejde-li se pod ni i Váš batůžek na jednodenní výlety, je dobré si pořídit nepromokavý obal. Drtivá většina batohů totiž vodotěsná není! Do měst je praktičtější deštník.
  • Neprofoukavou bundu s kapucí
  • Klobouk či jinou pokrývku hlavy na ochranu proti slunci (na Zélandu je slunce velmi agresivní)
  • Sluneční brýle s kvalitním UV filtrem
  • Krém na opalování (raději s vyšším faktorem „plus 30“)
  • Hygienické potřeby
  • Repelent proti "sandflies" - písečným mouchám velice typickým pro Zéland (doporučujeme koupit až na místě, české repelenty nefungují)
  • Osobní léky, které pravidelně užíváte + svoji osobní minilékárničku

Žádné speciální očkování pro cesty na Nový Zéland není vyžadováno.

Zboží prodávané na Zélandu je ve velkém podobné tomu, co seženete v Evropě. Nemusíte se proto bát, že byste tu základní věci nenašli.

 

Řízení auta na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu se řídí vlevo! Plánujete-li zde cestovat autem či karavanem, je třeba si před odletem z ČR vyřídit na úřadě mezinárodní řidičský průkaz. Ten pak musíte mít vždy při řízení s sebou.

Doporučujeme plně dodržovat maximální povolenou rychlost (v obci 50 km/h, mimo 100 km/h). V případě překročení rychlosti se s novozélandskou policií nedohadujte! Pokuta se Vám totiž může značně navýšit.
Pokuty se na NZ platí online na webu policie, nikoli na místě. Tento zvyk novozélandská policie může považovat za pokus o úplatek.

Více o půjčení auta na Novém Zélandu.
Více o pronájmu obytných vozů.

 

WIFI na Zélandu

Na Novém Zélandu je připojení zdarma k WiFi v porovnání s Evropou více limitováno. Ve většině restaurací a kavárnách byste neměli mít problém a na heslo se zeptejte obsluhy. WiFi je ale často limitováno na 100 – 500 MB a max. cca 2 hodiny.

Ve velké většině hotelů, hostelů i kempů je WiFi pro zákazníky zdarma, nicméně to nemusí platit ve všech případech a připojení je často velice pomalé. Typičtější je kupón s časově a datově omezeným připojením. V řadě kaváren či restaurací se sice připojíte, ale dostanete maximálně 100 – 500MB na cca 2 hodiny.

Pokud chcete mít zaručené připojení k internetu, rozhodně doporučujeme si pořídit místní SIM kartu s internetem.

Mohu platit kartou?

ANO, téměř všude (samozřejmostí jsou hotely, supermarkety, benzínové pumpy), VISA nebo MASTERCARD platí po celém NZ. Vyplatí se co nejvíce platit kartou (neplatíte žádné poplatky), výběry z bankomatu jsou zpoplatněny (informujte se ve Vaší bance).

V současné době je u mnoha cestovatelů oblíbená karta Revolut, která je uživatelsky velice příjemná a umožňuje výhodné kurzy pro převod mezinárodních měn a také zdarma výběry v zahraničí. Jedná se o pohodlnou alternativu k Vašim osobním kartám.

Bankomat se nazývá "ATM machine".

Mobilní internet a telefonní signál na Zélandu

Vzhledem k tomu, že Nový Zéland je cca 4x větší než ČR a hustota zalidnění je podstatně nižší, není kvalitní internetové připojení tak běžné jako u nás. Během cest, převážně v horách (více na Jižním ostrově), narazíte na mnoho míst, kde se mobilního signálu nikdy nedočkáte. S tím je třeba počítat a náležitě se připravit (např. vypůjčit si tzv. "personal locator beacons" - osobní lokátory, díky nimž Vás mohou záchranné služby najít i hluboko v horách).

Na Novém Zélandu je několik místních operátorů. Mezi ty nejznámější patří:

  • SPARK (+ Skinny)
  • 2DEGREES (2°)
  • VODAFONE

Vyrážíte-li na Zéland na delší dobu (ale i pro kratší cesty), rozhodně se Vám vyplatí pořídit si místní SIM kartu. Systém tarifů je podobný tomu našemu:

  • Předplacené SIM karty ("Prepaid simcards")
    vyberete si nabízený balíček (týdenní/měsíční), pomocí kreditní karty si dobijete na SIM kartu peníze a následně si daný tarif aktivujete a čerpáte
  • Další možností je pak klasický měsíční tarif ("Pay monthly plan" - faktury Vám chodí zpětně) - vhodný pro dlouhodobé pobyty

Pokrytí
Nejkvalitnější pokrytí nabízí Spark a taktéž Skinny, který využívá stejnou síť. S Vodafone a se můžete potýkat s problémy v určitých oblastech. Víte-li předem, kde budete dlouhodoběji pobývat, ověřte si pokrytí jednotlivých operátorů na internetu.

Ukázky nabízených tarifů (předplacená SIM)
Skinny: 16 NZD - 1GB internetu, 150 min volání do všech sítí a neomezené sms do Austrálie a na Zélandu
2°: 19 NZD - totéž
Vodafone: 19 NZD - 750MB dat, ostatní shodné
Spark: shodné s Vodafone, bez volných minut s Austrálií

Poraďte se s námi!
Na základě Vašich požadavků Vám doporučíme nejvýhodnější tarif právě pro Vás!

NÁŠ TIP

Na základě zkušeností doporučujeme pořídit si SIM kartu od Skinny. Nabídku tarifů, přehled zbytkových financí i využitých dat můžete pohodlně kontrolovat pomocí mobilní aplikace Skinny. Nevyužitá data i minuty z tarifu se převádí do dalšího měsíce. Během letní sezóny nabízí operátor zdarma 2 GB dat (které se ale nepřevádí).

Upozornění:
Ne všechny telefony jsou se Skinny kompatibilní!!
Předtím, než si SIM kartu pořídíte, ověřte si kompatibilnost s Vaším telefonem zde.