Ledovce

Ledovce Jižních Alp Nového Zélandu

turistika

scenérie

Cestou po Západním pobřeží (West Coast) Jižního ostrova Nového Zélandu zcela jistě zastavíte u místních ledovců - Franz Josef a Fox. Oba jsou velmi snadno dostupné a tedy hojně navštěvované, jsou však také významným přírodním unikátem - jsou dva z pouhých třech ledovců na světě, které díky strmosti svahů po kterých stékají, procházejí pásmem teplého deštného pralesa téměř až do moře (kam dříve skutečně dosahovaly!)

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Jak vzniká ledovec?

Každý ledovec vzniká v horách, kde je relativně rovná plocha, které se říká akumulační zóna, často také névé. Některá névé v Jižních Alpách naakumulují přes 30 metrů sněhu ročně. Nový sníh stlačuje spodní, starší vrstvu sněhu a díky této kompresi se sníh přeměňuje v led.

Jednoduše si celý proces lze představit jako když v zimě uděláte sněhovou kouli. Tím, že sníh neustále stlačujete, koule se stává kompaktnější a postupně se sníh přemění na led.
Celý proces se ještě urychlí, pokud si sundáte rukavice. Teplo vašich dlaní zahřívá horní vrstvu sněhu, která taje dovnitř koule. Teplo z dlaní můžeme přirovnat k létu, kdy slunce roztává horní vrstvy sněhu.

Věděli jste...

Proč je ledovec někdy bílý, někdy modrý?
Ledovec vzniká kompresí sněhu. Během tohoto procesu se mění jeho struktura a vzduch je vytlačován ven. Hustota modrého ledu je vysoká - čím méně vzduchu, tím tmavší barva. Je to dáno tím, že krystalická struktura ledu absorbuje všechny vlnové délky světla, kromě té nejkratší - modré.

NÁŠ TIP

Zaleťte si na vrchol ledovce a projděte se tam, kam se jen tak někdo nedostane. Rezervujte si
Let helikoptérou nad ledovci Nového Zélandu
v rámci Vašeho programu a včas.

Který ledovec je lepší - Franz nebo Fox?

Obě údolí, oba ledovce, nabízejí krásné a nezapomenutelné výhledy a dobrou zprávou je, že nikdy nezvolíte špatně ať se vydáte na jeden či druhý.
Ledovce Franz Josef a Fox jsou jako dvojčata - stejné, ale přesto je každý originál.

Kolik ledovců je na Novém Zélandu?

Na Novém Zélandu naleznete přes 3000 ledovců s rozlohou větší než jeden hektar. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Tasman Glacier,
Franz Josef Glacier a Fox Glacier.

Věděli jste, že...

Na západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu, kde naleznete většinu známých ledovců, se roční srážky pohybují kolem 2000 - 10000mm, často až 18000 mm! Tedy čím více prší, tím více se tvoří ledovec.

Mohu se na ledovec vydat sám?

Pokud máte dostatek zkušeností a potřebné vybavení, můžete se na ledovec vydat sami. Ujistěte se však, že máte odpovídající pojištění.
Zaměstnanci DOC denně kontrolují stav ledovce a vyznačují bezpečnou vzdálenost pro veřejnost. A tak se často velice špatně vysvětluje pojišťovnám, co jste dělali za vyznačenou hranicí.
Pro vaši bezpečnost a větší zážitek doporučujeme využít služeb místních průvodců, kteří nabízejí výlety po ledovci

 
AKTUÁLNĚ