Jižní ostrov

Rozmanitost na každém kroku

turistika

scenérie

památky

město

Jižní ostrov Nového Zélandu je neuvěřitelně rozmanitý. Na jeho území se nacházejí nejvyšší vrcholky Jižních Alp, ledovcová jezera nebo úrodné pastviny a nekonečné vinice. Každých sto kilometrů se krajina dramaticky mění, od zákoutí a zálivů Marlborough Sounds přes úrodné nížiny a vinice v oblasti Blenheim až po nejdeštivější místo Nového Zélandu - fjord Milford Sound.

Nicméně s jednou věcí můžete počítat vždy a všude, a to je přítomnost ovcí, kterých je na Novém Zélandu 26 754 696 kusů.

Nechte se inspirovat naším fotoreportem.

Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Západní pobřeží "West Coast"

Západní pobřeží – West Coast se nachází mezi divokým Tasmanovým mořem a Jižními Alpami, a je svým způsobem jedinečné, protože se mu nepodobá žádná jiná oblast na Novém Zélandu. Vzdálené konce pobřeží mají charakter odlehlých krajin, kde lišky dávají dobrou noc. Rozprostírá se zde jedinečná kombinace divokého pobřeží, bujné divočiny a atmosféra s nádechem historie. Místní osadníci jsou drsní a svérázní lidé, kteří dodávají místu svou autentičnost. Na každém kousku pobřeží lze najít něco zajímavého, nejsou tam jen ledovce Františka Josefa a Fox, ale například také kotlina Oparara Basin se svými vápencovými oblouky a podivuhodnými jeskyněmi skrývající se v hustém lese. Rozprostírá se na území národního parku Kahurangi. Také zde najdeme kouzelnou přímořskou vesničku Okarito. Ta je bez jakýchkoli obchodů, za to s největším neupraveným mokřadem Okarito Lagoon.

NÁŠ TIP

V Okaritu vedou říční kanály skrze deštný prales plný ptáků. Projeďte je na kajaku, určitě Vás to svou krásou ohromí.

Ledovce Franc Josef a Fox

Na Zélandu se nachází přes 3000 ledovců, ovšem nejdostupnějšími a často navštěvovanými jsou ledovce Fox Glacier a Franz Josef, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 25 km, a ať už se vydáte na jeden nebo druhý, nezklame Vás ani jeden. Ledovce jsou si podobné, přesto je každý originál. Oba jsou přírodním unikátem, jelikož jsou dva z pouhých tří ledovců na světě, které procházejí pásmem teplého deštného pralesa až do moře, kam dříve skutečně dosahovaly. Výhled na ledovce před Vámi vyvstane po krátké procházce, popřípadě se dá až přímo na ledovec dostat aktuálně pouze vrtulníkem. Na místě, kde se setkávají dva ledopády, vznikají fascinující ledové jeskyně a labyrinty.

Drahokamy v Hokitika

Hokitika je malé městečko a oblíbené místo všech milovníků historie, které se proslavilo svými nálezy zlata, ovšem dnes je známé především pro své zpracování nefritu – v maorštině pounamu. Maoři jej kvůli jeho vlastnostem používali na výrobu zbraní a nástrojů, protože do příchodu Evropanů tvrdší materiál na Zélandu nebyl. Díky tomu dnes v městečku narazíte na spoustu řemeslníků, kteří z lesklého zeleného kamene vyrábějí různé šperky a talismany, které jsou určitě pěkným suvenýrem, nicméně ne úplně levným.

Queenstown - srdce adrenalinových sportů

Toto malé, ale velmi energické město je ideální pro všechny, kteří nesnáší nudu — ta Vám tady rozhodně nehrozí. Jeho druhým jménem může být směle novozélandská metropole adrenalinu. Lidé se tu díky jedinečné atmosféře pustí do aktivit, na které nikdy předtím nesebrali odvahu. Město je obklopeno horami a rozlehlým jezerem, takže si tu každý najde to své. V Queenstownu se můžete vydat na náročné túry, projet divoké řeky na raftu, otestovat odolnost horského kola, skočit si nejvyšší bungee jump v celé Australasii z plošiny 134 m nad řekou, nebo si skočit s padákem a mnoho dalšího. Kromě nepřeberného množství adrenalinových sportů zde máte na výběr z mnoha restaurací, vynikajících vinic i golfových hřišť světového formátu. V tomto městě dobrodružství můžete podniknout věci, o kterých jste dosud jen snili.
Rádi Vám doporučíme ověřené poskytovatele služeb, ať si svou dovolenou užijete na maximum.

Milford Track - nejkrásnější track na světě

Fiordland je na Zélandu největší a nejobtížněji přístupný kus divoké přírody, prorostlý pralesem, do něhož zasahují hluboké úzké zálivy – třpytivé fjordy. Úchvatný národní park Fiordland je největší národní park na Novém Zélandu. Najdete tu scenérii, o níž mnoho cestovatelů sní, a jejíž krásu nelze na fotoaparát nikdy dost věrně zachytit. Nejznámější stezkou, kterou se lze do této odlehlé krajiny dostat, je Milford Track.
Milford Track je považován za nejhezčí turistickou stezku na světě. Cestou Vás ohromí deštný les, hluboká údolí s ledovci i nádherný horský průsmyk obklopený vrcholky hor a dechberoucími vodopády, vč. legendárních Sutherland Falls, které patří mezi nejvyšší na světě. Jedná se o 54 km dlouho trasu, kterou je potřeba zdolat během 4 dnů, a během sezóny (od konce října do poloviny dubna) je potřeba si zajistit povolenky předem.
Rádi Vám s rezervací pomůžeme a zahrneme túru po Milford Track do Vašeho itineráře.

NÁŠ TIP

Pokud i na túrách toužíte po určitém komfortu v podobě teplého jídla, sprchy a postele s peřinou, tak Vás potěšíme informací, že i toto Vám na Milford Track dopřejí, a to díky skvělé síti chat na přespání. Zároveň je možné si nechat převézt zavazadla lodí, a Vy se na cestu můžete vydat jen s tím nejnutnějším.

Velryby v Kaikoura

Název Kaikoura by se dal přeložit jako „jíst langusty“. Je to nejlepší místo na Novém Zélandu, kde si na nich opravdu můžete pochutnat, stejně jako na jiných mořských plodech, a zároveň sledovat úchvatný mořský život. V Kaikoura se konají plavby a lety při kterých můžete sledovat jak nádherné velryby, které svou velikostí určitě vzbuzují respekt, tak i hravé delfíny a lachtany ve svém přirozeném prostředí. Na světě je málo míst, kde je k vidění tolik divoce žijících zvířat. Zde je to k vidění díky oceánským proudům, které vynášejí živiny ze dna oceánu k hladině. Lidé, kteří organizují výlety lodí za účelem pozorování velryb, tomu rozumí a dodržují přísná pravidla daná Ministerstvem životního prostředí. Možnost zahlédnout tato obrovská stvoření je téměř stoprocentní, v opačném případě Vám vrátí 80 % z ceny. Ovšem vždy si raději prověřte podmínky.
Rádi Vám poradíme, s kým se za velrybami vydat a výlet zahrneme do Vašeho itineráře včetně náhradních programů.

NÁŠ TIP

Na výlety za pozorováním velryb nebo delfínů si vyhraďte několik dní s náhradními programy pro případ, že by se zhoršilo počasí a výlet by se tak musel přesunout.

Christchurch

Christchurch je největší město na Jižním ostrově Nového Zélandu a aktuálně se po silných zemětřeseních dynamicky rozvíjí. Nikde jinde na Novém Zélandu neprobíhá tolik změn jako právě v Christchurch. Město se s následky přírodní katastrofy ale vypořádává kreativním způsobem, a tak ve městě můžete narazit na dočasné umělecké instalace, divadelní prostory, minigolf i mobilní stadion „Grandstandium". V centru navíc můžete navštívit pozoruhodné umělecké galerie, úchvatnou botanickou zahradu, nebo největší místní park Hagley, který zahradu obklopuje. Projít se můžete také podél řeky Avon River nebo si projeďte okolí Christchurch na kole. Na výběr máte z více než 300 km cyklotras.

Na víno do Blenheim

Blenheim je zemědělské městečko, které sice nese svůj název na počest bitvy u Blenheimu, ale je proslulé hlavně svými vinicemi a vynikajícími víny. Nachází se v srdci novozélandského vinařského regionu Marlborough. V Marlborough se vyprodukují přibližně dvě třetiny veškerého vína v zemi a oblast nedaleko Blenheim je známá jako centrum novozélandského vinařského průmyslu. A tak není divu, že se většina výletů za vínem koná právě tady. Vyberte si dle svých časových možností několikahodinový výlet s návštěvou čtyř až sedmi vinařství, nebo rovnou celodenní výlet vč. dobrého oběda. Ochutnejte ta nejlepší vína z nejrozsáhlejších vinic v zemi.
Rádi Vám doporučíme naše prověřená vinařství a zahrneme výlet do Vašeho itineráře.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se na Nový Zéland? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Novém Zélandu ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Srdce Jižních Alp – Arthur’s pass

Ačkoli tento horský průsmyk využívali Maorové k přechodu přes Jižní Alpy od nepaměti, název nese po Arthuru Dobsonovi z Anglie, který jej objevil až roku 1864 a to kvůli zlaté horečce na západě. Ta vyvolala potřebu efektivnějšího přechodu přes Jižní Alpy z Christchurch. Dnes přes něj vedou jak silnice, tak i horská železnice TranzAlpine z Christchurch do Greymouth a naopak. Nedaleko průsmyku se nachází i stejnojmenné městečko Arthur’s pass a díky své nadmořské výšce 900 m je to nejvýše položená osada na Novém Zélandu. Zároveň je to ideální základna pro pěší túry, horolezecké výpravy i lyžování. Nicméně buďte v této oblasti připraveni na déšť.
Známý je i rozsáhlý národní park, jenž nese stejný název - Arthur’s pass, a rozprostírá se přes svahy Jižních Alp. Je to úplně první národní park na Jižním ostrově, divoká příroda, v níž se schovávají hluboká údolí a ční vrcholky hor. Vedou tudy dobře značené a nenáročné stezky, jako např. Arthur’s Pass Walkway, ale i náročné několikadenní trasy přes horská sedla jako jsou Goat Pass Track a Cass-Lagoon Saddles Track, které jsou určeny jen pro zkušené.
Seznamte se s Arturovými místy, určitě Vás tamní příroda ohromí.

NÁŠ TIP

Udělejte si výlet po železnici TranzAlpine z Christchurch k Tasmanovu moři do Greymouth přes dechberoucí Alpy a pozorujte rozmanitou novozélandskou přírodu z vlaku. Cesta trvá něco málo přes 4 hodiny a pořád je co sledovat, až Vám je na konci líto, že jste již dojeli do cíle.

Zlaté písky v NP Abel Tasman

Pobřežní národní park Abela Tasmana je opravdovým rájem, kde si můžete užít nespočet aktivit od pěší turistiky, jízdy na kajaku, po koupání a odpočinek na slunci. Krásně zelené kopce jsou zde lemované dlouhými zlatými písečnými zátokami, které přechází do průzračně modrého moře.
Tisíce výletníků ročně se nechá okouzlit malebnou pěší stezkou Abel Tasman Coast Track, která se vine podél třpytící hladiny moře a zlatavých písečných pláží.
Načerpejte síly na zlatém písku, v němž se odráží paprsky slunce, a průběžně se osvěžujte v krásně čisté vodě, popř. prozkoumejte zrcadlovou hladinu na kajaku. Zdejší krajina je balzám na duši.

 
AKTUÁLNĚ